Дупка во озонската обвивка

Дупка во озонската обвивка

Озонскиот слој е област каде што третманот ќе биде каде што озонската концентрација е поголема од нормалната. Овој слој нè штити од штетно ултравиолетово зрачење од сонцето. Сепак, емисијата на некои хемиски супстанции познати под името на хлорофлуоројаглеводороди а предизвика А. дупка во озонската обвивка. Оваа дупка е позната со децении и се намалува благодарение на протоколот во Монтреал.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за дупката во озонската обвивка.

Дефиниција на озонскиот слој

Ајде прво да знаеме кој е озонскиот слој. Тоа е еден вид заштитен слој кој се наоѓа во стратосферата. Овој слој делуваше како филтер за ултравиолетово сончево зрачење штетно за живите суштества. Не служи како штит против ова ултравиолетово зрачење на начин што гарантира живот на земјата како што го познаваме денес.

И покрај фактот дека овој слој е многу важен за опстанок, се чини дека човечките суштества се уште се решени да го уништат. Хлорофлуоројаглеводороди Тие се хемиски супстанции кои преку различни реакции го уништуваат озонот присутен во стратосферата. Тоа е гас составен од флуор, хлор и јаглерод. Кога оваа хемикалија ќе стигне до стратосферата, таа реагира фотолитички со ултравиолетово зрачење од сонцето. Ова предизвикува распаѓање на молекулата и тие сакаат атоми на хлор. Хлорот реагира со озон во стратосферата, предизвикувајќи формирање на атоми на кислород и распаѓање на озонот. На овој начин, емисијата на овие хемикалии континуирано предизвикува уништување на озонската обвивка.

Понатаму, мора да се земе предвид дека овие хемикалии имаат долг корисен век во атмосферата. Благодарение на протоколот во Монтреал, емисијата на овие хемикалии беше целосно забранета. Сепак, до денес, озонската обвивка сè уште е оштетена. Дупката во озонската обвивка драматично се подобрува во текот на претходните децении. Да го разгледаме подетално ова.

Дупка во озонската обвивка

Подобрена озонска дупка

Озонот се наоѓа во стратосферата на висина помеѓу 15 и 30 километри. Овој слој е составен од озонски молекули, што е, пак, составено од 3 атоми на атомски кислород. Функцијата на овој слој е да апсорбира ултравиолетово зрачење Б, служејќи како филтер за намалување на штетата.

Уништувањето на озонската обвивка се случува кога има хемиски реакции кои предизвикуваат уништување на овој стратосферски озон. Инцидентното сончево зрачење се филтрира од озонската обвивка и тоа е местото каде што озонските молекули се распаѓаат преку ултравиолетово зрачење Б. Кога тоа ќе се случи, озонските молекули се дисоцираат во кислород и диоксид. Овој процес се нарекува фотолиза. Тоа значи распаѓање на молекула со дејство на светлината.

Формите на диоксид и кислород не се раздвојуваат целосно, но повторно се спојуваат, формирајќи озон повторно. Овој чекор не се случува секогаш и тој е тој што предизвикува дупки во озонската обвивка. Главните причини за оние кои со забрзана брзина го уништуваат озонскиот слој се должи на емисијата на хлорофлуоројаглеводороди. Иако споменавме дека инцидентната светлина од сонцето го уништува озонот, тоа го прави на таков начин што рамнотежата е неутрална. Тоа е, количината на озон што е скршена со фотолиза е еднаква или помала од количината на озон што е способна да се формира со асоцијација помеѓу молекулите.

Ова значи дека главната причина за распаѓањето на озонскиот слој се должи на емисијата на хлорофлуоројаглеродни јаглени. Светската метеоролошка организација потврдува дека обновувањето на озонскиот слој ќе се случи околу 2050 година благодарение на забраната на овие производи. Имајте на ум дека сите овие се проценки бидејќи, дури и ако овие хемикалии се прекинат, тие остануваат во атмосферата со децении.

Последици од дупката во озонскиот слој

Забележително, озонската дупка е главно над Антарктикот. И покрај фактот дека повеќето гасови штетни за озонската обвивка се емитирани во развиените земји, постои атмосферска струја што ги носи овие гасови кон Антарктикот. Исто така, на ова мора да го додадеме времето кога овие гасови остануваат во атмосферата и дека се способни да го оштетат озонот.

Благодарение на општата циркулација на планетата, овие гасови имаат корист од ниските температури на јужната хемисфера и во голема мера ја скршија оваа концентрација на озон. И, тоа е уништување на наведениот слој ако се нагласи пониската температура. Ова предизвикува намалување на концентрацијата на озон во зима, додека се опоравува во пролет.

Постојат различни последици од влошување или уништување на озонската обвивка. Willе анализираме кои се тие во зависност од тоа на кого влијаат.

Последици за здравјето на луѓето

  • Рак на кожата: Тоа е една од најпознатите болести поврзани со изложеност на ултравиолетово зрачење Б. Потребно е да се сончате со заштита бидејќи болеста не се појавува во моментот, туку со текот на годините.
  • Наклонетост кон имунитетниот систем: Дејството врз организмот постепено го намалува капацитетот да се заштитиме од заразни болести.
  • Нарушување на видот: може почесто да доведе до катаракта и презбиопија.
  • Респираторни проблеми: Некои проблеми се астма поради зголемувањето на озонот во долните слоеви на атмосферата.

Последици врз копнените и морските животни

Негативно влијае на сите копнени животни и има слични последици како кај луѓето. Што се однесува до морската фауна, ова зрачење достигнува на површината на начин што директно влијае на фитопланктонот во океаните. На овој фитопланктон популацијата му е намалена до тој степен што влијае на синџирот на исхрана.

Последици врз растенијата

Инциденцата на ова најштетно ултравиолетово зрачење влијае на развојот на растителните видови, предизвикувајќи нивните времиња на цветни и раст да се разликуваат. Сето ова влијае на намалување на популацијата на растенијата и културите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за дупката во озонската обвивка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.