ВИДЕО: Беспилотно летало прелетува над 40 километри пукнатина на Антарктикот

Антарктикот

Антарктикот се топи. Бидејќи просечната температура на планетата се зголемува како резултат на неконтролираната емисија на стакленички гасови, мразот се топи како да е сладолед изложен на интензивно летно сонце.

На јужниот пол, сè повеќе има драматични докази за климатските промени. Последниот е огромна пукнатина која е двојно зголемена за само три месеци, а тоа е снимено од дрон на британското Антарктичко истражување, научна организација која има постојана база за истражување на Антарктикот наречена Хали VI.

Ноќта на вештерките, како што ја нарекуваат научниците, Долга е 40 километри и принуди да се евакуира истражувачката база што беше во нејзина близина. За среќа, Halley VI е составен од осум модули кои можат да се одделат и влечат со помош на хидраулични ногарки монтирани на скии, така што лесно може да се оддалечи од појавите на пукнатините.

Сепак, фактот дека тие се појавуваат е проблем. До крајот на векот температурата во овој регион на светот може да се искачи за 6 Целзиусови степени како што споменавме во Оваа статија, односно половина од она што се очекува да го стори тоа на остатокот од планетата.

Видеото снимено од беспилотно летало од британското истражување Антарктик е навистина шокантно. Јасно можете да ја видите огромната пукнатина што се појави на Антарктикот, континент каде веќе на почетокот на годината беше откриено дека една од најголемите санти мраз наречена Ларсен Ц е пред распад.

Затоа е многу потребно да се преземат мерки што се навистина ефикасни за да се спротивстават на ефектите од климатските промени, не само на Антарктикот, туку и на целата планета. Доколку не се стори тоа, може да има катастрофални последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.