До 2050 година, топлотниот стрес ќе влијае на дополнителни 350 милиони луѓе

Дрвен термометар

Човечкото тело е многу прилагодливо: со текот на времето, може да се аклиматизира дали е во многу студена или во многу жешка област. Благодарение на ова, успеавме практично да го колонизираме секој агол на планетата. Сепак, не можеме да заборавиме дека дури и ние имаме свои граници.

Екстремите се многу штетни и тие ќе бидат токму оние што ќе владеат со животот на Земјата, освен ако не успееме да го запреме глобалното затоплување. Според новата студија, до 2050 година, топлотниот стрес ќе влијае на 350 милиони луѓе повеќе отколку денес.

Климатологот на Универзитетот Liverpoolон Мурс во Ливерпул, Том Метјуз, водечки автор на истражувањето заедно со други соработници, анализирал 44 од 101 најнаселени „мегаполити“ во светот, откривајќи дека топлинскиот стрес двојно се зголеми со греење од 1,5 степени Целзиусови.

Ако земеме предвид дека просечната температура на планетата се очекува да се зголеми за 2ºC, повеќе од 350 милиони дополнителни луѓе ќе доживеат топлински стрес до 2050 годинаБидејќи со загревањето на планетата, бројот и интензитетот на топлотните бранови исто така ќе се зголемуваат.

Човек пие вода

За да се дојде до овој заклучок, истражувачите користеле климатски модели и разгледале како проекциите на топлинскиот стрес можат да влијаат на промената на температурата. Така, тие беа во можност да заклучат дека, иако глобалното затоплување може да се запре, Големите градови Карачи (Пакистан) и Колкута (Индија) би можеле да се соочат со годишни услови слични на оние што ги доживеале во 2015 година, кога од топлотен бран загинаа 1200 луѓе во Пакистан и повеќе од 2000 во Индија. Но, тие не би биле единствените.

Големите метрополи на светот може сериозно да бидат загрозени бидејќи содржат голема количина асфалт, што ја апсорбира топлината, правејќи ја температурата во градското јадро повисока отколку во руралните области.

Можете да ја прочитате студијата овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.