Доказ за постоење на климатски промени

студените зими не се доказ дека климатските промени не постојат

Денес и со постојните докази за климатските промени, сè уште има луѓе што го негираат тоа. Луѓе кои не веруваат дека климатските промени постојат. Без понатаму, го имаме претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, кој негира постоење на глобални климатски промени. Тој смета дека тоа е изум на Кинезите да се здобијат со конкурентност.

Нормално е дека во одредени области на светот за ова може да се расправа. Бидејќи според климатските промени, нашата планета се затоплува. Сепак, во многу области на планетата се бележат ладни зими, со што се рушат рекордите на ниски температури. Ако е тоа така, Дали климатските промени навистина постојат? Зошто грешиме што го негираме неговото постоење?

Докази што прават да изгледа дека климатските промени не постојат

мразот на Антарктикот расте со години

97% од научната заедница го потврдува постоењето на глобални климатски промени. За да го направите ова, иако се забележуваат постудени температури во одредени области на планетата, сепак, погрешно е да се користат овие докази за да се негира постоењето на климатски промени што влијаат на целиот свет.

Феноменот на Ел Нињо тоа е главниот протагонист на сите овие климатски настани што можат да го збунат целиот свет. Повеќе или помалку, работи во циклуси од четири години и е откриен во зоната на западниот брег на Јужна Америка. Потоплите температури од океанските струи влијаат на трговските ветрови низ целиот свет и затоа може да се создадат долги зимски бури во региони како Европа. Ова е објаснувањето зошто сметаме дека зимите се толку студени, не затоа што климатските промени не постојат.

Постојат и други докази што можат да доведат до негирање на климатските промени. Тоа е за на растот на мразот што го доживеа Антарктикот во последниве години. Ова е целосно спротивно на она што се случува на Арктикот, каде има се помалку мраз. Објаснувањето за ова е дека Антарктикот, поради својата позиција, е опкружен со силни ветрови и океански струи што го штитат. На овој начин тој е позаштитен од надворешните ефекти на времето.

Доказ за вистински климатски промени

доказ за климатските промени

Иако овие претходни докази можат да нè наведат да се сомневаме во постоењето на глобални климатски промени, реалноста е поинаква. Во последниве години, планетата Земја доживеа аномално зголемување на температурите од почетокот на систематските мерења уште во 1880 година.

2016 година беше најжешката година што е забележана, а 2015 и 2014 година ги зазедоа второто и третото место. Според него Меѓувладин панел за климатски промени (IPCC, за неговиот акроним на англиски јазик), просечната глобална температура се зголеми за 0,85 степени Целзиусови од 1880 до 2012 година.

Значи, и покрај фактот дека има ладни магии во одредени области на планетата, не можеме само да се фокусираме на тоа. Мора да го анализираме вкупниот тренд на температурите на целата планета. Постојат луѓе кои ги проучувале климатските промени што ги имала Земјата низ историјата и се однесуваат на овој факт дека сегашните климатски промени тоа не е ништо повеќе од природна флуктуација и дека човечкото суштество не интервенирало во тоа.

Вистина е дека климата на Земјата се менувала низ историјата, но она што води да се мисли дека токму човекот е причина за тоа, е брзината со која се случуваат овие климатски промени. Тоа е, промените во глобалната клима низ целата историја на Земјата се случија преку природни процеси на кои им требаа милиони години да се случат. Сепак, сегашното глобално затоплување се случува за околу 150 години. Ова се должи во најголем дел на емисиите на стакленички гасови од нашите економски активности и доказ за тоа се повеќе студии и знаења што ги имаме за карактеристиките на овие гасови.

Има уште повеќе докази за климатските промени што ќе ги видиме на следниот пост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.