Дожд на Гренланд

дожд во Гренланд 14 август

Како што веќе наведовме во бројни прилики, климатските промени предизвикуваат зголемување на глобалните температури што е многу погодено во областа на половите. Секоја година просечните температури се повисоки и предизвикуваат сериозна штета на оние екосистеми кои се најранливи. Во Гренланд тоа е првпат да се сними вакво нешто. И тоа е минатиот 14 август почна да врне на највисоката точка на ледената покривкаНа Тоа е затоа што температурата на воздухот успеа да остане над нулата девет часа.

Во оваа статија ќе ви кажеме зошто се случил овој настан и кои се неговите можни последици.

Врне дожд на Гренланд

дожд во Гренланд

Зголемувањето на просечните температури на целата планета предизвикува сериозни оштетувања на оние места што се најчувствителни на промени во температурата. На пример, зоната на половите обично е доста ранлива на промени во температурата. Како што видовме во бројни прилики, на Арктичкиот океан истекува мразот. Ова сериозно влијае на фауната на која и треба мраз за да преживее бидејќи тоа е нејзин екосистем. Понатаму, знаеме дека постои рамнотежа во мрежата на храна со која животните можат да преживеат.

Поради зголемувањето на температурите, оваа рамнотежа се распаѓа. Ова е првпат да се сними вакво нешто откако се регистрирани температури. И дали е тоа На 14 август, почна да врне дожд на највисоката точка на ледената покривка на Гренланд. Ова беше предизвикано од температурата на воздухот што можеше да остане над замрзнувањето девет часа. Ова го прави трет пат за помалку од една деценија да се случи ова.

Со температури под нулата и над 3.200 метри надморска височина, условите на врвот на Гренланд Тие обично не доведуваат до врнежи во форма на вода, туку на снег. Затоа, овој факт е клучен.

Коцкајте за настанот

студии за климатски промени

Според податоците на американскиот Национален центар за податоци за мраз и снег (NSIDC), степенот на топење на ледената покривка го достигна својот врв на 14 август на 872.000 квадратни километри. Следниот ден по овој настан, ледената покривка веќе загуби површина 7 пати поголема од просекот што се случува во средината на август. Само во годините 2012 и 2021 година се регистрирани повеќе од еден настан на одмрзнување на 800.000 квадратни километри.

Научната заедница опширно проучува за да види кои се можните последици. Според научната заедница, ова не е добар знак за ледената покривка. Водата на мраз го прави слојот со поголема веројатност да се стопи. Не само затоа што е потопло и кога има температура, туку водата апсорбира повеќе сончева светлина за да биде потемна. За да го разбереме ова, треба да го знаеме концептот на албедо. Албедо е количината на сончево зрачење што се рефлектира од сонцето на површини. Колку е посветла бојата на површината, толку повеќе сончево зрачење ќе се одрази. Во овој случај, мразот е целосно бел, така што има највисок индекс на албедо. Бидејќи има вода одозгора и е потемна од мразот, апсорбира повеќе сончева светлина, што, пак, исто така, го зголемува топењето.

Вкупните врнежи на ледената покривка изнесуваа 7 милијарди тони. Други научници, кои исто така работат во оваа област со споделување слики за ситуацијата на топење на ледената покривка на Гренланд и тоа е доста загрижувачко.

Неповратни промени

топењето на глечерите

Најновиот извештај на ИПЦЦ (Панел на експерти за климатски промени на Обединетите нации) објавен на 9 август предупреди на промени во климата и климатскиот систем, кои веќе започнаа и ќе бидат неповратни стотици или илјадници години. Еден од нив е одмрзнувањето на Гренланд. Како што утврди агенцијата, продолжувањето на загубата на мраз во XNUMX век е речиси сигурно и, како што потврдија другите студии, е побрзо од очекуваното.

Според климатските науки, предизвикувачот се емисиите предизвикани од човечки активности, а целосното и суштинско намалување на емисиите е главниот услов, така што климата ќе се стабилизира и нема други посериозни услови.

Во Гренланд, 60% од зголемувањето на нивото на морето се должи на топењето на мразот. Ако трендот на загуба на мраз продолжи со сегашната стапка, До 2100 година, 400 милиони луѓе ќе бидат изложени на ризик од поплави на крајбрежјето секоја година.

Како што можете да видите, климатските промени веќе прават сериозна штета на целата планета. Ова е само почеток бидејќи ќе биде многу тешко да се свртат промените. Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за дождот во Гренланд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.