Дневна варијација на температурата на површинскиот воздух

Температури во пустината

Во текот на денот, варијации во температура тие се многу помалку обележани на море отколку на копно. На дневна варијација на температурата на морската вода на површината генерално е помала од еден степен и, според тоа, температурата на воздухот во близина на морската површина има мала варијација кога е мирно.

Спротивно на тоа, за пустинските региони лоцирани во внатрешноста на континентите, температурата на воздухот може да варира до 20 степени помеѓу денот и ноќта. Во близина на бреговите, оваа варијација на температурата зависи многу од правецот на ветерот: амплитудата на варијацијата е многу изразена ако ветерот доаѓа од копно, но е послаба ако ветерот доаѓа од морето. Локални копнени и морски ветрови исто така имаат тенденција да ослабуваат дневниот температурен опсег.

Како општо правило, кога има смиреност, дневната варијација на температурата на површинскиот воздух е поизразена. Ако има ветер, воздухот се поместува во многу голема дебелина, затоа опсегот на дневна температура може да се намали. ОблачностОд друга страна, ја намалува амплитудата на дневната варијација на температурата со рефлектирање на сончевото зрачење и не достигнување на површината на земјата, додека ноќе облаците делуваат како „покривка“ за да се излади површината.

На варијацијата на површинската температура влијае и природата на земјината површина и топлинска спроводливост на основниот слој. Исто така, природата на околниот терен е важна, бидејќи температурата на даденото место може да се модифицира со проток на топол воздух или ладен воздух што доаѓа од околните области.

La влијанието врз животната средина околината е очигледна во големите градови. Во чисти и мирни ноќи, температурите забележани во центарот на градот можат да надминат за S * C оние забележани во близина на отворено копно. Во текот на денот, на температурите влијаат и топлината што ја даваат градските градби и сите видови активности што се случуваат таму.

Повеќе информации - Односот помеѓу топлината и температурата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карла dijo

    Времето е грдо, што да правам, немам чадор !!