Дијаграм Херцспрунг-Расел

дијаграм на Херцспрунг-Расел

Една од најпрепознатливите шеми за класификација на елементите во светот на науката е периодичниот систем. Ако анализираме широко и на поедноставен начин, ќе видиме дека Дијаграм Херцспрунг-Расел тоа е како периодичен систем, но на ofвездите. Со овој дијаграм можеме да лоцираме група starsвезди и да видиме каде е класифицирана според нејзините карактеристики. Благодарение на ова, беше можно значително да се унапреди набудувањето и класификацијата на различните групи ofвезди што постојат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики и значење на дијаграмот Херцспрунг-Расел.

Карактеристики и работа

Дијаграм и карактеристики на Херцспрунг-Расел

Toе се обидеме да разбереме како работи дијаграмот Херцспрунг-Расел и од што се состои. Двете оски на графикот мерат различни работи. Хоризонталната оска мери две скали кои можат да се сумираат во една. Кога одиме на дното, ајде да ја скалираме површината на starвездата во степени Келвин од највисоки до најниски температури.

На врвот гледаме нешто поразлично. Постојат голем број на делови обележани со писмо: О, Б, А, Ф, Г, К, М. Ова е спектрален тип. Тоа значи дека е бојата на вездата. Како и кај електромагнетниот спектар, тој се движи од синкава до црвена боја. Двете скали го означуваат истото и се согласуваат едни со други бидејќи спектралниот тип се одредува според температурата на површината на вездата. Како што се зголемува температурата на неа, така се менува и нејзината боја. Поминува од црвена до синкаво, пред да помине низ портокалови и бели тонови. Во овој тип на дијаграм можете лесно да споредите која температура може да ја изедначи секоја боја што ја има starвездата.

Од друга страна, на вертикалната оска на дијаграмот Херцспрунг-Расел гледаме дека го мери истиот концепт. Се изразува во различни размери како што е сјајност. На левата страна осветленоста се мери земајќи го сонцето како референца. На овој начин се олеснува прилично интуитивна идентификација на сјајот на останатите theвезди и сонцето се зема како референца. Лесно е да се види дали aвезда е повеќе или помалку светло од сонцето, бидејќи ние го имаме лесно кога станува збор за нејзино визуелизирање. Десната скала има малку поточен начин на мерење на сјајноста од другата. Може да се мери со апсолутна големина. Кога ги гледаме theвездите во шумата една верверица повеќе од другите. Очигледно, во многу прилики тоа се случува затоа што theвездите се среќаваат на различни растојанија и не затоа што едната е посветла од другата.

Сјај на Starвезди

starвездена осветленост

Кога го напуштаме небото, гледаме дека некои starsвезди сјаат посилно, но тоа се случува само од наша перспектива. Ова се нарекува очигледна големина на, иако има мала разлика: очигледна големина на starвезда се прави со фиксирање вредноста што таквата сјајност би ја имала надвор од нашата атмосфера, а не внатре. На овој начин, очигледната големина нема да ја претставува вистинската сјајност што ја има theвездата. Затоа, скала како онаа во дијаграмот Херцспрунг-Расел не може да се користи.

За да може добро да се измери сјајот на aвезда, мора да се користи апсолутната големина. Би била очигледна големина дека една starвезда би имала настрана 10 парсеци. Сите Theвезди би биле на исто растојание и затоа очигледна големина на starвезда би се претворила во нејзината вистинска сјајност.

Првото нешто што треба да се набудува кога се гледа графикот е голема дијагонална линија што се протега од горниот лев агол долу десно. Позната е како главна низа и во која се среќаваат голем дел од вездите, вклучувајќи го и сонцето. Сите starsвезди произведуваат енергија со спојување на водород за да создадат хелиум во нив. Ова е заедничкиот фактор што сите го имаат и што ја прави нивната сјајност различна е дека она што тие се дел од главната низа е нивната маса. Со други зборови, колку повеќе маса има една starвезда, толку побрзо ќе се одвива процесот на фузија, така што ќе има се повеќе сјајност и температура на површината.

Според тоа, следува дека starsвездите кои имаат поголема маса се наоѓаат лево и погоре, така што имаат поголема температура и поголема сјајност. Овие се сини гиганти. Имаме и starsвезди со помала маса кои се десно и подолу, така што тие имаат помалку температура и сјај и се црвени џуџиња.

Gиновски starsвезди и супервелеси на дијаграмот Херцспрунг-Расел

разновидност на бои на везди

Ако се оддалечиме од главната низа, можеме да видиме и други сектори во рамките на дијаграмот. На врвот се гигантите и супервелеците. Иако тие имаат иста температура како и многу други starsвезди од главната низа, тие имаат многу поголема сјајност. Ова се должи на големината. Овие џиновски starsвезди се карактеризираат со тоа што долго време ги согорувале своите резерви на водород, па затоа морале да започнат да користат различни горива како што е хелиум за нивната функција. Тогаш е кога сјајноста се намалува бидејќи горивото не е толку моќно.

Ова е судбината што држи голем број starsвезди кои се наоѓаат во главната низа. Тоа зависи од масата што ја имаат, тие можат да бидат гигантски или супер гигантски.

Под главната низа ги имаме белите џуџиња. Крајната дестинација на повеќето theвезди што ги гледаме на небото е да се биде бело џуџе. Во текот на оваа фаза, theвездата прифаќа многу мала големина и огромна густина. Како одминува времето, белите џуџиња се движат сè подалеку надесно и надолу на дијаграмот. Тоа е затоа што постојано губи сјајност и температура.

Овие се во основа главните типови на starsвезди што се појавуваат на овој график. Постојат некои тековни истражувања кои се обидуваат да истакнат и да се фокусираат на некои од крајностите на графиконот за да знаат сè подлабоко.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за дијаграмот Херцспрунг-Расел и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.