Дифракција на светлина

мешање

Светот на физиката и фотографијата е под влијание на феноменот на светлината познат како дифракција на светлината. Постојат бројни професионални леќи за фотоапарати кои се дизајнирани да даваат многу добра острина. Сепак, дури и да е со многу добар квалитет, тие не можат да избегаат од овој феномен на светлина.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е дифракција на светлината и кои се нејзините карактеристики и важност.

Што е дифракција на светлината

феномен на дифракција на светлина

Кога светлосните бранови поминуваат низ мали отвори и околу препреки или остри рабови, се создава она што се нарекува дифракција на светлината. Ако некој објект е нетранспарентен и лежи помеѓу точниот извор на светлина и екранот, границата помеѓу засенчените и обележани региони на екранот нема да бидат дефинирани. Може да се види како дел од засенчените и осветлени региони сигнализираат мали количини на светлина што се пренасочуваат кон засенчените региони.

Може да се каже дека дифракцијата на светлината е феномен што се случува кога брановите што ја сочинуваат светлината поминуваат низ тесна дупка. Кога тоа се случи, светлосните бранови постепено се формираат и повеќе немаат напредување на зракот. Кога и да зборуваме за точка на светло, мора да знаеме што е зрак светлина. Овој сноп светлина не е ништо повеќе од „поток“ каде светлината поминува низ воздухот. Во овој случај, кога поминува низ дупка, светлосните бранови се отвораат исто како во фаровите на автомобилот среде ноќ затоа што дупката е таа што делува како нов емитер на светлина.

Дифракцијата на светлината се користи во фотоапаратите за присилување на светлината низ многу мала дупка. Ова се користи за избор на количина светлина што ќе ја искористиме за фотографирање.

клучните карактеристики

дифракција на светлина

Дифракцијата на светлината предизвикува таа да не е концентрирана до одредена точка. Овој феномен предизвикува негово растерување, формирајќи го она што е познато како Воздушен диск. Овој диск не е ништо повеќе од претстава на деформацијата на светлосниот зрак и брановите што се проектираат на рамнина. Во случај на фотографија, авионот е сензор на камерата.

Воздушниот албум е она што фотографијата го бара за да воспостави рамнотежа. Се обидувате да снимите слика со длабочина на поле, така што сè може да се појави добро во фокусот. Благодарение на феноменот на дифракција на светлината, дијафрагмата на фотоапаратот може да се затвори за поефикасно фокусирање на работите на фотографијата. Доаѓа точка каде затворањето на дијафрагмата е кога постои општо губење на острината. Затоа, важно е да се знае како функционира феноменот на дифракција на светлината, ако сакаме да ги оптимизираме фотографиите.

Овој феномен се користи и во реклами за да може да се генерираат визуелизации кои го привлекуваат вниманието на голо око. Терминот дифракција доаѓа од латинскиот дифрактус, што значи дека се скршил. Се јавува главно затоа што прашка е во состојба да помине околу препрека при размножување, оддалечувајќи се од однесувањето на праволиниските зраци. Треба да се напомене дека главните ефекти на дифракција на светлината редовно се мали.

Феноменот на одвлекување на вниманието може да се види со голо око со тоа што изворот на светлина наметнува два прста на растојание од десет сантиметри од едното око, правејќи многу мал простор помеѓу прстите. Овде можеме да видиме низа темни линии и други светли. Линиите што можат да се видат главно се предизвикани од она што е познато како конструктивно и деструктивно мешање на светлината. Овие пречки поминуваат околу прстите за да го предизвикаат овој ефект.

Дифракција на светлината и принцип на Хајгенс

физичка дифракција

Причината за тоа што се случува со мешањето не е целосно очигледна. Научникот Кристијан Хајгенс понуди објаснување за овој феномен. Објаснувањето се заснова на електромагнетното зрачење и неговата динамика кога реизборот во магнетното високо го напушта изворот од кој се емитува и се шири додека патува. Неговата експанзија се изведува во права линија како да ја покрива површината на чекање кое постојано се шири. Целата област на проширување на светлината се зголемува пропорционално на квадратот на растојанието што го поминува зрачењето.

Сметаме дека електромагнетната енергија може да се шири од извор на точка во рамнински бранови. Во овој случај, ние не само што го применуваме законот за обратни квадратни на изворот на енергија, туку исто така мора да се примени на која било точка во рамна прашка. Затоа, може да се каже дека брановите се сметаат за тоа тие се создаваат континуирано од секоја точка во рамнината и се шират во сите правци. Ако ја намалиме областа каде што ја испуштаме светлината, областа низ која патува светлосниот зрак ќе се намали.

Овој принцип на Хајгенс е објавен пред повеќе од 300 години и се предлага нов механизам за да се знае ширењето на светлината како што го знаеме денес. Во тоа време се сметаше дека светлината патуваше како бранови во еден вид фиктивна материја наречена етер и се претпоставува дека го исполнува целиот простор. Секоја честичка од етер што вибрира се сметаше за потекло на нови бранови. Сферичните бранови кои припаѓаат на почетната дифракција на светлината потекнуваат од точкаст извор и делумно се прикриваат со бесконечен екран С.

Движењето на светлосните бранови се дефинира со брзина во конусот ограничена со отворањето на екранот. Отворот на екранот е познат како површина низ која може да излезе светлината. Овој принцип се користи за одобрување на законите за рефлексија на рефракција на рамнинските бранови. Хајгенсовиот принцип е релевантен за оптичка геометрија и важи за екстремно мали бранови должини. Од друга страна, не можеме да го користиме за да ги објасниме сите феномени што постојат на светлосните бранови. На пример, не служи за објаснување на отклонувањето на брановите од праволиниско ширење на светлосните зраци кога минуваат низ работ на некој предмет или низ мали отвори.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за дифракцијата на светлината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.