Резервоар за Лос

Резервоар за Лос

Во некои делови на нашата планета, можеме да видиме еден вид површинска топографија која е покриена со наслаги на тиња што ги носи ветерот. Ова се нарекува резервоар за лос. За да се формира овој вид топографија, веројатно, требаше да поминат периоди од илјадници години, во кои невремените бури од прашина го депонираа овој материјал.

Во оваа статија ќе ја откриеме важноста на резервоарот Loess и неговите главни карактеристики.

Резервоар на Лос и неговото формирање

Како што споменавме претходно, потребни се период од илјадници години за ветрот да ги формира овие наслаги малку по малку. Во некои делови на светот наоѓаме ваков вид обука и тоа е чудо. Кога резервоарот Лос се поминува со потоци на вода или се сече за да се направат патишта, тој нормално одржува вертикална структура. Ова е местото каде што немате видливи слоеви природно.

Распределбата на наоѓалиштето Лос укажува на тоа дека постојат неколку главни извори на седименти за оваа формација: првиот е пустински наноси што се акумулираат со силата на ветерот, а вториот е поплавените рамнини на глечерите. Овие два извори на обука се одговорни за Лос.

Најгусти и најобемни наноси на Лос на Земјата се оние што можеме да ги видиме во западна и северна Кина. Овие наслаги се формирани со транспорт на ветерот од екстензивните пустински сливови на Централна Азија. Некои од овие формации се акумулации од 30 метри и вообичаена работа е да се види. Во дебелина, просекот е утврден со големина од 100 метри. Овој талог се акумулира и, на пример, тоа е она што ја обезбедува бојата на жолтата река.

Од друга страна, во Соединетите држави, наслагите на Лос се позначајни во многу области каде што постои транспорт на талог на долги растојанија. На пример, во Јужна Дакота, Небраска, Мисури и Илиноис, тие се области каде што можеме да ги најдеме овие структури. Тие исто така може да се видат на некои од рамнините на Колумбија во северозападниот дел на Пацификот.

Потекло

Делови на резервоарот за лосиони

Постои корелација помеѓу дистрибуцијата на Лос со најголемите земјоделски региони на средниот запад и државата Вашингтон. Ова воопшто не е случајно, но има многу врска со тоа. Тоа е затоа што почвите добиени од овој талог тоа е депониран од ветрот се едни од најплодните во светот. Благодарение на акумулацијата на материјалите, се акумулираат и хранливите материи. Станува многу плодна област за земјоделство.

За разлика од она што се случува со наоѓалиштата на Кина, кои потекнуваат од пустината, оние на САД и Европа се индиректни производи на глацијациите. Замрзнување и топење за илјадници години, доведуваат до формирање и наслаги на седименти кои ја зголемуваат плодноста на почвата. Од друга страна, тие наслаги формирани од седименти на песок не се воопшто плодни. Тие само доведуваат до структури со добри пејзажи, но со мала плодност.

Потеклото на депозитите на Лос во Соединетите Држави и Европа се слоевити леднички остатоци. Кога глечерите почнуваат да се повлекуваат поради зголемувањето на температурите, многу речни долини се блокирани со седименти кои се таложат низ топената вода на мразот. Во овој случај, агенсот што го пренесува талогот не е ветерот, туку топената вода. Ветерот исто така има свое дејство, бидејќи дуваше во западен правец, тој зафати и пренесе многу од седиментите што беа во поплавните рамнини.

Седиментите беа транспортирани од најдобрите до најгустите. Во нивното движење, тие паднаа како ќебе на источните падини на долините. Потеклото на овие формации може да се потврди со фактот дека депозитите на Лос се поизразени во подемните области каде што се наоѓаат главните области за дренажа на глечерот. На пример, најмногу се цени во областите на реките Мисисипи и Илиноис и тие стануваат потенки бидејќи растојанието од долината продолжува да се зголемува.

Друг доказ за ова потекло се аголните зрна што може да се видат издржани и кои ја сочинуваат Лос. Може да се види дека тие се исти со оние што можеме да ги најдеме во почвата на карпата што е произведена при мелење на глечерите.

Физички карактеристики на резервоарот Лос

Потекло на ленени наслаги

Овие наоѓалишта сочинуваат 10% од сите почви во светот. Зборот Лос значи дека почвата е лабава и е составена од 50% тиња и уште 50% глина. Како што растојанијата од изворот на емисија се зголемуваат, количините на депонирани зрна се намалуваат и, според тоа, депозитите се намалуваат во дебелина и должина.

Изворите можат да бидат локални или далечни. Оттука постојат различни видови на Лос. На пример, вар или карбонат се некои од карактеристичните компоненти што ги наоѓаме во Лос. Видот и количината на карбонат што ги имаме зависи од процесот на формирање пред и по таложењето на тињата и дождот што ги компактира.

Бидејќи се лабави, подовите не се премногу силни. Тие се поцврсти кога се суви, но сепак можат лесно да се распаднат кога се натопени во вода. Почвата може да содржи помеѓу 10 и 15% вода со порозност која варира помеѓу 34 и 60%. Овие променливи се менуваат во зависност од количините на глина или песок што ги имаме.

Како што споменавме претходно, тие се многу барани депозити за интензивно земјоделство. Ова ги олеснува операциите за одгледување и обезбедува соодветна аерација, така што почвата има својства и корените на земјоделските култури растат во добра состојба.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за депозитот за Лос.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.