Дендрологија

дендрологија

Науката се обидува да проучи сè што се случува на нашата планета и во сегашноста и во минатото и да ја предвиди иднината. Една од гранките на науката што ги проучува дрвјата е Дендрологија. Тоа е гранка која ги проучува дрвјата и нивниот раст, генерирајќи прстени.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Дендрологијата, нејзините карактеристики и важност.

Што е Дендрологија

студија за дрвја

Зборуваме за поимите „Дендрон“ и „Логос“, од грчко потекло, што значи дрво и соодветно студија. Овој термин е создаден во 1668 година од страна на Улисе Алдрованди (италијански основач на натуализмот на Ботаничката градина во Болоња) со објавувањето на Дендрологија. Како што расте дрвото, генерира нови прстени. Овие прстени се користат за идентификување на годините на раст, возраста, ориентацијата итн. Затоа, ако добро ги проучуваме прстените на дрвото, можеме добро да знаеме што се случило во минатото.

Благодарение на Дендрологијата, геолошките процеси можат да се изучуваат преку дрвени прстени. Геологијата на земјата се менува со текот на времето предизвика надворешни геолошки агенси. Вода и ветер, дожд и сл. Тие се различни геолошки агенси кои дејствуваат со моделирање на пределот. Геолошките елементи како што се карпите и нивните формации се менуваат со текот на времето. Благодарение на прстените за раст на дрвјата и проучувањето на нив, можно е да се знае што се случило во минатото. Проучувањето на геолошките процеси преку прстените на дрвјата е гранка на Дендрологијата позната како Дендрогеоморфологија.

Тоа е прилично важен извор на податоци за територијални, урбанистички, инфраструктурни или природни студии за управување. Ние мора да знаеме дека за сите вакви човечки активности потребно е да се знае теренот каде се наоѓаме и неговата еволуција. Со други зборови, за развојот на настаните во урбаните места или инфраструктурата, можеби е интересно да се знае еволуцијата на местото каде што ќе се гради. Истото се случува и со видовите флора и фауна кои постојат на ова исто место. Множеството на сите студии потребни за да може да се изврши конструкцијата според правните активности е познато како проценка на влијанието врз животната средина. Дендрологијата има доста место во овие студии за влијанието врз животната средина.

Дендрологија применета на климата

прстени за раст

Знаеме дека информациите за промените во геологијата на теренот се добиваат не само од прстените за формирање дрвја, туку и од климата. Иако скоро сите знаеме дека со броење на прстените на дрвјата можеме да ја знаеме нивната возраст, вистината е дека не е сосема точна. Секое дрво има различен вид на раст од останатите и зависи од секој вид. Не сите дрвја формираат исти прстени многу растат на ист начин. Поради оваа причина, формирањето на овие прстени може исто така да ни даде информации за преовладувачката клима во времето кога се развило специфичното дрво.

Темните прстени се формираат во текот на зимското време. Тоа е погусто и покомпактно дрво кое му служи на дрвото за да може да се одбрани од пониските температури. Растенијата мора да преживеат тешки услови на животната средина и во зима и во лето. Овие се обично две сезони во годината, чиишто еколошки услови се поекстремни и затоа, тие треба да создадат механизми за одбранбени адаптации.

Едно од нив е подебело дрво што се рефлектира во потемните прстени. На овој начин се создаваат полесни прстени во лето со помалку компактно дрво и потемни прстени со покомпактно дрво. Јасните прстени се пошироки, бидејќи дрвото ужива во добри температури и хранливи материи. На овој начин, таа има поголема активност на растенијата отколку Ви овозможува подолго да ги ширите прстените.

Во некои прилики можеме да најдеме јасни прстени кои се многу тесни. Ова може да биде знак на историски суши. Немајќи вода, дрвото не може да расте. На овој начин, гледаме дека прстенот за раст е прилично тесен, но сепак јасен. За ова не се откриваат разни видови на информации. Од една страна, фактот дека прстенот е чист не открива дека имало континуирано високи температури. Од друга страна, гледаме дека со тоа што не расте и е тесен во споредба со другите широко чисти прстени, тоа покажува дека дрвото не уживало во хранливите материи.

Нормално присуството на потесни или пошироки прстени укажува на количината на хранливи материи достапни во медиумот. Ако имаме дрво со многу широки темни прстени, тие одразуваат долги и тешки зими. Од друга страна, чистите прстени се анализираат и за нивната ширина. На овој начин, можеме да знаеме дали летото било повеќе или помалку долго и дали имало високи или ниски температури.

Климатски промени и прстени на дрвјата

Климатските промени не се изучуваат само со зголемување на стакленички гасови и промени во температурата на глобално ниво. Исто така, може да се изучува преку биоиндикатори познати како прстени на дрвјата. Дендрологијата е одговорна за проучување на фосилни дрвја кои исто така даваат информации за климата во минатото. На ова поле знаеме дека е позната како дендроклиматологија.

Мора да имаме предвид дека проучувањето на климатските промени е од суштинско значење за управување со природните ресурси и денес и во иднина. Не можеме да планираме какви беа нашите економски активности во иднина врз основа на проучување на сегашноста. Неопходно е да се знаат различните флуктуации што ги имала климата низ целата историја на планетата. Овие флуктуации можат да бидат познати доста добро благодарение на Дендрологијата. Дрвените прстени можат да ни дадат многу информации не само за температурите и растот на дрвјата, туку и за еволуцијата на температурите и условите на животната средина.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Дендрологијата, нејзината важност и информациите што може да ни ги открие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.