Делови од микроскоп

микроскоп

Микроскопот е прилично лесен за употреба инструмент со голо око, но со многу детали што ќе направат разлика. Сите делови и елементи кои се вклучени во манипулацијата со светлината и формирањето на зголемена слика се наоѓаат во оптичкиот систем на микроскопот. Постојат бројни делови од микроскоп што мора да се опише со цел целосно да се разбере операцијата.

Затоа, во оваа статија ќе ви покажеме кои се деловите на микроскопот и неговите главни карактеристики.

Делови од микроскоп: оптички систем

делови од микроскоп

Оптичкиот систем е најважниот дел од микроскопот. Ние не се осврнуваме на системот за осветлување, кој пак е оптички систем. Тие се класифицирани со цел да се направи разлика помеѓу елементите кои се одговорни за отклонување или третирање на светлината и елементите што помагаат да се обезбеди структурна поддршка помеѓу сите делови на инструментот. Сите овие делови се елементи на механичкиот систем. Двата главни елементи што го сочинуваат оптичкиот систем на микроскопот се целта и окуларот. Целиот систем за осветлување вклучува и некои делови како на пр тие се фокусот, дијафрагмата, кондензаторот и оптичките призми.

Ако микроскоп има дигитален фотоапарат, тој исто така се смета за дел од оптичкиот систем. Ајде да видиме кои се деловите на микроскопот чекор по чекор. Првиот е целта. Тоа е лудиот систем кој се наоѓа во близина на примерокот и е тој што ја обезбедува зголемената слика. Зголемувањето на леќата има постојана вредност и е она што ни го соопшти односот помеѓу големината на сликата и реалната големина на објектот. На пример: да замислиме дека го имаме поставено микроскопот на 40x. Ова значи дека Сликата што ја гледаме ќе биде 40 пати поголема од онаа на објектот што примерокот постои.

Зголемената слика е позната како вистинска слика. Повеќето микроскопи имаат различни цели со цел да се постигнат различни нивоа на зголемување. Имајте на ум дека микроскопите мора да бидат прилагодени на големината на различните видови примероци. Е има поголеми примероци и помали. Овие го прават тоа неопходно за прилагодување на целта.

Друг параметар што ја дефинира целта на микроскопот е нумеричката дупка. Овој параметар е од голема важност бидејќи е тој што ја дефинира резолуцијата. Сè додека имаме добра резолуција, можеме појасно да го видиме примерокот.

Видови цели

видови леќи

Toе анализираме кои се различните видови на цели што можат да се најдат во микроскоп:

  • Ахроматска цел: Тој е наједноставен и се користи за корекција на сферична аберација во зелена и хроматска аберација во сина и црвена боја.
  • Апохроматска цел: тоа е најнапредниот вид леќи и помага да се поправи хроматската аберација во четири бои. Исто така, може да помогне во корекција на сферичната аберација во три бои.
  • Сува цел: Тие се оние што достигнуваат умерено зголемување и се повеќе се користат бидејќи се многу лесни за употреба. Само што тие се користат во лабораториите на универзитетски кариери.
  • Инвестициски цели: тие се дизајнирани да можат да постигнат зголемување и висока резолуција од голем обем. Тие имаат висока нумеричка решетка, но потребни се дополнителни средства за да се постави помеѓу примерокот и леќите.

Делови од микроскоп: окуларот

делови од комплетен микроскоп

Окуларот е збир на леќи преку кои го набудуваме примерокот со очите. Овде можеме да видиме второ зголемување на сликата. Целта произведува поголем дел од зголемувањето и аголот е оној што обезбедува најмала големина со големина што може да се движи помеѓу 5x и 10x a. Да не го заборавиме тоа леќата произведува 20x, 40x, 100x зголемување. Ниту, пак, треба да заборавиме дека, колку е поголемо зголемувањето, толку е потешко да се справи со острината.

Системот за леќи за очи е одговорен за зголемување на сликата и за корекција на некои од оптичките аберации до одреден степен. Популарните имаат дијафрагма што служи за намалување на рефлексиите на светлината што се појавуваат на леќите. Постојат неколку различни видови на окуларни очи. Најкористени се позитивните окулари и популарните негативни. Позитивните се оние во кои светлината прво поминува низ дијафрагмата, а потоа ги достигнува леќите. Негативни очила се оние во кои дијафрагмата се наоѓа помеѓу двете леќи.

Извор на светлина и кондензатор

Тие се два дела на многу интересен микроскоп. Изворот на светлина е суштински елемент што мора да го има секој микроскоп. Тоа е од суштинско значење за да може да ја емитира потребната светлина што може да го осветли нашиот примерок. Во зависност од изворот на светлина што постои во микроскопот, можеме да направиме разлика помеѓу микроскопи за пренесена светлина и микроскопи за рефлектирана светлина. Првите се оние кои имаат недостаток на светлина под сцената. Секундите се оние што го осветлуваат примерокот од горното лице.

Микроскопите отсекогаш работеле со блескаво сијалица која е интегрирана во структурата. Сепак, веќе е подобрена со новата технологија бидејќи имаше некои недостатоци. Првиот беше потрошувачката на енергија на овие светилки. Второто беше количината на топлина што ја испуштија, што го отежнува одржувањето на примероците во добра состојба. Да не го заборавиме тоа Тестовите мора да се вршат со примерокот во добра состојба во секое време.

Што се однесува до кондензаторот, тој е еден од деловите на микроскопот што е изграден од комбинација на леќи и ги насочува зраците на светлината емитирани од изворот на светлина кон примерокот. Се наоѓа помеѓу сцената и изворот на светлина. Најнормално е што светлосните зраци следат дивергентни патеки. Затоа, кондензаторот станува важен елемент за да може да има големо влијание врз квалитетот на сликата што ќе ја добиеме.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за деловите од микроскопот и кои се неговите главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.