Делови од глечер

делови од терминален глечер

Глечерите се големи маси на филмски мраз кои се формирале како резултат на акумулација, набивање и контрола на снегот со текот на годините. Овие маси на мраз се рекристализирале и можат да течат по удолницата, градејќи релјеф познат како глацијална котлина. Тие се способни да градат пукнатини. Имаше некои формации што му дадоа место на раѓање на сливови со вода, како што се реки, езера и лагуни. Денес ќе се фокусираме на проучување на различното делови од глечер.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се деловите на глечерот и кои се неговите главни карактеристики.

Формирање на глечер

Се проценува дека 10% од површината на земјата е покриена со глечери. Овие екосистеми се важни уште Зачувани се 75% од свежата вода во светот. Покрај тоа, овие глечери играат основна улога во еволуцијата на климатските промени ширум светот. Процесот што доведува до формирање на глечер е познат како глацијација. Овој процес се состои од акумулација и трајност на снегот континуирано. Овој снег паѓа во дадена област за релативно краток период на геолошко време. Климата на оваа област мора да може да придонесе за овој процес.

Ако годишните температури се повеќе сезонски, глечерот нема да може да се формира како таков. Ова е затоа што температурите во потоплите сезони предизвикуваат топење на снегот. Преовладувачката клима мора да има ниски температури што спречуваат топење на содржината во време кога има зголемување на температурите. Растот на глечерите е генериран од додавање на снег со сезоната на снежни врнежи. Исто така, постојат различни периоди кога мразот се јавува многу почесто. Затоа, може да се каже дека снегот се развива кон точката на замрзнување. Тука е нејзината структура изменета и кристализирана, добивајќи поголема густина како последица од тоа.

Глечерите одржуваат рамнотежа на формирање и губење на масата. Начинот на кој тие треба да изгубат повеќе од ова топење на вода во мраз, сублимација и распарчување на ледените брегови. Овие компресирани ледени маси се во постојана и трајна размена на маси со другите делови на хидролошкиот циклус. Најнискиот дел од глечерот е во постојан контакт со земјината површина и предизвикува движење на глечерот. Балансот помеѓу добивките и загубите на масата на еден глечер е познат како биланс на масата. Ако рамнотежата на масата има позитивен резултат, овој глечер ќе се зголеми во големина. Напротив, ако има негативно салдо, ќе се стреми оди фрагментирајќи се со зголемена брзина додека не исчезне.

Делови од глечер

делови од глечер

Oneе анализираме еден по еден кои се главните делови на глечерот.

Област за акумулација

Познати се и под името глацијален цирк и токму депресијата се јавува со ефект на глацијална ерозија. Оваа глацијална ерозија се јавува на планинските wallsидови и станува извор на долините. Во целата оваа област преовладува акумулацијата на снег што паѓа од врнежи. Овој снег постепено ќе се претвори во мраз и ќе генерира процесот на хранење на глечерите на највисоката точка.

Област за аблација

Напротив, што се случува со акумулационата арија, ова е областа во која се јавува загуба на мраз и снег. Главно формата се подигнува со дејство или топење. Во оваа област на глечерот билансот на маса е негативен. Ова значи дека стапката на загуба на мраз е поголема од онаа на нејзината акумулација. Мразот има тенденција да се изгуби во фузија и сублимација, како и со одвојување на големи маси. Овој одред се јавува главно како последица на спуштањето на глечерот до нивоата на внатрешните височини. Ова движење кон пониски височини предизвикува покривање на моран кон површината каде што ќе биде поставен мртвиот глечер.

Глацијален јазик

Глацијалниот јазик е област што е составена од маса мраз што тече надолу поради влијанието на гравитацијата. Како последица на тоа, ова генерира масивно влечење карпи што доведува до формирање на наслаги кои се познати под името морени. Во оваа област има голема количина на ерозија и формирање на релјеф типичен за глечерите.

Глацијални морени

видови глечери

Тоа е уште еден дел од глечер кој е доста интересен за проучување. Познато е како планински масиви кои имаат глацијален материјал кој не е раслоен. Тие главно се составени од до. Овие работи не се ништо повеќе од остатоци од седименти кои пропаѓаат низ ерозијата предизвикана од глечерот додека се движи низ теренот. Постојат различни видови на глацијални морени според некои карактеристики. Ајде да видиме кои се тие:

 • Морален терминал: Тоа е еден вид морен кој е составен од материјал составен од фрагменти од карпи. Овие фрагменти од карпи се отстранети однапред и се депонирани на крајот од глечерот. Мразот останува континуирано неподвижен, додека наслагите на карпите се раселени. Тука се формира терминалниот морен. Формирањето на овој морен е поврзано со топењето и испарувањето на мразот. Овие процеси се случуваат на крајот од глечерот со брзина слична на напредувањето на глечерот во неговата зона за хранење.
 • Долен моран: тоа е друг дел од глечерот составен од седименти на карпи. Овие се таложат додека мразот останува неподвижен. Се случува повлекувањето на глечерот, ефект на надминување на аблацијата кон акумулацијата. Тоа е, ако изгубите повеќе мраз отколку што собира. Ова предизвикува истовремено да се види процесот на седиментација на ременот на фидер. Овој појас е одговорен за оставање на талог на глацијални седименти во форма на повлажни рамнини.
 • Латерален морен: е оној што го произведува слајдот на глечерот. Тие обично се наоѓаат во планинските долини и нивното солидно движење се појавува во theидовите на долината каде што е ограничена. Ова движење предизвикува остатоците да се чуваат на страните.
 • Централен моран: тоа е еден од деловите на глечер кој го има само во алпските глечери. Неговото формирање е ефект на соединување помеѓу 2 глечери кои формираат единствен проток на мраз.
 • Моларен аблација: Тие се оние што се сместени на ледникот и се составени од генијски секторски материјали.

Делови од глечер: терминал

Тоа е последната област на глечер и е составена од долниот крај на истиот. Тука аблацијата преовладува над акумулацијата и тука завршува глечерот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за деловите од глечерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.