Делови од вулкан

вулкан во целост

Знаеме дека вулканот има многу повеќе делови од оние што ги гледаме со голо око. Оние што можат да се видат однадвор се вулканскиот конус или целиот конус, па дури можеме да ја видиме и лавата што се лизга при ерупција. Сепак, постојат различни делови од вулкан што накратко не можеме да видиме дека се основни делови на оваа геолошка карактеристика.

Во оваа статија ќе ги опишеме сите делови на вулканот и кои се функциите на секој од нив.

клучните карактеристики

делови од вулкан кратер

Прво на сите е да се знаат некои од главните карактеристики на вулканот. Тие се геолошки структури кои кријат други делови и се формираат со текот на времето. Овие делови варираат во зависност од активноста на вулканот. Ниту еден вулкан не изгледа исто како друг по изглед. Сепак, вулкан не е само она што го гледаме однадвор.

Вулканите се тесно поврзани со внатрешната структура на нашата планета. Земјата има централно јадро што Се наоѓа во цврста состојба според сеизмички мерења од радиус од 1220 км. Надворешниот слој на јадрото е полу-цврст дел што достигнува до 3400 км во радиус. Од таму доаѓа мантијата, каде што се наоѓа лавата. Може да се разликуваат два дела, долната мантија, која се движи од 700 км длабоко до 2885 км, и горната, која се протега од 700 км до кората, со просечна дебелина од 50 км.

Делови од вулкан

делови од вулкан

Ова се деловите што ја сочинуваат структурата на вулкан:

Кратер

Тоа е отворот што се наоѓа на врвот и преку него се исфрлаат лавата, пепелта и сите пирокластични материјали. Кога зборуваме за пирокластични материјали на кои се повикуваме сите фрагменти од вулканска маглива карпа, кристали од разни минералиитн. Постојат многу кратери кои се разликуваат по големина и форма, иако најчесто е дека тие се заоблени и широки. Постојат некои вулкани кои имаат повеќе од еден кратер.

Некои од деловите на вулканот се одговорни за интензивни вулкански ерупции. И тоа е дека во зависност од овие ерупции можеме да видиме и некои со доволен интензитет што можат да рушат дел од нејзината структура или да ги модифицираат.

Caldera

Тој е еден од деловите на вулканот кој честопати е прилично збунет со кратерот. Сепак, тоа е голема депресија што се формира кога вулканот во ерупција ги ослободува скоро сите материјали од својата магматска комора. Калдерата создава одредена нестабилност во вулканот на животот што недостасува за нејзината структурна поддршка. Овој недостаток на структура во внатрешноста на вулканот предизвикува распаѓање на почвата навнатре. Оваа калдера е со големина многу поголема од кратерот. Имајте на ум дека не сите вулкани имаат калдера.

Вулкански конус

Токму акумулацијата на лава се зацврстува додека се лади. Исто така, дел од вулканскиот конус се и сите пирокласти надвор од вулканот, кои се произведени од ерупции или експлозии со текот на времето. Во зависност од бројот на осип што сте го имале во текот на животот, конусот може да варира и во дебелината и во големината. Најчести вулкански конуси што постојат се згура, прскање и туф.

Делови од вулкан: пукнатини

Ова се пукнатини што се случуваат во областите каде што се исфрла магмата. Тие се пукнатини или пукнатини со издолжена форма што дава вентилација на ентериерот и се одвива во областите каде што се исфрлаат магмата и внатрешните гасови кон површината. Во некои случаи тоа предизвикува експлозивно да се ослободува преку каналот или оџакот, а во други случаи тоа го прави мирно преку пукнатини кои се протегаат во различни насоки и покриваат огромни копнени области.

Оџак и брана

оџак на вулкан

Оџакот е канал преку кој магматската комора и кратерот се поврзани. Тоа е местото на вулканот каде се спроведува лавата за нејзино протерување. Дотолку повеќе, а гасовите што се ослободуваат при ерупција минуваат низ оваа област. Еден од аспектите на вулканската ерупција е притисокот. Со оглед на притисокот и квантитетот на материјалите што се издигнуваат низ оџакот, можеме да видиме дека карпите се откинуваат од притисокот и исто така се исфрлаат од оџакот.

Што се однесува до насипот, се магливи или магматски формации кои имаат форма на цевка. Тие поминуваат низ слоевите на соседните карпи, а потоа се зацврстуваат кога температурата паѓа. Овие брани се генерираат кога магмата се крева на нова фрактура или создава пукнатини за да го следи својот пат преку карпите. По патот поминува низ седиментни, метаморфни и плутонски карпи.

Делови од вулкан: купола и магматска комора

Куполата не е ништо повеќе од акумулација или насип што се создава од многу слатка лава и добива кружен облик. Оваа лава е толку густа што не била во можност да се движи бидејќи силата на триење е премногу силна со земјата. Кога започнува ладењето, завршува зацврстување и се создаваат овие природни куполи. Некои можат да достигнат различни висини или проширувања или да растат бавно со текот на годините како резултат на акумулација на повеќе лава. Обично се наоѓа во внатрешноста на вулканот и не ја надминува границата на кратерот. Можеме да ги најдеме почесто во стратовулканите.

Конечно, еден од најважните делови на вулканот е комората за магма. Тој е одговорен за акумулирање на магмата што доаѓа од внатрешноста на Земјата. Обично се наоѓа на големи длабочини и Тоа е наносот што ја складира стопената карпа која е позната под името магмадо. Потекнува од земјината мантија. Кога вулканот почнува да еруптира, магмата се крева низ оџакот и се исфрла низ кратерот. Го управува притисок и откако ќе биде протеран се нарекува вулканска лава.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за деловите на вулканот и неговите главни функции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луј Тауер dijo

    Здраво. Навистина ми се допадна текстот и колку е лесен за читање. Датумите на објавување и последната ревизија треба да се додадат за да можат студентите правилно да го запишат во своите библиографии. Многу поздрави.