Девонски период

Девонски развој

Палеозојската ера има 5 поделби поделени во периоди во кои се случиле разни настани од големо биолошко и геолошко значење. Денес ќе разговараме за Девонски период. Овој период траеше приближно 56 милиони години, од кои нашата планета претрпе голема промена, особено на ниво на биодиверзитет, но исто така и на геолошко ниво.

Во оваа статија ќе се фокусираме на тоа да ви ги кажеме карактеристиките, климата, геологијата, флората и фауната на Девонскиот период.

клучните карактеристики

Корални фосили

Овој период започна пред приближно 416 милиони години и заврши приближно пред 359 милиони години. Како и секогаш, мора да коментираме дека и почетокот и крајот на одреден период не се толку точни поради недостаток на такви прецизни информации. Ова е четврти период од палеозојската ера. По Девонскиот период доаѓа јаглероден период.

Во овој временски период има широк развој на разни групи животни, особено оние кои живеат во морските средини. Исто така, имало важни промени во копнените живеалишта бидејќи се појавиле големи растенија и првите копнени животни. И покрај тоа што бил период во кој животот се разновидувал на големи нивоа, Девониј исто така има прилично сомнителна репутација како временски период во кој истребувале голем број животински видови. Се зборува за повеќе или помалку истребување на 80% од животот на нашата планета.

Во овој период се случи масовно истребување, што направи многу од видовите што живееле во тоа време трајно да исчезнат од лицето на земјата. Во исто време кога го имаме Девонскиот период, тој е поделен на различни епохи. Ајде да видиме кои се овие времиња:

 • Долен девонски. Составена е од 3 возрасти наречени Лочковија, Прагоја и Емзија.
 • Среден девонски: опфаќаше две возрасти наречени Ејфелијан и Гиветијан
 • Горен девонски: го конституирале два града наречени Фрасниензе и Фамениенсе.

На крајот на овој период се случи еден од глобалните настани за масовно истребување што предизвика голема загуба на видови, главно на оние што живеат во морињата на тропскиот дел. Видовите кои беа најмногу погодени беа корали, риби, ракови, мекотели, меѓу другите. За среќа, многу од видовите кои живееле во копнени екосистеми не биле засегнати од феноменот на масовно истребување. Затоа, освојувањето на копненото живеалиште може да го продолжи својот тек без премногу проблеми.

Девонска геологија

Девонска геологија

Овој период беше обележан со голема активност на тектонските плочи. Имаше неколку допири што формираа нови суперконтиненти како што е формирањето на Лауразија. Суперконтинентот познат под името Гондвана исто така беше формиран и одржуван. Тоа е голема површина на земјиште што го окупираше целиот простор на јужниот пол на планетата.. Северниот дел на Земјата беше окупиран од Сибир и огромниот и длабок океан Панталаса. Целиот океан ја зафати речиси целата северна хемисфера.

Од гледна точка на орогеноста, ова е период во кој започнаа различни процеси на формирање на планински масиви, меѓу кои имаме Апалачки планини.

Клима на Девонскиот период

Климатските услови што постоеле на нашата планета за време на Девонскиот период биле релативно стабилни. Преовладувањето на глобалните температури беше топло и влажно со обилни дождови. Сепак, сувата и сува клима постоела во големи континентални маси.

Просечната глобална температура е околу 30 степени. Како што одминуваше времето, се доживеа мало прогресивно намалување, достигнувајќи во просек 25 степени. Подоцна, на крајот на Девонскиот период, температурите се намалија до тој степен што му се случи на една од глацијациите што ја трансформираа нашата планета низ историјата.

Вида

Развој на риби

Во овој период имаше значителни промени во однос на живите суштества. Една од овие најважни промени беше конечното освојување на копнените екосистеми. Ајде прво да ја анализираме флората.

Флора

Во преддевонскиот период, мали васкуларни растенија, како што се папрати, веќе почнаа да се развиваат. Овие мали папрати се здобија со поголем развој во различни аспекти, најрепрезентативна беше нивната големина. Други растителни форми исто така се појавија на површината на континентите, како што се ликоподиофити. Постојат некои растителни видови кои не можат да се прилагодат на условите на животната средина и на крај исчезнаа.

Размножувањето на копнените растенија донесе како последица на тоа зголемување на зголемувањето на кислородот што постои во атмосферата оттогаш растенијата го спроведоа процесот на фотосинтеза благодарение на пигментите на хлорофилот. Благодарение на ова, беше многу полесно да се шири копнениот живот низ копнените екосистеми.

фауна

Конечно, фауната беше многу диверзифицирана за време на Девонскиот период, почнувајќи од риба. Таа е една од групите што доживеаја најголем раст на ниво на население. Многумина го нарекуваат овој период возраста на рибите. Видови како што се Саркоптери, Актинопетријци, Остракодерми и Селачијци.

Причини за истребување на Девонскиот период

Девонски морски живот

Како што споменавме претходно, на крајот на овој период се случи процес на масовно истребување. Главно влијаеше на живите форми на морињата. Истребувањето траеше приближно 3 милиони години. Причините за ова масовно истребување беа следниве:

 • Метеори
 • Критичен пад на нивото на кислород во морињата
 • Глобално затоплување
 • Раст на растенијата или маса
 • Интензивна вулканска активност

Меѓу причините што ги наведовме може да има сомнежи за растот на растенијата. Во овој период, се развиле големи васкуларни растенија, кои се во просек високи околу 30 метри на површината на континентите. Ова имаше негативна последица создавајќи нерамнотежа во условите на животната средина, бидејќи овие растенија ќе започнат да апсорбираат голема количина вода и хранливи материи од почвата што можеле да ги користат други живи суштества. Ова предизвика губење на биодиверзитетот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Девонскиот период.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.