Двојни starsвезди

двојни starsвезди

Низ универзумот знаеме дека има милијарди starsвезди. Сепак, постојат некои познати како двојни starsвезди. Првиот бил откриен од Бенедето Кастели во 1617 година. Тој бил ученик на Галилео и ги открил овие типови на starsвезди благодарение на фактот дека тој вперил телескоп кон starsвездите на Голема мечка кои на небото изгледаат многу близу, но не се физички обединети. Рече starsвезди се Алкор и Мизар.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и значење на двојните везди.

клучните карактеристики

фотографија со двојни starsвезди

Кога го набудуваме небото, одиме кон тоа на сите видови starsвезди. Имаме планети, маглини, галаксии, јата и двојни starsвезди. На изненадување на Бенедето Кастели кога го анализираше Мизар, виде дека има партнер. На овој партнер се смета за прва откриена бинарна starвезда. После неа се откриени голем број двојни starsвезди.

За подобро да ги разбереме сите физички аспекти на двојните starsвезди, да видиме кои се главните карактеристики. Погодно е да научите да разликувате оптички двојници и физички двојници. Двојната оптика е оние starsвезди кои се чини дека се заедно, но само заради ефектот на перспективата. Овие две starsвезди не се навистина обединети. Наместо тоа, физичките двојници се системи од две или повеќе starsвезди кои се физички поврзани и кружат околу заеднички центар.

За еден набverудувач, тешката задача е добро да разликува кои се starsвездите кои се навистина обединети и кои се со оптички ефект. Сепак, тоа е основна задача за астрономите.

Двоен рејтинг со Starвезди

starsвезди заедно

Да видиме кои се главните карактеристики што ги прават класифицирани двојните starsвезди. Методот за нивно класифицирање е според методот што се користел за да се откријат. Ајде да видиме кои се тие:

  • Визуели: се оние што можат оптички да се расплетуваат визуелно или на фотографија.
  • Астрометриски: Во овој тип на двојна starвезда, може да се види само една starвезда, но од сопственото движење се заклучува дека има придружник.
  • Спектроскопски: Единствено е можно да се детектираат овие типови на везди со проучување на нивниот светлосен спектар.
  • Затемнување или фотометриски: тие можат да се забележат ако може да се ценат варијациите на светлината. Овие варијации на светлина се јавуваат кога компонента поминува пред партнерот.

Раздвојувањето и очигледна големина на двојни starsвезди се клучни за набудувањето. Аголното одвојување е дадено во лачни секунди и тоа е она што укажува на растојанието помеѓу двете starsвезди. Од друга страна, очигледна големина ни кажува колку е светла секоја starвезда. Колку е помал дадениот број на величина, толку е посветла theвездата. Покрај тоа, не треба да се заборави дека набvationудувањето на овие starsвезди е условено од атмосферската стабилност. Исто така Тоа зависи од квалитетот на набудувачкиот тим и од местото каде што сме. Сите овие променливи се оние што ја дефинираат максималната резолуција што може да ја има телескопот. Набудувањето на двојни starsвезди ви овозможува да споредувате телескопи и со тоа да го знаете квалитетот на секоја од нив.

Некои двојни starsвезди

Toе направиме мала листа со некои од двојните starsвезди најпознати по нивната боја, осветленост или историја. Сите оние што ќе ги споменеме може да ги разгледаат аматери. Не треба да бидете експерт или да имате одличен материјал за да можете да ги набудувате овие скапоцени starsвезди.

Албирео

Таа е една од најпопуларните двојни starsвезди меѓу fansубителите на астрономијата. И, тоа е дека има впечатливи контрасти во боја бидејќи едната компонента е портокалова, а другата синкава. Многу е лесно да се лоцира, бидејќи е втора најсјајна starвезда во Лебедот. Овие карактеристики го прават Албирео еден од најпознатите. За жал, неодамна сателитот Гаја покажа дека не е бинарен систем, тоа е оптички пар. Само изгледа дека тие се визуелно споени, но всушност не се.

Мизар

Претходно го споменавме Мизар како една од компонентите на Големата Мечка. Набverудувач со добар вид може совршено да ја разликува централната starвезда од опашката на ова со constвездие и ќе види дека станува збор за двоен систем. Алкор и Мизар се двете starsвезди кои се движат заедно во вселената. Не е познато со целосна сигурност дали станува збор за бинарен систем или е само оптички пар.

Раздвојувањето помеѓу овие две starsвезди е доволно за да може да се разликува со голо око. Мерења на вашата далечина  центрирајте ги овие две starsвезди лоцирани 3 светлосни години едни од други. Оваа далечина е преголема за да се помисли дека овие starsвезди комуницираат гравитационо. Неизвесноста во мерката е толку широка што може да биде многу поблиску отколку што мислиме. Во секој случај, Мизар е прилично лесен двоен систем за набудување и не мора да имате премногу знаење за да го направите тоа.

Некои бинарни системи

Поларис

Големата Поле Starвезда е троен систем. Поларис А и Поларис Б формираа бинарен систем што е лесно да се разликува со кој било телескоп. Исто така постои и друга starвезда која е дел од истиот систем познат како Поларис АБ. Ова, сепак, е надвор од дофатот на обожавателите, бидејќи беше откриено во 2006 година од страна на телескоп Хабл.

Дабар

Таа е друга од најсјајните starsвезди во соelвездието Близнаци. Во него се крие систем на шесткратни starвезди чии две главни starsвезди се највпечатливи и се познати како Кастор А и Кастор Б.

Алмах

Тоа е третата најсјајна starвезда во соelвездието Андромеда. Несомнено е една од најубавите и најлесните за наоѓање двојни starsвезди на небото. Вие само треба да користите телескоп и можете да видите двоен систем со голема разлика во боите. И тоа е дека главната компонента има боја помеѓу жолта и портокалова, а придружникот покажува прилично контрастна синкава нијанса. Слично е на Албирео, но тие се многу поблизу едни до други.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за двојните starsвезди и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.