Движења на земјата: ротација, превод, прецесија и нутација

движења на земјата

Кога зборуваме за движењето на Земјата во рамките на нашето Сончев систем Движењата за ротација и превод ми доаѓаат на ум. Тие се двете најпознати движења. Една од нив е причината што има ден и ноќ и другите причини што постојат сезони во годината. Но, овие движења не се единствените што постојат. Постојат и други движења кои се важни и не се толку познати како тоа е движење на нутација и прецесија.

Во оваа статија ќе разговараме за четирите движења што ги има нашата планета околу Сонцето и важноста на секое од нив. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа? Вие само треба да продолжите да читате.

Ротационо движење

ротационо движење

Ова е најдобро познато движење заедно со преводот. Сепак, сигурно постојат важни аспекти што не ги знаете за тоа. Но, не е важно, затоа што ќе ги надминеме сите нив. Започнуваме со дефинирање што е ова движење. Тоа е ротација што ја има Земјата на своја оска во правец Запад или Исток. Се смета за анти-стрелките на часовникот. Земјата се обиколува околу себе и во просек трае 23 часа, 56 минути и 4 секунди.

Како што можете да видите, поради ова ротационо движење има ден и ноќ. Ова се случува затоа што Сонцето е во фиксна положба и го осветлува само лицето на Земјата што е пред него. Спротивниот дел ќе биде мрачен и ќе биде ноќ. Овој ефект може да се забележи и во текот на денот, наб obserудувајќи ги сенките по часови. Можеме да цениме како Земјата при движење ги прави сенките на друго место.

Друга последица од ова доста важно ротационо движење е создавање на магнетно поле на земјата. Благодарение на ова магнетно поле можеме да имаме живот на Земјата и континуирана заштита од зрачење од сончевиот ветер. Исто така, дозволува животот на Земјата да биде во атмосферата.

Ако ја земеме предвид ситуацијата во секоја точка на планетата, брзината со која ротира не е иста од сите страни. Ако ја измериме брзината од екваторот или на половите ќе биде различно. На екваторот ќе треба да помине повеќе растојание за да се сврти на својата оска и ќе се движи со брзина од 1600 км / ч. Ако избереме точка на 45 степени северна географска ширина, можеме да видиме дека таа ротира со 1073 км на час.

Движење за превод

движење на земјата

Продолжуваме да го анализираме второто најсложено движење на Земјата. Движењето што го има Земјата се состои во правење пресврт во нејзината орбита околу Сонцето. Оваа орбита опишува елиптично движење и предизвикува во ситуации да е поблиску до Сонцето и други времиња подалеку.

Се верува дека за време на летните месеци се потопла затоа што планетата е поблизу до Сонцето и е подалеку во зима. Тоа е нешто кохерентно да се размислува, бидејќи ако сме подалеку, ќе нè достигне помалку топлина отколку ако сме поблиску. Сепак, тоа е сосема спротивно. Во лето сме подалеку од Сонцето отколку во зима. Она што одредува во времето на сукцесијата на сезоните не е растојанието на Земјата во однос на Сонцето, туку наклонот на сончевите зраци. Во зима, сончевите зраци ја погодуваат нашата планета на повеќе наклонет начин, а во лето по нормално. Ова е причината зошто има повеќе часови сонце во лето и повеќе топлина.

На Земјата и требаат 365 дена, 5 часа, 48 минути и 45 секунди за да направи една целосна револуција на нејзината оска на превод. Затоа, на секои четири години имаме престапна година во која февруари има еден ден повеќе. Ова е направено за да се прилагодат распоредите и да се задржи секогаш стабилен.

Орбитата на Земјата околу Сонцето има периметар од 938 милиони километри и се чува на просечно растојание од 150 000 000 107,280 км од неа. Брзината со која патуваме е XNUMX км / ч. И покрај тоа што е голема брзина, не ја цениме благодарение на гравитацијата на Земјата.

Афелион и периелион

афел и периелион

Патеката што нашата планета ја прави пред Сонцето се нарекува еклиптика и поминува преку екваторот во рана пролет и есен. Тие се нарекуваат рамнодениците. Во оваа позиција, денот и ноќта траат исто. На најоддалечените точки од еклиптиката наоѓаме летната краткоденица и зима. За време на овие точки, денот е подолг и ноќта е пократка (на летната краткоденица) и ноќта е подолга со најкраткиот ден (на зимската краткоденица). Во текот на оваа фаза, сончевите зраци паѓаат по вертикално на една од хемисферите, загревајќи го повеќе. Оттука, додека на северната хемисфера е зима на југ е лето и обратно.

Преводот на Земјата на сонцето има момент кога е најдалеку наречен Афелион и се случува во месец јули. Напротив, најблиската точка на Земјата до Сонцето е перихелион и се јавува во месец јануари.

Движење со прецесија

прецесија на земјата

Тоа е бавната и постепена промена што ја има Земјата во ориентацијата на оската на ротација. Ова движење се нарекува прецесија на Земјата и е предизвикано од моментот на сила што ја извршува системот Земја-Сонце. Ова движење директно влијае на наклонот со кој сончевите зраци ја достигнуваат површината на земјата. Во моментов оваа оска има наклон од 23,43 степени.

Ова ни кажува дека Земјината оска на ротација не секогаш покажува на истата starвезда (Пол), туку се врти во насока на стрелките на часовникот, предизвикувајќи Земјата да се движи во движење слично на вртливиот врв. Комплетниот пресврт во оската на прецесијата трае околу 25.700 години, па затоа не е нешто значајно од човечки размер. Меѓутоа, ако мериме со геолошко време можеме да видиме дека има голема важност во периодите на глацијација.

Движење на нутација

нутација

Ова е последното големо движење што го има нашата планета. Тоа е мало и неправилно движење што се одвива на оската на ротација на сите симетрични предмети што ротираат на нејзината оска. Земете ги на пример гиро и вртливи врвови.

Ако ја анализираме Земјата, ова движење на нутација е периодично осцилирање на оската на ротација околу нејзината просечна позиција на небесната сфера. Ова движење се јавува кај причина за силата што ја врши Земјината гравитација и привлечноста помеѓу Месечината, Сонцето и Земјата.

Овој мал замав на оската на земјата се одвива поради екваторијалниот испакнување и привлечноста на Месечината. Периодот на нутација е 18 години.

Се надевам дека со овие информации ќе можете подобро да ги разберете движењата на нашата планета.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.