Движења на Месечината

Лицето на Месечината што можеме само да го видиме

По анализата на движења на земјата и последиците што ги има за нас, ќе ги анализираме движења на Месечината. Месечината е наш природен сателит и орбитира и ротира само по себе. Различните видови движења што ги има и блискоста или оддалеченоста на нејзината позиција во однос на планетата Земја го одредуваат временскиот интервал на денот, денови, недели, месеци, па дури и на годината и во голема мера влијае на плима и осека.

Затоа, во оваа статија длабоко ќе проучиме кои се движењата на Месечината и какви последици има тоа за животот на Земјата.

Какви движења има Месечината?

Фази на Месечината

Бидејќи постои гравитациона привлечна сила помеѓу Месечината и Земјата, има и природни движења на овој сателит. Како и нашата планета, таа има две уникатни движења познати како ротација на сопствената оска и превод во орбитата околу Земјата. Овие движења се оние кои ја карактеризираат Месечината и се поврзани со приливите и фази на месечината.

За време на различните движења што ги има, потребно е малку време да ги заврши. На пример, комплетниот круг на преводот трае во просек 27,32 дена. Ова го прави, iousубопитно, месечината секогаш да ни го покажува истото лице и се чини дека е тотално фиксирана. Ова се должи на бројни геометриски причини и друг вид на движење наречено лунарна либрација што ќе го видиме подоцна.

Кога Земјата се врти околу Сонцето, тоа го прави и Месечината, но на Земјата, во источна насока. Растојанието од Месечината до Земјата во текот на нејзините движења варира во голема мера. Растојанието помеѓу планетата и сателитот е 384 км. Ова растојание варира целосно во зависност од моментот во кој се наоѓа во својата орбита. Бидејќи орбитата е прилично збунета и на моменти оддалечена, Сонцето има големо влијание со својата гравитациона сила.

Јазлите на Месечината не се фиксни и се оддалечуваат од нас 18,6 светлосни години. Ова ја прави лунарната елиптична нерешетна и перигејот на Месечината се јавува за секој 8,85-годишен пресврт. Овој перигеј е кога Месечината е во полна фаза и е најблиску до својата орбита. Од друга страна, апогејот е кога е најдалеку од орбитата.

Ротација и превод на Месечината

Движења на Месечината

Движењето на нашиот ротирачки сателит е синхронизирано со движењето на преводот. Трае 27,32 дена, така што секогаш ја гледаме истата страна на Месечината. Ова е познато како сидереален месец. За време на неговото ротационо движење формира агол на наклон од 88,3 степени во однос на рамнината на елиптиката на преводот. Ова се должи на гравитационата сила што се формира помеѓу Месечината и Земјата.

За време на неговото преведувачко движење на Земјата, таа е наклонета околу 5 степени во однос на елиптичната. Потребно е да се направи целосен пресврт исто како и самиот по себе. Ова поместување околу планетата е она што ги формира различните приливи што ги имаме во моментов.

Другото движење што го прави Месечината е движењето на револуцијата. Станува збор за ротацијата што Месечината ја има на Сонцето. Ова движење се прави заедно со нашата планета, бидејќи се ротира на себе и се движи во орбитата околу Земјата.

Последици од движењата на Месечината

Месечината и земјата

Како резултат на овие движења на Месечината, имаме некои типови месеци за кои можеби сте чуле, но не сте многу запознаени. Oneе ви ги објасниме еден по еден.

 • Сидереален месец. Тоа е оној што трае 27 дена, 7 часа, 43 минути и 11 секунди. Овој месец се случува кога фазата на Месечината ќе заврши со цел круг. Часовниот круг е максимум на небесната сфера.
 • Синодски месец. Време е потребно за да се поминат две еднакви фази и обично трае 29 дена. Познато е и под името лунација.
 • Тропски месец. Станува збор за времето кога има два чекори проследени со месечината од кругот на точката на Овен. Обично трае 27 дена.
 • Аномалистички месец. Трае 27 дена и 13 часа и е кога има две последователни фази во перигејот.
 • Драконски месец. Време е потребно од една до друга фаза на Месечината за да помине низ јазолот што се искачува. Трае 27 дена и 5 часа.

Месечината либрација

Важноста на движењата на Месечината

Тоа е движење што го има Месечината со кое можеме да видиме само 50% од нејзината површина или истото лице секогаш. За возврат, постојат три вида на либрација. Themе ги анализираме во длабочина.

 • Ослободување во географска ширина.  Таа е поврзана со наклонот помеѓу орбитата на Месечината и рамнината на елиптиката. Ова овозможува истовремено да се гледаат само северот и југот на Месечината. Точката на рамнината на екваторот на Месечината е над и под рамнината на орбитата. Ова ни гарантира дека има повеќе површина за набудување од спротивниот поларен регион.
 • Дневна либрација. Во овој дел има многу врска со позицијата каде што е набудувачот кога ја фаќа сликата на Месечината. Постојат многу геометриски аспекти што треба да се земат предвид.
 • Ослободување во должина. Тоа се должи на фактот дека ротационото движење на Месечината е целосно униформно, додека преведувачкото не е. Ова го прави перигејот дел каде Месечината се движи најбрзо, а апогето најбавно. Нешто слично се случува со Земјата и нејзината орбита околу Сонцето кога е во афел и периелион. Како последица на ова движење, ние се свртиме кон Западот, овозможувајќи ни да видиме само едно лице во источните и западните региони на Месечината.

Може да се каже дека либрирацијата на Месечината е точката што се наоѓа на површината на Месечината и е местото каде што се појавуваат трите типа на либрација. Очигледно предизвикува да се движи спирално и да не се враќа во првобитната положба.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за движењата на Месечината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.