2.000 милијарди луѓе ќе бидат климатски бегалци до 2100 година

Милјарди луѓе ќе мора да бидат раселени од климатските промени

Глобалното затоплување предизвикува топење на поларните мразови и Ова предизвикува пораст на нивото на морето. Постојат многу крајбрежни градови кои, доколку нивото на морето продолжи да се зголемува, тие ќе останат без никакво крајбрежје. Луѓе кои треба да се преселат или мигрираат во други области поради овој пораст на нивото на морето или за други причини поврзани со зголемената фреквенција и интензитет на екстремни временски настани (како урагани, поплави, суши ...) тие се нарекуваат бегалци од климата.

Се проценува дека до 2100 година, околу две милијарди луѓе (ова ќе биде една петтина од светското население дотогаш) би можеле да станат климатски бегалци, главно поради зголемувањето на нивото на океаните.

Климатски промени и бегалци

климатските бегалци ќе се зголемуваат се повеќе и повеќе

Милиони и милиони луѓе живеат во крајбрежните градови на кои се повеќе им се заканува екстремни временски прилики како урагани, поплави и покачување на нивото на морето предизвикани од климатските промени. Овие луѓе кои имаат свој живот, семејство, пријатели, работа и така натаму, тие се принудени подолго време да се преселат во други побезбедни и повеќе населени места во внатрешноста.

Спроведена е студија на Универзитетот Корнел во која се вели дека ќе имаме сè повеќе луѓе во свет со помалку земјиште и дека тоа ќе се случи порано отколку што мислиме.

Со порастот на нивото на морето, сите луѓе кои живеат во крајбрежните области ќе мора да мигрираат во побезбедни области на копно. Од друга страна, светската популација расте само секоја година. Значи, сето ова води кон тоа да се сместува се повеќе и повеќе население на помалку населена територија. Чарлс Гајслер Познат професор по социологија на развој на Универзитетот Корнел, тој објаснува дека идното покачување на нивото на морето нема да се развива прогресивно, но може да започне да расте многу брзо. И покрај овие сè попрецизни предвидувања од научната заедница, политичарите не прават преглед на значајните пречки за влез на крајбрежните климатски бегалци, Како и другите бегалци, тие ќе ги најдат кога ќе мигрираат на повисоки места.

Идни предвидувања

евакуација поради покачување на нивото на морето во крајбрежните градови

Според извештаите на Обединетите нации, светското население се очекува да се зголеми на 9.000 милијарди луѓе до 2050 година и 11.000 милијарди до 2100 година. Сепак, ќе имаме помалку обработливо земјиште, помалку простор за развој на населението, а зголемувањето на нивото на морето ќе уништи многу обработливи површини, како што се реки делти, плодни области итн. И сето ова ќе ги натера луѓето да мораат да бараат нови места за живеење.

Приближно, 2.000 милијарди луѓе би можеле да бидат климатски бегалци до 2100 година. Силите што се судираат на плодноста кај луѓето, потопувањето на крајбрежните области, резиденцијалното повлекување и пречките за преселување во земјата се огромен проблем. Дотогаш ќе има многу големи проблеми како што се климатски бегалци, војни над природните ресурси, намалена продуктивност на планетата, ќе бидат потребни области за складирање на стакленички гасови што го неутрализираат топењето на мразот и уништувањето на шумите, итн. Предвидувањата се донекаде мрачни за иднината што ги чека сегашните генерации.

Документот опишува опипливи решенија и проактивни прилагодувања на места како Флорида и Кина, кои ги координираат крајбрежните и внатрешните политики за користење на земјиштето во пресрет на промените на популацијата предизвикани од климата. Флорида го има второто најдолго крајбрежје во цела САД и има крајбрежен егзодус што се рефлектира во Законот за сеопфатно планирање на државата

Не загрижува само височината на морето, туку и други екстремни феномени како урагани или тропски бури може да ја турка морската вода кон копно. Историски гледано, луѓето посветиле значителен напор за враќање на земјата од океаните, но сега живеат со спротивното: океаните ги обновуваат копнените простори на планетата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.