Данокот на Сонцето. Како ќе заврши сето ова?

соларни панели и данок на сонце

Контроверзниот данок на сонце освен Канарските острови влијае на цела Шпанија, сака да биде нелегално од Европа. Надвор од рационалниот факт дека Сонцето не е во сопственост на никого, тоа е нешто што се судира директно во овие времиња. И, дали ако сакаме да го намалиме СО2, да направиме начин за обновлива, одржлива и поздрава енергија, Шпанија изгледа дека изгледа на друг начин.

За многу погодени од овој данок, резолуцијата ќе доаѓа како одминува годината. И, дали е тоа пред да се зборува за датумите, и колку ова изгледа неправедно, тоа е навистина контрадикторно. Да се ​​потсетиме дека неодамна (10 години) беше охрабрена инсталацијата на фотоволтаични панели. Многу нови згради веќе мораа да ги инсталираат. И сега, сите што ги имаат ... мора да платите! Јасно е дека бројот на инсталации на плочи падна. Но, работите може да се променат.

Европа стои против данокот на сонцето

Европа подготвува мерки за поттикнување на обновливите извори на енергија. Една од нив, промовирана од известувачот Хозе Бланко од Европскиот парламент, е да се зголеми бројот на обновливи енергии и да се најде удел на пазарот од 35% со 2030 година како максимална година. Поамбициозен процент од оној на самата Европска комисија, според кој има 27%. Што се однесува до европското управување со енергијата предводено од Клод Турмес и Микеле Риваси, и двајцата не успеваат, овие европратеници веќе предлагаат 45%. Среде целата оваа рамка каде охрабрувањето на обновливите извори на енергија се чини дека е нешто што треба да се направи, Разбирливо е дека одредени предлози мора да бидат незаконски. Како данокот на Сонцето.

ветер и соларна енергија

4 септември, Европратениците од Европската комисија ќе ги коментираат предлозите и ќе го презентираат својот став на пленарна седница, по Гласањето на комитетот е закажано за 11 и 12 октомври. Подоцна евентуално на крајот на годината, пленарната седница ќе го претстави својот глас.

Гринпис, заедно со нејзините неодамнешни активности како сонцето што беше насликано во Барселона, продолжува да ја прашува шпанската влада да не заглавува во минатото. Дека промовира чиста енергија и ги остава зад себе оние што се покажуваат како најштетни за нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.