Може ли Мртвото Море да исчезне?

Слика на мртвото море

Неколку агли се оставени на планетата каде што луѓето можат да уживаат во пејзажот што може да им донесе огромна корист како Мртвото Море. Неговата висока концентрација на сол спречува морски животи да постои во него, но им дава големо олеснување на оние кои страдаат од какво било заболување. Иако на ова неверојатно место може да му се избројат деновите.

Тим експерти од геолошкиот институт во Израел и хебрејскиот универзитет во Ерусалим, во соработка со други професионалци од различни земји, пронајдоа докази за екстремна сувост во длабочините на Мртвото Море, што може да укаже на идна голема промена во пределот, доколку температурите продолжат да растат.

Студијата, објавена во списанието »Earth and Planetary Science Letters», се базира на количината на сол во форма на халит, кој е седиментен минерал кој се формира кога испарува солената вода, што е пронајдено во солените јадра на седименти извлечени 450 метри од морското дно (околу 1.150 метри од површината). Како што објаснуваат истражувачите, халит брза само кога нивото на водата е ниско.

Откако ја проверија возраста и периодот на формирање на фрагментите, тие беа во можност да откријат дека нивото на Мртвото Море драстично опадна за време на два глацијални периоди: првиот пред околу 115.000 и 130.000 години, а вториот пред околу 10.000 години. Во текот на овие интервали нивото падна скоро 500 метри, и така стоеше понекогаш со децении.

Мртво море

Температурата се зголеми повеќе од 4 степени над просекот во XNUMX век, што е она за што научниците веруваат дека ќе се случи повторно во овој век. За жал, ништо не може да се стори за да се запре процесот, »климатските модели предвидуваат поголема сувост во регионот», Рекоа истражувачите.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.