Дали студените бранови се поврзани со климатските промени?

Прошетка по снег

Веројатно, во ова време се сомневате дали навистина се случува промена на климата или не, што е до одреден степен логично откако снежните врнежи што се случија во Шпанија овие денови се чини дека го покажуваат спротивното.

Сепак, многу е лесно да се мешаат поимите време и клима. Тие имаат блиска врска, но не се исти: додека првиот се однесува на специфичните вредности на одредено место, вториот се однесува на истите овие податоци, но на долг рок.

Земајќи го ова предвид, бранови на студ и топлина, поплави, урагани и други појави што потекнуваат од атмосферата се специфични настани што климатските промени не ги спречуваат, но ги менуваат. Како што објасни метеорологот АЕМЕТ Ернесто Родригез Камино до порталот Хипертекстуална, »Кога имаме промени во климата, забележани и проектирани во иднина, една од работите што се забележува е дека екстремните феномени се менуваат. Можете да го промените интензитетот, фреквенцијата phenomen феномените од типот на студ имаат тенденција да бидат помалку на број и помалку интензивни. Но, тоа не значи дека тие се потиснати и дека кога некој ќе се појави, климатските промени се доведуваат во прашање.

И покрај фактот дека овој студен бран што го доживуваме се чини како исклучителен настан, тоа не е прв пат да се случи ниту ќе биде последен. Во нашата најнова историја, ги истакнуваме следните најстудени бранови во Шпанија:

  • Од 13 до 29 декември 2001 година: со времетраење од 17 дена, минималната температура беше -15ºС и погоди 32 провинции.
  • Од 8 до 15 февруари 2012 година: со времетраење од 7 дена, забележаната минимална температура е -20ºС. Зафати 30 провинции.

Снег

Овие феномени на ниски температури и снежни врнежи се една од работите што најдобро можат да се предвидат, па затоа на населението може да им се даде предвремено известување за да можат да ги преземат потребните мерки и со тоа да избегнат проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.