Далечинското набудување на пигментот на лисјата ќе ги подобри проекциите за климатските промени

Пинус пинастер

Пинус пинастер

Растенијата не се само суштества што произведуваат многу потребен кислород, туку сега тие исто така можат да им помогнат на научниците да ги подобрат моделите на климатски промени благодарение на техниката развиена од Хосеп Пенуелас, истражувач на Центарот за еколошки истражувања и апликации на шуми (CREAF-UAB).

Оваа техника, заснована на анализа на слики со далечинско чувство добиени од сателити, тоа ќе им овозможи на истражувачите да имаат појасна и концизна идеја за иднината што не чека.

Постојат голем број четинари, како што се борови или ели, кои, како зимзелени растенија, им било многу тешко на научниците да фатат како се менува фотосинтезата извршена од овие лисја во текот на целата година. Сепак, тие сега открија дека во постудените месеци производството на хлорофил (пигментот што дава зелена боја и е одговорен за фотосинтезата) е намален во корист на другите пигменти: каротеноиди (црвеникава боја). или портокалова).

Благодарение на далечинското набingудување од сателитите за количината на хлорофил и каротеноиди, тие ќе можат да ги забележат сите сезонски промени, некои промени што според Пењелас се совпаѓаат и ја следат истата шема како и брзината на фотосинтезата, како и бруто примарното производство на екосистемот, што е вкупната количина на јаглерод диоксид што е фиксирана во лисјата за време на фотосинтезата.

Pino

Така, знаејќи колкав дел има хлорофилот и каротеноидите, тие ќе можат да направат подобри проценки за количината на јаглерод што различните екосистеми го издвојуваат во текот на целата година, што пак ќе послужи за да се направат подобри проекции на климатските промени бидејќи ова е феномен што ги менува циклусите на растенијата.

Познавањето на ефектите од промените што се случуваат во климата, и кај растенијата и кај животните, ќе ни помогне да разбереме што се случува на планетата Земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.