Образовни грешки во врска со климатските промени

студени бранови

Климатските промени се феномен кој влијае на целата планета на еден или друг начин, посилен или послаб, но нејзините последици се гледаат почесто секој ден.

Сепак, огромното мнозинство на скептици кои не веруваат во климатските промени немаат научно мислење за да ја дискредитираат оваа појава. Тие едноставно го негираат постоењето на промена во глобалната клима поради незнаење, страв од прифаќање на реалноста, незаинтересираност, рамнодушност, наивност или конфузија. Зошто луѓето го негираат постоењето на климатски промени кога нејзините ефекти се толку очигледни?

Негирање на климатските промени

повеќе суши поради климатските промени

Според истражувањето спроведено од Истражувачки центар Пју во 2016 година, 31% од возрасните во САД не веруваат дека човекот предизвикува климатски промени и 20% сметаат дека нема дури ни доволно докази за да се докаже постоењето на овој феномен. Нешто слично се случува во сите земји во светот.

Сепак, денес може да се забележи како од година во година се потенцираат ефектите од климатските промени. Ефекти како што се интензитетот и времетраењето на сушите како резултат на намалувањето на врнежите од дожд, зголемувањето на тропските бури и ураганите и најзабележливиот свет: зголемување на просечните температури.

Постојат луѓе кои бараат почитување на своето мислење кога негираат постоење на промена во глобалната клима. Сепак, ова се чини нешто неразбирливо, кога 97% од научната заедница од целиот свет потврдува дека влијанието на човековите активности влијае на динамиката на климатскиот систем во сите области на светот.

Климатските промени не влијаат подеднакво на сите региони, но влијаат на сите. Вистина е дека ова се припишува на проблеми во социјалната перцепција на еколошките проблеми. Проблемите со животната средина се слушаат секојдневно во вестите во областите можеби далеку од гледачот. Поради оваа причина, перцепцијата на еколошкиот проблем не влијае на таков директен начин совеста на луѓето не влијаејќи директно на проблемот.

Тешко е да се признае дека животот каков што го знаеме денес на Земјата може да се промени радикално за неколку децении. Климатските промени се нешто многу сложено и во чија дисеминација завршуваме со грешки. За постарите луѓе со вкоренет начин на живот е нешто невозможно или херојски да мислат дека можете да ги натерате да веруваат во постоењето на глобални климатски промени.

Грешки при пренесувањето на климатските промени

поплави поради климатските промени

Кога се обидуваме да ја подигнеме свеста за климатските промени, постојат неколку проблеми со кои се соочуваме и за кои сме склони на грешка. Првото нешто е дека ние користиме посложен и пософистициран јазик, понекогаш толку шифриран што е ексклузивен. Термини како ублажување, прилагодување, еластичност, закиселување, ефект на стаклена градина, јаглерод диоксид, итн. Тие се користат од научници и екологисти многу природно. Сепак, надвор од оваа ниша, многу луѓе не разбираат што е тоа. Ние исто така користиме бројни кратенки во нашиот вокабулар што, понекогаш, дури ни е тешко да ги изговориме. Акроними како IPCC, UNFCCC, COP.

Некои бројки што за нас изгледаат условувачки, за други луѓе не кажуваат ништо. На пример, репер бројка за зголемување на просечните температури на планетата за 2 степени, знаеме дека тоа е границата до која промените во планетата ќе бидат неповратни и непредвидливи. Сепак, за многу луѓе ова не е индикативно за ништо.

Ние ретко објаснуваме како со ова зголемување на температурата ќе исчезнат маврите, водата за пиење во светот ќе се намали, поларните капаци ќе се стопат и нивото на морето ќе се зголемува, итн За многумина, зголемувањето на температурите од 2 степени може да значи само промена на гардеробата.

Не создавајте алармизам

При подигнување на свеста за климатските промени, од суштинско значење е да не паѓате на алармантни пораки. Пораки што предвидуваат крај на светот или апокалипса, бидејќи тие се контрапродуктивни. Соговорникот може да помисли дека ако немаме што да сториме за да го поправиме, тогаш треба да уживаме само додека трае доброто.

Климатските промени се нешто што веќе се случува и пренесувањето и подигањето на свеста за нив е од витално значење.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Тито Еразо dijo

    Написот е многу важен и навремен, бидејќи многу добро го кажува тоа, многу пати забораваме дека во многу наврати и се обраќаме на хетерогена јавност, односно образована, умерено образована и со ниско ниво на образование, и од оваа причина, Ние мора да се обратиме на разбирлив јазик, особено ако се обраќаме преку медиуми, но исто така е реалност дека заинтересираните сектори не се објаснети на разбирлив начин, пред реалноста што постојано се случува, бидејќи таа Јас исто така реков дека земјата е динамично суштество (се наоѓа во трајно движење), за да создаде подобри услови за живот, но бидејќи го игнориравме ова, тие природни промени, кога човекот ќе го наруши рамнотежата, стануваат катастрофални, прецизно најопасните оние со ограничени ресурси, кои се мнозинство. Оттука, УНЕСКО препорачува „ФОРМАЛНО И НЕ ФОРМАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА VИВОТНАТА СРЕДИНА“, односно на технички јазик за оние од нас кои имаат среќа да се образувале и на свој јазик за оние кои ја немале таа можност животот им дава мудрост. На овој начин, овие промени што нужно и природно се случуваат за нашата благосостојба не би биле претерани.