Сиудаданос предлага промени во PHN за да се прилагоди на климатските промени

состојба на суша во Шпанија

Соочена со состојбата со сушата што ја трпи Шпанија, парламентарната група на Сиудаданос претстави предлог за законодавство (НЛП) за реформа и прилагодување Националниот хидролошки план за климатски промени. Овие реформи имаат широк процес на социјално учество.

Како сакате да го реформирате Националниот хидролошки план во услови на неповолни суши предизвикани од климатските промени?

Прилагодување кон климатските промени и безбедноста на водата

резервоари

Од витално значење е да се гарантира безбедноста на водата на целата земја. Соочен со ситуацијата поставена од климатските промени со зголемување на фреквенцијата и интензитетот на сушата (веќе видовме дека 2017 година е втора најсушна и најтопла година од 1965 година), Сиудаданос предлага серија насоки за прилагодување на Хидролошкиот план Национално.

Портпаролот на дебатата во Комисијата за климатски промени, Мелиса Родригез, Тој увери дека глобалното затоплување е закана што мора сериозно да се сфати, бидејќи веќе ги гледаме резултатите. Со цел да се дејствува во корист на сите граѓани на Шпанија, важно е да се создаде и да се развие пристап за обновување на старата политика што постои за вода во земјата.

Предлозите за акција за прилагодување на климатските промени мора да бидат дадени во два дела: краткорочни, до 2030 година и долгорочни, до 2050 година.

Покрај обезбедувањето на безбедноста на водата во земјата, тоа мора да се направи по разумна цена. Акциите мора да ги надминат неповолните услови што ги создаваат климатските промени, не само поради сушата, туку и поради зголемените температури, поројните дождови и зголеменото испарување и шумските пожари.

НЛП не предлага специфични мерки, но предлага десет области на дејствување, вклучително и националната артикулација на водните ресурси во контекст на климатолошка несигурност; одржување и зачувување на хидраулични работи и инсталации во функција; десалинизација; трошоците за вода или јавно-приватна соработка во секторот за вода.

Области на активност

национален хидролошки план

Областите на дејствување предложени од граѓаните за реформа на хидролошкиот план се следниве:

 1. Вреднете ја водата како нужно, оскудно и јавно добро и нејзината економска природа, преку идентификување, дијагностицирање и проценка на достапноста и проблемите со кои треба да се соочиме со климатските промени.
 2. Редизајн на инструментите за поефикасно управување и управување со водата во контекст на климатолошка несигурност. Ова покренува бројни проблеми во односот помеѓу хидрографските сливови и јавните администрации на секоја автономна заедница.
 3. Прилагодете ги сите инфраструктури каде што се складира и транспортира вода под услови што ги бара промената на климата. Собрани се активности како што се ремоделирање на инфраструктурата и промена на функцијата на некои фази.
 4. Одржувајте ги и зачувувајте ги работите и објектите во услугите, во врска со барањата за безбедност и еластичност на хидрауличниот систем. Посебно внимание на резервоарите (депонии, еутрофикација и безбедност на брани) и на дистрибутивните системи (контрола на загубата).
 5. Зголемете го производството на неприродна вода во Шпанија, како што е онаа што доаѓа од одсолување. Подобрување на приносите и трошоците за одсолување на вода. Промоција на употребата на обновени отпадни води за употреба освен за човечка исхрана.
 6. La јавно приватно партнерство во секторот за вода. Неговата улога во ефикасното обезбедување на хидраулична инфраструктура, неговото работење и управување со употребата. Законска регулатива. Вода, развој и економски модел.
 7. Зголемете го управувањето со урбаните услуги за вода.
 8. Регулирајте ги трошоците и цените на водата.
 9. Зголемете ги иновациите и развојот на технологиите што го подобруваат хидролошкиот циклус и употребата на вода, управување и подобрување на водоносни слоеви со подобро планирање на посевите.
 10. Создавање електрична енергија од складирана вода за да се вклучи во енергетската транзиција во Шпанија.

Со сите овие уреди за справување, Сиудаданос се надева дека ќе може да го подобри Националниот хидролошки план во услови на климатски промени, бидејќи е сè поалармантен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.