Зошто град никогаш не паѓа ноќе?

дожд на зајдисонце

Град може да ни се појави, како дожд, на многу начини. Некои видоа голем пад на град, други не. Може да се мери од неколку милиметри до неколку см. Секогаш зависи од тоа како е формиран.

Пред да го открие непознатото, некој забележал дека во моментите пред да падне, ако на почетокот започне да врне (не секогаш го прави тоа), дали капките вода се многу обемни? Ако одиме со автомобил, најдобро време е да го видиме. Ако одеднаш започне да врне со големи капки наспроти шофершајбната, има многубројни придружни град. Тоа или добар туш. Во случај на град, тие „масни капки“ се всушност град што се стопил. Тоа е само претходниот момент на ладење на животната средина.

Формирање град

како се формира град

обука град

Како дожд или снег град се формира од испарувањето на постојната вода на Земјата. Морињата, реките и езерата испаруваат со дејството на сончевите зраци. Водата на пареа има тенденција да расте поради сопствената температура. Студот тежи и опаѓа, топол воздух е полесен и расте. Во одредена точка, тие се ладат, формирајќи ги првите облаци, составени од мали сферични капки помеѓу 0,004 и 0,1 милиметри. Многу мал.

Во зависност од судирните воздушни фронтови, температурата може драматично да опадне во горниот дел од тропосферата. Тоа е областа што оди од нивото на земјата, висока до 10 км, каде што се формираат и облаци. Во случај на снег, тој е на -1ºС, тоа е мало ладење што остава многу кристални снегулки. Не поздравувај, капките се замрзнуваат многу брзо и на пониска температура -15ºС.

Можеби се случува град да биде многу големОва се должи на фактот дека некои од оние што почнаа да паѓаат се стопија, тие се придружуваат на другите капки, формирајќи ги уште поголеми, а топлиот воздух што ги турка повторно нагоре. Сето ова предизвикува нивно повторно замрзнување и уште поголема големина. Така, гледаме како паѓаат со големина од 3/4 сантиметри или повеќе. И колку е поголема големината, толку побрзо паѓа.

Зошто никогаш не паѓа ноќе?

дожд во текот на ноќта

Како што објаснивме, ефектот на температурите. Топлите обично се јавуваат дење, а не ноќе. Ноќе, нема толку многу испарување, освен значително постудената почва.

Сето ова предизвикува градот да остане незабележан. Но, да, како и во многу случаи, исто така имало историја на силни врнежи од дожд навечер, придружени со град.

Ова се причините зошто град е повеќе дневен од ноќниот феномен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Диего dijo

    Нема да падне ноќе во вашата куќа. Неколку паднаа тука во последниве години, а повеќето ноќе.