Градови кои би можеле да исчезнат поради глобалното затоплување

Европа

Можете ли да замислите да можете да се вратите на планетата земја за пет илјади години и да видите дека сè е променето? Глобалното затоплување може и ќе го промени дизајнот на светот, освен ако не се преземат соодветни мерки. Ако се стопи целиот мраз, нивото на морето ќе се искачи околу 60 метри ставајќи го во опасност животот што може да биде на крајбрежјето.

Научниците од National Geographic произведоа серија мапи каде што можете да ги видите градови што можат да исчезнат поради зголемување на температурите заради климатските промени.

Сиудад

На планетата се проценува дека има повеќе од 20 милиони кубни километри мраз, што би се стопило и ќе заврши во морето доколку глобалната температура се искачи повеќе од 10 степени Целзиусови. На ова мора да се додаде дека ако продолжиме да ги исфрламе стаклените гасови во атмосферата, не само што се загрозуваме себеси, олеснувајќи ги поекстремните временски настани, туку и идните генерации.

Сценариото пред нас е катастрофално. Но, вистината е тоа веќе има градови кои почнуваат да имаат сериозни проблеми со покачување на нивото на морето.

Разгледување

Разгледување

Градови исто толку спектакуларни Разгледување (Италија), Мексико, Њу Орлеанс (САД), Бангкок (Тајланд) или Шангај (Кина), се само некои од оние што би можеле да бидат под вода во текот на овој век. Сепак, најпесимистичкото вели дека на пример Венеција може да исчезне за само седум години.

Рајски места како Хаваи или плажите на Австралија, се загрозени од покачување на нивото на морето. Толку многу што, ако сакате да ги посетите, препорачливо е да го сторите тоа што е можно поскоро. Притиснете овде да видат кои градови би можеле да завршат под морето.

mali

Храмот лоциран во Мали

Така, можеби не мора да чекате толку долго за да морате прецртување мапи на континентите. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.