Гравитациони бранови

гравитациони бранови

Знаеме дека полето на физиката има многу аспекти што го отежнуваат разбирањето за повеќето луѓе. Еден од овие аспекти е гравитациони бранови. Овие бранови ги предвидел научникот Алберт Ајнштајн и тие беа откриени 100 години по нивното предвидување. Тие претставуваат напредок за науката во теоријата на релативноста на Ајнштајн.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за гравитационите бранови, нивните карактеристики и важност.

Кои се гравитационите бранови

физика на гравитационите бранови

Зборуваме за претстава на нарушување во простор-времето што се генерира од постоењето на забрзано масивно тело кое произведува експанзија на енергија во сите правци со брзина на светлината. Феноменот на гравитациони бранови овозможува да се протега просторот-времето без да може да се врати во првобитната состојба. Исто така, генерира микроскопски нарушувања што можат да се согледаат само во напредни научни лаборатории. Секое гравитационо нарушување е способно да се шири со брзина на светлината.

Тие обично се произведуваат помеѓу две или повеќе вселенски тела кои произведуваат пропагирање на енергија што се транспортира во сите правци. Тоа е феномен што предизвикува простор-време да се прошири на таков начин што може да се врати во првобитната состојба. Откривањето на гравитационите бранови даде многу важен придонес за проучување на просторот преку неговите бранови. Благодарение на ова, може да се предложат и други модели со цел да се разбере однесувањето на просторот и сите негови карактеристики.

Откривање

гравитационен бран

Иако една од последните хипотези на Алберт Ајнштајн во неговата теорија на релативност беше описот на гравитационите бранови, тие беа откриени еден век подоцна. Така, постоењето на овие гравитациони бранови за кои Ајнштајн посочи може да се потврди. Според овој научник, постоењето на ваков тип на бранови потекнува од математичка изведба во која се вели дека ниту еден предмет или сигнал не може да биде побрз од светлината.

Веќе еден век подоцна во 2014 година, опсерваторијата BICEP2 објави откривање и тераси на гравитациони бранови што беа генерирани за време на експанзијата на универзумот во Биг Бенг. Набргу по оваа вест може да се демантира кога ќе се види дека тоа не е реално.

Една година подоцна научниците од експериментот ЛИГО успеаја да ги откријат овие бранови. На овој начин, тие се погрижиле присуството да ја објави веста. Така, Иако откритието беше во 2015 година, тие го објавија во 2016 година.

Главни карактеристики и потекло на гравитационите бранови

просторно време

Ајде да видиме кои се најрепрезентативните карактеристики што ги прават гравитационите бранови едно од најважните откритија во областа на физиката во последниве години. Тоа се нарушувања кои ги менуваат димензиите на простор-времето на таков начин што тој успева да го прошири без да дозволи да се врати во првобитната состојба. Главната карактеристика е дека тие се способни да пропагираат со брзина на светлината и во сите правци. Тие се попречни бранови и можат да бидат поларизирани. Ова значи дека има и магнетна функција.

Овие бранови можат да пренесат енергија со голема брзина и во многу далечни простори. Можеби едно од сомнежите покренато во врска со гравитационите бранови е дека неговото потекло не може да се утврди во целост. Тие можат да се појават во различни фреквенции во зависност од интензитетот на секоја од нив.

Иако не е целосно јасно, има многу научници кои се обидуваат да утврдат како потекнуваат гравитационите бранови. Ајде да видиме кои се можните ситуации во кои тие можат да се формираат:

  • Кога две или повеќе многу масовни вселенски тела комуницираат едни со други. Овие маси мора да бидат огромни за да стапи на сила силата на гравитацијата.
  • Производ на орбити на две црни дупки.
  • Тие можат да бидат генерирани со судир на две галаксии. Очигледно, ова е нешто што не се случува секој ден
  • Тие можат да настанат кога орбитите на два неутрони се совпаѓаат.

Откривање и важност

Ајде сега накратко да анализираме како научниците од ЛИГО успеаја да ги идентификуваат овие типови бранови. Знаеме дека тие генерираат нарушувања на микроскопската големина и дека можат да бидат откриени само од високо напредни уреди во технологијата. Исто така, морам да имам предвид дека овие уреди се многу деликатни. Тие се познати под името на интерферометри. Тие се составени од систем на тунели оддалечени неколку километри и распоредени во форма на L. Ласерите минуваат низ овие километарски тунели кои се одбиваат од огледалата и се мешаат при преминување. Кога ќе настане гравитациона прашка, тој може совршено да се открие со деформација во простор-времето. Стабилно формирање се јавува помеѓу ретровизорите што се наоѓаат во интерферометарот.

Други алатки кои исто така можат да детектираат гравитациони бранови се радиотелескопите. Таквите радио телескопи можат да ја измерат светлината од пулсарите. Важноста на откривање на овие видови бранови е она што им овозможува на човечките суштества подобро да го истражуваат универзумот. И дали е дека благодарение на овие бранови можете добро да ги слушнете вибрациите што се шират во простор-времето. Откривањето на овие бранови овозможи да се разбере дека универзумот може да се деформира и сите деформации да се шират и да се собираат низ просторот со форма на бран.

Треба да се напомене дека за да се формираат гравитациони бранови, мора да се создадат насилни процеси како што е судир на црни дупки. Благодарение на проучувањето на овие бранови со кои може да се добијат информации овие настани и катаклизми се случуваат во космосот. Сите феномени можат да помогнат да се разберат и објаснат многу основни закони во областа на физиката. Благодарение на ова, може да се достави голема количина на информации за просторот, неговото потекло и како howвездите се деформираат или исчезнуваат. Сите овие информации се добиени и за да дознаете повеќе за црните дупки. Пример за гравитациски бран Се наоѓа во експлозија на aвезда, судир на два метеорити или кога се формираат црни дупки. Може да се најде и во експлозија на супернова.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за гравитационите бранови и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.