ГОЛЕМОТ: Научниците од мега земјотресот предвидуваат за Калифорнија

Вина во Сан Андрес во Калифорнија

Сан Андреас Фаул, Калифорнија

„Голем“, тоа е името што се користи неформално помеѓу разговорите на населението во Калифорнија, Орегон и Вашингтон. Исто така од провинцијата канадска провинција Британска Колумба. Со Големиот го мислат земјотресот што се очекува да се случи во зоната на субдукција на Каскадија. Тоа е подморнички расек од 1100 км во должина. Паралелно, и овој пат во Калифорнија, тука е и големата вина во Сан Андрес од 1300 км. Ова поминува низ државата Калифорнија во САД и Баја Калифорнија во Мексико.

Научниците предвидуваат и се надеваат дека може да се случи секој ден. Одредени весници во последниве години беа зафатени со вести за претстојниот земјотрес. Вистината е дека не може точно да се одреди кога може да се случи, но консензусот дека ќе се случи е скоро апсолутен. Се надеваме дека можете да дојдете од кое било место. Последиците би биле катастрофални.

Колку би бил мегаземјотресот „Големиот“?

цунами голем океански бран

Се очекува големина еднаква или поголема од 8 степени според Рихтеровата скала. За да ја разбереме големината на земјотресот, можеме да повлечеме малку библиотека во весници и да ги набудуваме земјотресите што се случија на тие многу големи степени. Мораме неколку примери, еден од нив оној што ја погоди Јапонија во 2011 година. Заземањето на Пацифичката плоча под плочата Охотска предизвика цунами во Рихтер со размер 9,2 степени, со цунами што стигна до крајбрежјето. Траеше 6 минути, имаше длабочина од 29км, прекин на расед од 500км долг и 200км широк и вертикално поместување од 20 метри. Подоцна тоа беше проследено со реплика во Јапонија со јачина од 8,1 степен.

Земајќи ги предвид димензиите на раседот Сан Андрес или зоната на задушување Каскадија, лесно е да се тврди дека димензиите што би ги имал мега-земјотрес, каков што е опишан од научниците, не се далекусежни. Според направените пресметки, областа на Каскадија, ќе произведе 12-часовно цунами тоа ќе дојде и ќе си оди. Wouldе подигнеше маса 2 пати поголема од онаа што беше поместена во чилеанското цунами во 2010 година. Неговата големина беше помеѓу 8,8 и 9,0.

Рихтеровата скала

Земјотрес во Сан Франциско во 1906 година

Земјотрес во Сан Франциско од 1906. Големина помеѓу 7,9 и 8,6

Типичните ефекти што можеме да ги најдеме според големината се оние опишани подолу. Сепак, важно е да се земат предвид одредени аспекти. Ефектите што ќе ги имаат на земјата ќе зависат не само од големината, но и растојанието од епицентарот, длабочината, локацијата на фокусот и условите на геолошкиот терен. Во некои тие можат да ја засилат моќноста на земјотресите.

Големина 2,0 или помалку: Микро Неговите ефекти се незабележливи. Има околу 80.000 на ден.

Големина од 2,0 до 2,9: Помалку. Тие генерално не можат да се согледаат. Дневно има околу 1.000.

Големина од 3,0 до 3,9: Помалку. Често забележливо, но обично безопасно. Годишно има околу 49.000.

Големина од 4,0 до 4,9: Светлина Генерирање на бучава и движења на предмети, но со мала штета. Околу 6.200 годишно.

Големина од 5 до 5,9: Умерен Овој вид земјотрес може да предизвика оштетување на слабите згради и лошо изградените згради. Годишно има околу 800.

Големина од 6 до 6,9: Силен. Може да ги уништи населените места дури и на 160 милји наоколу. Од нив има околу 120 годишно.

Големина од 7 до 7,9: Повисоко. Штетата што можат да ја предизвикаат е многу сериозна во големи области. Годишно се произведуваат околу 18.

Големина од 8 до 8,9: Големо. Тука веќе зборуваме за Мега Теремос или Мега Сеисмос. Зоните на оштетување се неколку стотици км. Повремено има помеѓу 1 и 3 годишно.

Големина од 9 до 9,9: Големо. Уништувачки во области од неколку илјади км. Неговата фреквенција е 1 или 2 на секои 20 години.

Големина 10: Апокалиптичен. Никогаш не е забележано во нашата историја ниту има записи.

Неодамнешниот Big One стравува

Јелоустоун

Пред една недела земјотрес во јужниот дел на САД предизвика страв од Големиот. Имаше мрежи кои дури рекоа дека тоа може да предизвика ерупција на вулканот Јелоустоун. Властите регистрираа 11.000 пријави за погодени лица. Епицентарот на земјотресот со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, со неколку последователни потреси од 4 степени, се случи на 9 километри југоисточно од Линколн.

Познавајќи ја одличната вулканска и земјотресна област која е Калифорнија, во присуство на стравуваниот дух на Големиот, секоја аномалија сугерира дека може да се појави веднаш. Единственото нешто што може да се каже за тоа е дека тоа ќе се случи. Да се ​​знае кога е нешто што е присутно во сечиј ум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.