Големи езера на Северна Америка

5-те големи езера на Северна Америка

Езерата се слатководни површини лоцирани на копно. Во овој случај, ние нема да зборуваме за конвенционални езера или нивно формирање, туку ќе го посветиме овој напис на Одлични езера. Тоа е група од 5 големи езера што се одвиваат помеѓу границите на САД и Канада. Овие езера ги кршат шемите на сè што сме навикнале да гледаме. Поради оваа причина, мислам дека вреди да се посвети овој пост за да се знае целата негова обука и какви реперкусии имаат на остатокот од екосистемите што го опкружуваат.

Дали сакате да дознаете повеќе за Големите езера на Северна Америка?

Карактеристики на 5-те големи езера

Одлични езера

Овие големи езера не се формирани како оние со нормална големина. Научниците заклучија дека биле формирани пред околу 13.000 XNUMX години, после последното Ледено доба. Големата количина мраз што доаѓа од планинските глечери, формираше доволно површни струјни канали кои завршуваа на терен со поголема депресија. Во овој случај, со формирање на слив каде што земјата е наклонета кон складирање вода, беше можно да се формира она што денес го знаеме како Големо езеро.

Помеѓу 5-те езера тие зафаќаат вкупна површина од 244.160 квадратни километри. Оваа количина на вода одговара на 21% од вкупната свежа вода во светот. Овие податоци не тераат да размислиме за важноста на овие езера не само за природниот екосистем, туку и за човечкото суштество.

Иако овие езера ги именуваме како засебни ентитети, формирани на ист континент и не толку далеку едни од други, тие остануваат меѓусебно поврзани. На овој начин, тие создаваат континуиран прилив на свежа вода што поттикнува размножување на природните екосистеми, со добра вегетација и придружна фауна. Покрај тоа, во античко време многу придонесувало за формирање на окрузи и цивилизации кои биле воспоставени околу овие големи маси на континентална вода.

Имињата на овие езера се Хурон, Супериор, Онтарио, Мичиген и Ири. Сите се помеѓу Канада и Соединетите држави. Тие се совршени за генерирање потенцијално одржлива и економски интересна природна средина и туристички активности. Покрај тоа, за патниците и туристите, овие Големи езера се добра опција за одличен одмор или заслужен одмор.

Следно ќе ги опишеме секое од езерата и нивните главни карактеристики

Езерото ери

Езерото ери

Ова езеро е најмало од 5-те. Сепак, не брзајте со мал збор, бидејќи ако го споредиме со конвенционален, ова е огромно. Таа е најпогодена од човековите активности. Сместено е околу урбанизациите и земјоделските активности. Оваа акција на човекот предизвикува езерото да добие одредени влијанија врз животната средина што се закануваат на неговата деградација.

Не е толку длабоко како и остатокот од Големите езера и затоа се загрева повеќе во лето и пролет. Напротив, во зима можеме да го најдеме целосно замрзнат. Благодарение на плодноста на почвите што се наоѓаат околу езерото, земјоделството може да се искористи. Сепак, овие активности генерираат одредени влијанија врз водите и врз почвата, генерирајќи загадување што го деградира езерото.

Неговото проширување ги опфаќа локалитетите како Охајо, Newујорк, Онтарио, Индијана и Пенсилванија.

Езерото Хурон

Лагон Хурон

Ова езеро е трето по големина во споредба со останатите. Тој е поврзан со езерото Мичиген со хидрауличен простор познат како теснец на Макинац. Тоа е место со многу туристичка атракција бидејќи има песочни и карпести плажи со голема површина.

Неговото проширување вклучува градови како Мичиген и Онтарио. Главната притока на ова езеро е реката Сагинав.

Езерото Мичиген

Езерото Мичиген

Поминуваме до второто по големина од овие 5 големи езера. Сместено е во САД и нема граница со Канада. Неговите димензии се долги 307 км и повеќе од 1600 км крајбрежје. Сместено е во област со многу студена клима. Ова не ја прави помалку зимска туристичка атракција.

Јужниот дел е најпосетуван бидејќи е потопол и содржи две главни метрополите. Тие се Чикаго и Милвеки. Неговата површина се протега низ Илиноис, Мичиген, Индијана и Висконсин.

Езерото Онтарио

Езерото Онтарио

Ова езеро е најдлабока од сите. Генерално, по големина е како Ери, помал, но подлабок. Тој има големо туристичко значење во градовите како Торонто и Хамилтон. Се протега на делови од Онтарио, Newујорк и Пенсилванија. Неговата околина е поплодна од нормалната, така што се користи и земјоделството. Само во делот на Newујорк не се експлоатира ниту земјоделството ниту урбанизацијата.

Езерото супериорно

Езерото супериорно

Неговото име веќе ни кажува дека е најголемото и најдолгото езеро од сите Големи езера. Тоа е езерото кое содржи најголемо количество површинска и свежа вода на целата планета. Има толку многу вода што би можел да ги наполни останатите 4 езера и да остави уште повеќе вода на располагање за да пополни повеќе езера. Тоа е на друго ниво во однос на претходните. Тој е најстуден од сите и ги вклучува градовите Мичиген, Минесота, Онтарио и Висконсин.

Бидејќи припаѓа на толку студена клима, не е многу населена. Во околината наоѓаме маси на дрвја со голема густина, ретко населени и засадени. Почвите не се многу плодни, па затоа не се погодни за земјоделство.

Неколку куриозитети на Големите езера

Острови на Големите езера

 • Во Големите езера можеме најдете повеќе од 3.500 видови растенија и животни.
 • Езерото Супериор има повеќе динамика отколку море отколку езеро.
 • Постојат повеќе од 30.000 5 острови распоредени над XNUMX-те езера, но не толку мали што не можат да се живеат.
 • Низ историјата, имало бројни бродоломи во езерата.
 • Површината е толку голема што тие се способни да формираат бури силни како оние на морињата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Големите езера на светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.