Глобалното затоплување ќе предизвика повеќе бури во САД

Луизијана

Како што се загрева планетата, така и атмосферскиот баланс се губи. Сега, студија објавена во научното списание Nature Climate Change го открива тоа до крајот на векот ќе има повеќе бури во САД, што ќе предизвика се повеќе и полоши поплави што ќе ги загрози животот на милиони луѓе.

И сè е резултат на загадување, уништување на шумите, ... накратко, влијанието на човекот врз животната средина.

Во градовите како Луизијана, Хјустон и Западна Вирџинија, крајните врнежи од дожд ќе бидат трипати почести до крајот на векот, а шест пати почести во регионите на делтата на Мисисипи. Бидејќи воздухот додека се загрева задржува поголема влажност, така што фреквенцијата на екстремни врнежи ќе се зголеми во овие региони. Научниците посочуваат дека ова зголемување веќе е започнато, но новата студија ја покажува сериозноста на ситуацијата, извршена со посилни компјутерски симулации.

Благодарение на компјутерската симулација со висока дефиниција, што е околу 25 пати подобра од другите компјутерски модели, специјалистите можеа да знаат дека ќе има зголемување од најмалку пет пати врнежи на брегот на Заливот, брегот на Атлантикот и југозападниот дел на САД.

Луизијана

Андреас Преин, водечки автор на студијата и научник во Националниот центар за истражување на атмосферата, го посочи тоа САД во просек ќе зголемат 180% во силните врнежи од дожд пред крајот на векот, најмалку погодените региони биле центарот-север и делови од западниот брег.

Многу посилни грмотевици и врнежи се многу поверојатно во идната клима, што значи дека во иднина може да има многу поголем потенцијал за поплавување. Ова може да има доста влијание.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.