Глобалното затоплување ќе ги натера Американците да вежбаат повеќе

Womanена трча на изгрејсонце

Кога ќе ви кажат дека глобалната просечна температура се зголемува и дека врнежите се намалуваат во многу делови на светот, лесно е да помислите дека нема да има никаква корист за луѓето. Но, да, има.

Според студијата на Ник Обрадович и објавена во списанието „Nature Human Behaviour“, глобалното затоплување ќе ги натера Американците да вежбаат повеќе.

Бидејќи зимите стануваат помалку студени, луѓето имаат тенденција да сакаат да одат надвор и да вежбаат повеќе. До крајот на векот, оние кои живеат во градови како Северна Дакота, Минесота и Мејн може да имаат голема корист. Според него учат, тие би можеле да ја зголемат својата физичка активност за 2,5%.

Но, за жал, оние што живеат на југ, особено во близина на пустината, најверојатно ќе треба да поминат повеќе време дома бидејќи температурите надвор може да бидат неподносливи. Аризона, јужна Невада и југоисточна Калифорнија би можеле да доживеат најголем пад на активноста до крајот на векот.

Термометар

За да се дојде до овој заклучок, Обрадович ги анализирал владините истражувања поврзани со навиките на активност, информациите за временските услови од времето кога биле спроведени интервјуата и симулациите на идните временски услови. Така, тој сфати дека Кога термометарот чита 28 Целзиусови степени или повисок, луѓето воопшто имаат помала желба да излезат надвор.

Сепак, иако ова е мала придобивка за некои градови, реалноста е дека глобалното затоплување е повеќе закана отколку корист, како што рече д-р Хауард Фрумкин, професор по здравје на животната средина на Универзитетот во Вашингтон. Пристигнувањето на тропски инсекти во умерените зони може да ги доведе во опасност животите на многу луѓе, не само во Америка, туку и во сите делови на планетата кои имаат умерена клима.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.