Глобалното затоплување може да одземе денови на совршена температура

Ова го открива првата студија за доброто време објавена од научното списание Климатски промени. Оние совршени денови во кои не е премногу топло, не е премногу ладно и во кои нема премногу влага, може да се одземат во иднина како последица на глобалното затоплување во многу делови на светот.

Најпогодени области ќе бидат тропските предели, иако ќе има и места каде што ќе уживаме овие денови повеќе, како што се Европа или Сиетл.

Оние денови кога времето ве повикува да бидете надвор, без разлика дали да вежбате, да правите пикник со семејството или едноставно да уживате на отворено, се оние кои се карактеризираат со температура помеѓу 18 и 30ºС, многу мала влажност и само некои високи облаци.

Според студијата, во последните 30 години имало 74 дена со овие услови, но од 2035 година тие ќе бидат намалени, прво на 70, а потоа на 64 во последните дваесет години од векот. Иако, се разбира, тоа нема да им наштети на сите области подеднакво.

Поле во лето

Најпогоден ќе биде Рио де Janeанеиро, со просечно 40 дена совршено време помалку; Мајами, со 32 дена помалку; Вашингтон, 13; Атланта 12, Чикаго, 9, Newујорк, 6; Далас, 1. Голем дел од Африка, јужна Азија, северна Австралија и источна Јужна Америка исто така ќе бидат погодени. Од друга страна, најкорисните места, каде што ќе расте бројот на совршени денови, се Сиетл, Лос Анџелес, Англија и северна Европа.

Научниците се фокусираат на екстремните временски услови и тоа како може да се влоши со зголемувањето на глобалната просечна температура за нивните истражувања, што треба да помогне во подигнувањето на свеста за тоа што се случува во светот и да преземе чекори за да се спречи ситуацијата да се влоши.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (Тоа е англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.