Глобалното затоплување може да доведе до зголемување на патогените микроорганизми во Европа

Слика на вирус

Човечкото тело од своето потекло мораше да се прилагоди и да се зајакне во различни живеалишта, во различни услови, но дали Европејците можат да го сторат тоа на глобалното затоплување? Патогени микроорганизмивируси, бактерии, габи и други микроорганизми, би можеле да го зголемат нивното присуство во наредните години на Стариот континент.

Ова го открива студија објавена во Scintific Reports, која беше предводена од научникот Мари Мекинтајр, од Универзитетот во Ливерпул. Која иднина не чека?

Секое место, секоја област е повеќе склона кон појава на одредени болести, но како што се зголемува глобалната просечна температура, патогените микроорганизми имаат тенденција да колонизираат региони кои некогаш биле премногу студени за нив, како што беше на пример тигарскиот комарец во Шпанија пред една деценија. Овој инсект е причина за болести како што се треска од чикунгуња, денга или жолта треска, проблеми што земјата ги немаше до пред неколку години. Но, тоа не е единственото нешто за што треба да се грижиме.

Истражувачите, откако ги разгледале документите објавени на сто човечки патогени и на некои други присутни кај домашни животни присутни во Европа, дошле до заклучок дека болестите ширени од инсекти и крлежи се најчувствителни на климата.

Примерок тигар комарец

Како што објаснува Мекинтајр, „иако постои добро воспоставена врска помеѓу климатските промени и заразни болести, претходно не разбиравме колку ќе бидат големи ефектите и кои болести ќе бидат најпогодени. Климатската чувствителност на патогените микроорганизми е клучен показател дека болестите можат да одговорат на климатските промени, значи проценувањето кои патогени микроорганизми се најчувствителни на климата и нивните карактеристики се од витално значење информација ако сакаме да се подготвиме за иднината".

Затоа, иднината во Европа може да биде многу комплицирана.

Ако сакате да ја прочитате студијата, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.