Глобалното затоплување го намалува бројот на ирваси

Рено

Симболичното животно на Божиќните празници, ирвасите, тешко се соочуваат како резултат на глобалното затоплување, според студијата претставена на годишниот состанок на Британското еколошко друштво (БЕС) во Ливерпул и објавена во списанието Global Change Biology. Населението се намалува, а оние што се раѓаат остануваат сè помали.

Дали може да биде во опасност од истребување? Можеби. Да видиме зошто.

Ирвасите родени на Норвешкиот Арктик во 1994 година имаа тежина од 55 кг, но оној што го стори тоа во 2010 година тежеше дванаесет проценти помалку, односно 48 кг. 12% може да изгледа малку, но мора да се земе предвид дека за ова животно тежината е многу важна за размножувањето и преживувањето на видовитеКако што изјави Стив Албон, водач на студијата, кој додаде: „Извештаите покажаа дека кога просечната тежина на возрасните е помала од 50 килограми, популацијата претрпува сериозен пад“.

Површинските температури на Арктикот се, според научниците, за 2,8 степени Целзиусови повисоки отколку во 2015 година, т.е. ирвасите имаат се повеќе проблеми со хранењето на лишаи и мов, бидејќи тие повеќе не се на дофат на нив, бидејќи тие се затворени под слој мраз во текот на зимата. Мраз кој паѓа на снежните предели што ги спречува овие животни да се хранат.

Ирваси

Гладот ​​може да предизвика абортус или да предизвика бебето да се роди со многу помала тежина од нормалната, толку многу што 61.000 ирваси умреле од глад само на полуостровот Јамал, во Сибир, во текот на зимата од 2013 до 2014 година поради силниот дожд на снег.

Тимот го следел ирвасот на Арктикот од 1994 година, го фатил и мерел од 10-та година од животот, патот по кој се движел секоја зима и оној што го користел за да се врати следната година земајќи ги предвид големината и тежината.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.