Глобалното затоплување влијае на цревната флора

Цревна флора под микроскоп

Без бактерии и вируси, ниту едно животно не би било живо. Иако има многу кои можат да предизвикаат болести, од кои неколку може да бидат фатални, реалноста е дека има многу повеќе што му помагаат на домаќинот да има добро здравје. Всушност, дури и човечкото суштество не можеше да преживее без 2000 видови бактерии кои живеат во него.

Но глобалното затоплување влијае на сите, вклучително и на цревната флора, според студијата објавена во списанието „Екологија на природата и еволуција“.

Флората или цревната микробиота е онаа составена од бактерии кои живеат во цревата и одржуваат симбиотска врска, комензална и меѓусебна со нивниот домаќин. Во него, можат да растат и да се размножуваат во средина што е околу 2 Целзиусови степени потопла отколку надвор.

Сепак, познато е дека може да биде изменето од низа внатрешни фактори (цревни секрети) и надворешен (како што се стареење, стрес, лекови што ги зема домаќинот и видот на диетата што се следи). Но, сега има и нов фактор: глобално затоплување, што според студијата може да го уништи.

Примерок гуштер

За да дојдат до овој заклучок, истражувачите спроведоа студија со гуштери во објектот наречен Метатрон, каде што беа во можност да ја контролираат температурата и да видат како реагираат животните, како и нивната цревна флора. На овој начин беа во можност да потврдат дека средина со температура од 2 до 3ºC повисока од сегашната, што е она што се очекува да биде до крајот на векот, разновидноста на микробиолошкиот век на цревата е намалена за 34% за само една година.

Следствено, гуштерите имаа пократок животен век отколку оние на другите кои не биле подложени на симулиран климатски притисок, што дава многу да се размислува, бидејќи експертите велат дека овие проблеми може да се најдат кај многу други видови.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.