Глечер Перито Морено

глечер перито морено

На нашата планета има чуда на природата кои вреди да се видат. Една од нив е Глечер Перито Морено. Станува збор за огромна маса мраз што се наоѓа во провинцијата Санта Круз и е интегрирана во националниот парк Лос Глацијарес. Климатските промени предизвикуваат сериозни промени во овој глечер и тој се повлекува.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за глечерот Перито Морено, неговите карактеристики, формирање и важност.

клучните карактеристики

полуостров магалани

Напредот на овој огромен блок мраз е репрезент на Бразо Рико пронајден во езерото Аргентино. Може да достигне висина од околу 30 метри повисока од остатокот на езерото, вршејќи огромен притисок врз мразот што се наоѓа таму.

Може да видите тунел со свод од повеќе од 50 метри каде што водата тече надолу се додека не стигне до езерото Аргентино. Поради ерозијата предизвикана од ова место, сводот на крајот се руши. Ова е една од најубавите претстави на кои може да се забележи, поради што туристите треба да платат огромни суми пари за да можат да поминат дури и ако никогаш немаат датум.

Тоа е природен процес што нередовно се повторувал со текот на годините. Последното регистрирано распаѓање се случи во март 2016 година. Во март 2018 година имаше нов прекин во глечерот Перито Морено, но тоа се случи во зори. За жал, не можеше да се добијат никакви фотографии или видео записи поврзани со инцидентот, бидејќи во тоа време паркот беше затворен и немаше сведоци или сведоци.

Само еден ден пред прекинот, глечерот изгубил две третини од својот волумен, што укажува дека таа година (2018) овој феномен се случил многу побрзо отколку во претходните години, но сè уште нема докази. Ова се должи на глобалното затоплување и климатските промени што се случија веќе неколку години.

Некои научници кои долго време го проучувале глечерот Перито Морено се сигурни дека овој факт е само коинциденција и нема никаква врска со она што се случува во околината, бидејќи никогаш не се покажало дека глечерите се погодени од климатските промени кога глечерите се поместиле и џуџеста.

Времето во глечерот Перито Морено

слајдови на мраз

Времето е суво и студено, и годишните врнежи се само 300 mm. Меѓутоа, во познатиот национален парк, тој се наоѓа малку подалеку западно каде што се наоѓа глечерот Перито Морено, а врнежите се многу богати, околу 1500 мм годишно.

Во споредба со висорамнината Патагонија на која и припаѓа, многу свои средини му даваат поблага микроклима. Сместено е на брегот на езерото Аргентино, на падина свртена кон север и заштитено со прогресивни шуми. Времето е суво и температурата варира помеѓу повеќе од 20 ° C во лето и помалку од -3 ° C во зима.

Температурата варира во голема мера во зависност од годишното време, бидејќи во лето можете да уживате околу 17 часа светлина, додека во зима дневната светлина е многу пократка, со само 8 часа.

Флора и фауна на глечерот Перито Морено

глечер перито морено во патагонија

Приближно 260.000 хектари од овој парк се покриени со мраз, така што нема вегетација и приближно 95.000 хектари се исто така покриени со езера. Целата шумска површина на паркот е околу 79.000 хектари, од кои доминираат црешата, ñире и ленгата.

Флората пронајдена во Националниот парк Лос Гласијарес одговара на најјужниот регион Магаланес. Нотро е една од највпечатливите грмушки, има прекрасни црвени цвеќиња. Ел Калафат со виолетово овошје и жолти цветови е доста извонреден, додека во области со поголема влажност на воздухот, импресионира бозелот на славниот ѓавол.

Во однос на фауната, во овој парк се сместени специфични видови во пасиштата и субантартичките шуми. Доминираат во постоењето на црниот орел, мршојадци, гуанакос, избор и пума. Не се познати многу информации за видовите 'рбетници кои живеат во целиот овој парк. Повеќето такви информации се добиваат од птици.

Руптура и одвојување

Руптурата на овој глечер е еден од најимпресивните спектакли на природата. Сепак, нема периодичен параметар за да може да се знае кога е моментот на паузата. Многу туристи плаќаат големи суми пари за да ја видат паузата, иако не знаат точно кога ќе биде.

Овие глечери можат да се посетат во кое било време од годината. Во зависност од времето во кое ја посетувате годината, ќе го откриете на различни, уникатни и извонредни начини. Сепак, Треба да се напомене дека климата на глечерот е студена и суво поголемиот дел од времето.

Важно е да се земе предвид температурата, бидејќи во зимските месеци од јуни до август луѓето не се навикнати да биде толку студено, покрај фактот што деновите обично се кратки и не се можни сите активности за рекреација на отворено. Просечната температура е -2º C. Во зима, можете да уживате во панорамата покриена со снег, а исто така да се забавувате и да играте на снегот. Во текот на летото помеѓу декември и март, температурата нагло се менува на околу 15ºС.

Голем дел од 49 глечери кои ја сочинуваат јужна Патагонија започнаа да уназадуваат во последните 50 години. Ова е предизвикано од климатските промени и тоа е тотална одговорност на човештвото, бидејќи луѓето се тие што предизвикуваат проблеми со животната средина и предизвикуваат глобално затоплување. Глечерот Перито Морено е еден од ретките глечери што не се топи во услови на глобално затоплување и еколошки промени. Ниту, пак, расте 3 метри на ден според локалното верување. Овој глечер поминува низ циклус на акумулација и фузија што одржува совршена рамнотежа за време на процесот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за глечерот Перито Морено, неговите карактеристики и можното влијание на климатските промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.