Што е тоа, како е формирано и карактеристики на глечер

Глечер формиран од снег

Во медиумите постојано гледаме дека глечерите исчезнуваат поради климатските промени. Глечер е голема маса на компримиран мраз што се формира во текот на илјадници години. Тоа е нешто што трае толку долго да се изгради и исчезнува за неколку децении. Глечерите имаат комплексна динамика за проучување и големо значење за планетата.

Дали сакате да знаете сè што е поврзано со глечерите и важноста што тие ја имаат?

Карактеристики на глечер

Глечерски формации

Како што споменавме претходно, снегот се акумулира од година во година во слоеви. Овие слоеви се компресирани од сопствената тежина и дејството на гравитацијата. Иако тие се едни од најголемите објекти на планетата, глечерите се движат. Тие се во состојба полека да течат како реки и да минуваат меѓу планините. Поради оваа причина, постојат некои планински форми кои се создаваат од движењето на глечерите.

Со глобалното затоплување, постоењето на глечерите драстично се намалува. Тие се одличен извор на свежа вода на планетата, заедно со реки и езера. Глечер се смета за остаток од последното ледено доба. Тоа е затоа што и покрај тоа што температурите се зголемија, тие не се стопија. Тие биле во состојба да се одржуваат илјадници години и да ја исполнуваат својата природна функција. Кога заврши леденото доба, повисоките температури во пониските области предизвикаа топење. По нивното исчезнување, тие оставија спектакуларни земјишни форми како долини во форма на буквата У.

Денес можеме да најдеме глечери во планинските масиви на сите континенти, освен во Австралија. Можеме да најдеме и глечери помеѓу географските широчини 35 ° север и 35 ° југ. Иако глечерите можат да се видат само во Карпести планини, на Андите, на Хималаите, во Нова Гвинеја, Мексико, Источна Африка и на планината Зард Кух (Иран).

Ако ги додадеме сите глечери во светот, тие се формираат 10% од вкупната површина на земјиштето. По многу студии, заклучено е дека 99% од сите глечери се направени со слоеви на поларен мраз од двете хемисфери. Ова е затоа што водената пареа присутна во атмосферата патува низ целиот свет. Особено на Антарктикот и Гренланд можете да најдете ледени плочи од обете хемисфери.

Динамика на глечер

Одред на глечерите

Општо земено, глечерите се формираат во високо планински области и во поларни региони. За да се формира глечер, потребни се ниски температури цела година и врнежи во форма на снег. Во потоплите времиња, насобраниот мраз почнува да се топи и патува преку глечерот до дното. Кога течна вода се акумулира на дното на глечерот, таа минува низ него во правец на наклонот. Ова движење на течна вода предизвикува движење на целиот глечер.

Се нарекуваат планински глечери алпски глечери и оние на половите ледени капачиња. Кога ослободуваат топена вода од повисоки температури во потоплите времиња, тие создаваат важни водни тела за флората и фауната. Покрај тоа, многу мали градови се снабдуваат со вода од глечерите. Водата содржана во глечерите е таква што се смета за најголем резерват на свежа вода на планетата. Содржи до три четвртини од него, повеќе од реки и езера.

обука

глацијални езера и нивно топење

Глечер започнува да се формира кога снегот паѓа постојано и останува стабилен во текот на целата година. Ако паднатиот снег не се стопи во потоплите сезони, тој ќе остане стабилен уште една година. Кога започнува студената сезона, следниот снег што паѓа се таложи на врвот, ставајќи тежина на него и формирајќи уште еден слој. По последователното изминување на годините, се добиваат компактните снежни слоеви што го формираат глечерот.

Снегулките паѓаат на планините и ги компресираат претходните слоеви на континуиран начин. Компресијата предизвикува повторно да се кристализира, бидејќи воздухот помеѓу кристалите се намалува. Ледените кристали стануваат сè поголеми и поголеми. Ова предизвикува набивање на снегот и зголемување на неговата густина. Во одреден момент каде што завршува акумулацијата, притисокот на тежината на мразот е таков што почнува да се лизга надолу. Така се формира еден вид река што тече низ котлина.

Глечер достигнува рамнотежа кога количината на снег што се складира е иста што се топи. На овој начин, може да остане во иста стабилност долго време. Ако се анализира целосно, може да се види дека над средната линија, добивате поголема маса отколку што губите и под губите повеќе отколку што добивате. За еден глечер да биде во целосна рамнотежа можат да поминат повеќе од 100 години.

Делови од глечер

Глечер Перито Морено

Глечер е составен од различни делови.

 • Област за акумулација. Тоа е највисоката област каде паѓа и се акумулира снег.
 • Зона на аблација. Во оваа зона се одвиваат процесите на фузија и испарување. Тоа е местото каде што глечерот достигнува рамнотежа помеѓу зголемувањето и губењето на масата.
 • Пукнатини. Тие се областите каде што глечерот тече побрзо.
 • Морени. Ова се темни ленти формирани од седименти кои се формираат на рабовите и врвовите. Карпите што ги влече глечерот се чуваат и се формираат во овие области.
 • Терминал. Тоа е долниот крај на глечерот каде се топи натрупаниот снег.

Видови на глечери

Исчезнување на глечерите поради глобалното затоплување

Во зависност од местото и условите на формирање, постојат различни видови на глечери.

 • Алпски глечер. Како што споменавме претходно, тие се оние кои се формираат во високите планини.
 • Циркус од глечер. Тие се полумесечина формации каде што се акумулира вода.
 • Глацијални езера. Тие се формираат преку водните наслаги во вдлабнатините на глацијалната котлина.
 • Долина на глечер. Тоа е геолошка формација што произлегува од континуираното ерозивно дејство на јазикот на еден глечер. Тоа е да се каже, секоја област каде што мразот се лизга калапи и добива форми.

Постојат и други поретки типови на глечери како што се Инландсис, Тапани, Езерски ископувања, Глечер подножје и Глечер што виси.

Глечерите се сложени формации на природата кои имаат ригорозен баланс и важна функција за живите суштества.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.