Глацијацијата и леденото доба

Глацијација и ледено доба

За време на сите милиони години што поминале од формирањето на Земјата, имало периоди на ледено доба. Тие се нарекуваат како ледена доба. Ова се временски периоди каде се случуваат климатски промени кои ја намалуваат температурата на глобално ниво. Тие го прават тоа на таков начин што поголемиот дел од површината на земјата се замрзнува. Важно е да се знае дека кога зборувате за климатските промени, мора да имате препорака за да се ставите во перспектива на нашата планета.

Дали сакате да ги знаете процесите на глацијација и ледено доба на нашата планета? Тука откриваме сè.

Карактеристики на ледено доба

Animивотни во глацијација

Ледено доба се дефинира како временски период кој се карактеризира со трајно присуство на обемна ледена покривка. Овој мраз се протега на барем еден од половите. Познато е дека Земјата поминала 90% од вашето време во последните милиони години во 1% од најстудените температури. Овие температури се најниски од последните 500 милиони години. Со други зборови, Земјата е заробена во екстремно студена состојба. Овој период е познат како ледено доба на квартерна.

Последните четири ледени доба се одржаа со Интервали од 150 милиони години. Затоа, научниците сметаат дека тие се резултат на промени во орбитата на Земјата или промени во сончевата активност. Другите научници претпочитаат копнено објаснување. На пример, појавата на ледено доба алудира на распределбата на континентите или концентрацијата на стакленички гасови.

Според дефиницијата за глацијација, тоа е период кој се карактеризира со постоење на ледени капачиња на половите. Со тоа правило, сега сме потонати во ледено доба, бидејќи поларните капаци зафаќаат скоро 10% од целата површина на земјата.

Глацијацијата се подразбира како период на ледена доба во кој температурата е глобално многу ниска. Ледените капачиња, како последица, се протегаат кон пониските географски широчини и доминираат на континентите. Најдени се ледени капачиња на ширините на екваторот. Последното ледено доба се случи пред околу 11 илјади години.

Познати ледени доба

Криогениот

Постои гранка на науката која е одговорна за проучување на глечерите. Станува збор за глациологија. Тој е одговорен за проучување на сите природни манифестации на вода во цврста состојба. Со вода во цврста состојба тие се однесуваат на глечери, снег, град, лапавица, мраз и други формации.

Секој период на глацијација е поделен на два моменти: глацијални и меѓуглацијални. Првите се оние во кои условите на животната средина се екстремни и мразови се појавуваат скоро насекаде на планетата. Од друга страна, меѓумладите се повеќе умерени, како и денес.

Досега се познати и потврдени пет периоди на ледено доба: Квартерна, Кару, Андите-Сахара, Криогена и Хуронија. Сите овие се случиле уште од времето на формирањето на Земјата.

Ледените времиња се карактеризираат не само со ненадејни падови на температурата, туку и со брзи зголемувања.

Квартернскиот период започна пред 2,58 милиони години и трае до денес. Кару, исто така познат како период Пермо-карбонифер, беше еден од најдолгите, кој траеше приближно 100 милиони години, пред 360 и 260 милиони години.

Од друга страна, гланцијалниот период на Андите и Сахара траел само 30 милиони години и се одвивал пред 450 и 430 години. Најекстремниот период што се случил на нашата планета е несомнено криогениот. Ова е најтешкото ледено доба во целата геолошка историја на планетата. Во оваа фаза се проценува дека ледената покривка што ги покрива континентите стигнала до географскиот екватор.

Глацијацијата Хуронија започна пред 2400 милијарди години и заврши пред приближно 2100 години.

Последното ледено доба

Поларни капачиња за огромното мнозинство на планетата

Во моментов се наоѓаме во меѓуглацијален период во рамките на кватернерната глацијација. Областа што ја зафаќаат поларните капачиња достигнува 10% од целата површина на земјата. Доказите ни кажуваат дека во овој кватернарен период имало неколку ледени доба.

Кога популацијата се однесува на „Леденото доба“, тоа се однесува на последното ледено доба на овој квартенерен период. Четвртницата започна Пред 21000 години и заврши пред околу 11500 години. Тоа се случи истовремено во двете хемисфери. Најголемите екстензии на мраз беа достигнати на северната хемисфера. Во Европа, мразот напредуваше, опфаќајќи ја цела Велика Британија, Германија и Полска. Цела Северна Америка заврши закопана под мраз.

По замрзнувањето, нивото на морето падна за 120 метри. Големите пространства на морето денес беа за таа ера на копно. Овие податоци се доста релевантни при проучувањето на генетската еволуција на многу популации на животни и растенија. За време на нивното движење преку копнените површини во леденото доба, тие беа во можност да разменат гени и да мигрираат на други континенти.

Благодарение на ниското ниво на морето, беше можно да се оди пеш од Сибир до Алјаска. Големите маси на мраз достигнаа дебелина од 3.500 до 4.000 метри, опфаќајќи третина од појавените земји.

Во моментов, пресметано е дека ако се стопат преостанатите глечери, нивото на морето ќе се искачи од 60 до 70 метри.

Причини за глацијација

Нова глацијација во иднина

Напредокот и повлекувањето на мразот се поврзани со ладењето на Земјата. Ова се должи на промените во состав на атмосферата и промени во орбитата на Земјата околу Сонцето. Може да се должи и на промените во орбитата на Сонцето во нашата галаксија, Млечниот пат.

Оние кои мислат дека глацијациите се предизвикани од внатрешни причини на Земјата, веруваат дека тие се должат на динамиката на тектонските плочи и нивното влијание врз релативната состојба и количината на океанска и копнена кора на површината на Земјата. Некои веруваат дека тие се резултат на промените во сончевата активност или динамиката на орбитата Земја-Месечина.

Конечно, постојат теории кои го поврзуваат влијанието на метеоритите или големите вулкански ерупции со глацијацијата.

Причините секогаш создавале полемики и научниците велат дека сме блиску да го завршиме овој меѓуглацијален период. Дали мислите дека наскоро ќе има ново ледено доба?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алехандро Оливарес Ч dijo

  Почитуван Мтро.
  Ви честитам за напорот и информациските намери. Јас сум доктор по науки за администрација и имам модел за предвидување за мерење на одржливост во земјоделските процеси. Ме интересира вашето знаење за глацијалното прашање. Со задоволство ви ги оставам моите информации. Ви благодарам.