Глацијации

Климатските промени фрлаат многу сомнеж на научните откритија во врска со глацијации. И работата е дека во 2004 година имавме многу студена зима, со малку врнежи од дожд и со шумски пожари што се раширија низ целиот свет. Овие факти создадоа дебата во рамките на науката за атмосферските циклуси и можните ризици што се поврзани со овие климатски промени. Постојат и такви кои се залагаат за фактот дека глобалното затоплување не е нешто што луѓето го предизвикуваат, туку дека тоа одговара на еден од евентуалните циклуси на глацијација што нашата планета ги има од време на време.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за глацијациите и нивната врска со климатските промени.

Осцилации на температурите

ледена доба

Познато е дека во текот на минатиот век климата на планетата доживеа зголемување на просечните температури. Ова се должи на зголемувањето концентрацијата на јаглерод диоксид и други стакленички гасови со капацитет да ја задржат топлината во атмосферата. Проблемот е во тоа што има луѓе кои велат дека нашата планета има циклуси на глацијации. Вистина е дека низ целата еволуција на нашата планета имало циклуси на глацијации и меѓуглацијални периоди. Сепак, проблемот започнува кога ќе поставиме како променлива анализа на брзината на овие глацијации и на глобалното затоплување пред нив.

Како што може да се види во хронологијата на глацијациите, што ќе видиме подоцна, времето што изминува помеѓу една глацијација и друга е доволно долго за сите животински и растителни видови и морфологијата на екосистемите да се прилагодат на промените во животната средина. Во овој случај, ние зборуваме за зголемување на глобалните просечни температури за премногу краток период. Толку краток период и видовите немаат време да се прилагодат и тие почнуваат да ја намалуваат нивната популација. Такво е намалувањето на популацијата што многу од нив изумреле.

Со цел да ги разбиеме сите сомнежи, ќе ставиме на маса некои извесности за минатото и откриените научни наоди. Овие откритија ги обединуваат сите природни механизми што се чини влијаат на еволуцијата на климата на планетата. Мора да се земе предвид дека, независно од влијанието на човековата активност, научниците ги признаваат како главни природни причини за климатските флуктуации големите глацијации со треперењето на Земјината оска на ротација. На ова се додадени и промените во орбитата на Земјата околу Сонцето. Ова е затоа што целиот сет на движења ја модифицира дистрибуцијата на енергија што нашата планета ја прима од сонцето.

Ледено доба и промени во орбитата на Земјата

беше глечер

За да се знаат меѓуглацијалните периоди, средната годишна температура мора да се процени од геолошка перспектива. Теоријата на Миланкович е таа што оправдува дека има промени во планетарната клима по периодичното појавување на глацијациите. Тука се појавија големи ледени доба и мали интерглацијални периоди. Во моментов сме во меѓуглацијален период.

Овие периоди на глацијации се јавуваат поради комбинација од 3 космички циклуси во кои орбитата на Земјата се менува од кружен во елипсовиден и обратно. Постои запис дека еден од првите космички циклуси се случил пред 90.000 100.000 и 26.000 41.000 години. Тогаш, Земјата ја смени својата орбита од кружна во елипсовидна и обратно. Друг космички циклус се случил околу 22.5 24.5 години и го одредува треперењето на Земјината оска на ротација. Конечно, се случи друг космички циклус од XNUMX XNUMX години во кој наклонот на Земјината оска во однос на рамнината на орбитата осцилира помеѓу XNUMX и XNUMX степени.

Космички циклуси

глацијации

Сите овие промени во движењата и оската на земјата се главните производители на глацијациите. Мора да се земе предвид дека фазите во кои орбитата на земјата е кружна штом се појават промени во текот на целата година. Меѓутоа, кога орбитата е елипсовидна, постои поголема близина во одредени периоди од годината. Во моментов, знаеме дека орбитата на земјата во однос на сонцето е елипсовидна, иако не е во својот максимум освен ексцентричноста. Кога земјата ќе помине низ перихелион, ова е орбиталната точка најблиску до сонцето, тоа се случува на почетокот на јануари. Ова е кога е зима на северната хемисфера. Од друга страна, кога е во афел, летото е на северната хемисфера, иако е во најоддалечена положба.

Кога космичките циклуси ќе ги поврзат промените на овој аранжман, со одреден временски период се случува периелион да се совпадне со австралната зима наместо со досадната. Затоа, познато е дека клучот за влијанието на овие орбитални промени врз појавата на глацијации се согласува со моделот Миланкович. И, се чини дека сè е поврзано со периодот во кој орбитата е кружна, а оддалеченоста од земјата е тешко различна. Во оваа ситуација, жешките лета како сегашните не се случуваат. Од друга страна, во фазите во кои орбитата е елиптична и има максимална ексцентричност, се случуваат жешки лета како сегашните.

Кога орбитата е повеќе кружна спречува топење на снегот и постепено се акумулира од година во година. Ова ја поставува Земјата кон ново ледено доба. Ова е извлечено како заклучок дека она што ги одредува глацијациите не се најтешките зими, туку најкул кул лето. Од ова е извлечена информацијата дека поради посвежо лето, ледената површина нема да потекнува и секоја година поларните капачиња се зголемуваат во дебелина сè до крајот на ледено доба.

Познати ледени доба на Земјата

Ова се различните глацијации кои ја познаваат нашата планета низ историјата:

 • Првата глацијација е позната како Хуронијан. Се одржа пред приближно 2.400 милијарди години. Траеше околу 300 милиони години и беше најдолг од сите.
 • Втората глацијација е позната како Криогена. Тоа е можеби најтешкото и се случило пред приближно 850 милиони години. Тој беше одговорен за последователната експлозија на Камбријан.
 • Третата глацијација е позната како Андите-Сахара. Тоа се случи пред приближно 460 милиони години.
 • Четвртата глацијација е именувана по Кару и тоа се случи пред околу 350 милиони години.
 • Во тековната глацијација, наречена Квартерна глацијација, Гледаше глацијални периоди од околу 40.000 XNUMX години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за глацијациите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.