Глацијалниот исцедок повеќе не се случува само во лето

Глечер Перито Морено

Во текот на летото глацијалниот исцедок е нешто сосема нормално. Потоплите температури предизвикуваат брзо топење на мразот. Но, во текот на зимата морето на столбовите повторно замрзнува, или барем така правеше сè додека луѓето немаа толку големо влијание врз животната средина.

Група шпански научници потврдија дека глацијалниот исцедок од двата пола се прошири надвор од летната сезона. Пред една деценија, максималните вредности на празнење беа забележани во месеците јули и август. Сега трае од јуни до октомври.

Најновите мерења на овие професионалци со проектот ГЛАКМА (GLAciares, CrioKarts и животна средина) се чини дека го покажуваат тоа трендот може да продолжи да се шири уште повеќе: минатиот мај регистрираните вредности беа повеќе типични за почетокот на летото. Овие податоци за глацијалните празнења во Северната хемисфера се вршат во глечерите на Шведскиот Арктик, ледената капа Ватнајкакул (Исланд), глечерите во Свалбард (Норвешка) и северен Урал (Русија).

Од друга страна, на јужната хемисфера, мерењата се вршат во три глечери лоцирани во островскиот Антарктик, Аргентина Патагонија и Чилеанска Патагонија. Така, тие можат да имаат мрежа за набудување на глечерите и во двете хемисфери, што овозможува да се има компаративна контрола на испуштањето на глечерите според еволуцијата на климата. Клима која станува се потопла и потопла во многу делови на светот, така што поради одмрзнувањето нивото на морето се зголемува.

Глечер на Исланд

Покачувањето на нивото на морето веќе се мери. Глобалното затоплување се одвива. Како што објави ГЛАКМА, Било која од двете средни варијабли може да се искористи за мерење на еволуцијата на порастот на температурите, а тоа се температурата на околината и празнењето на глацијалната течност. Последново е многу стабилна варијабла, затоа се добиваат нето максимални и минимални вредности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.