глацијализам

Глечерите на Пиринеите

El глацијализам е познат како низа појави поврзани со глечерите. Од своја страна, глечерите се маси од мраз кои се акумулираат во планинските предели покриени со постојан снег, чиј долен дел полека се лизга како река. Глечеризмот станува исклучително важен со оглед на геолошките студии на долините и планините.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за глацијализмот и глечерите.

Што е глацијализам

глечеризам и важност

Вреди да се спомене дека глацијализмот често се користи како синоним за глацијација. И двата концепта може да се однесуваат на создавање на глечери и упади на мраз што се случиле во неколку големи региони во далечното минато.

Особено, глацијацијата, екстремно долг временски период за време на кој температурата на Земјата опаѓа, предизвикува ширење на глечерите и лебдечките ледени плочи во поларните океани. Во овој случај, треба да зборуваме за различни глацијални периоди, од кои најновиот е наречен Вирм, кој започна пред 110.000 години и траеше околу милион години.

Како интересен податок, треба да истакнеме дека, според начинот на кој гранката на физичката географија позната како глациологија го дефинира концептот, една од нејзините главни карактеристики е присуството на ледени плочи на двете хемисфери (Јужна и Северна). Ако е така, ние сè уште сме во ледено доба денес, бидејќи и Антарктикот и Гренланд имаат ледени капи.

Што се глечерите

глацијализам

Се верува дека глечерите се остатоци од последното ледено доба. Во тоа време, екстремно ниските температури го принудија мразот да тече на пониски географски широчини каде што сега климата се загрева. Денес можеме да најдеме различни видови глечери во планините на сите континенти освен Австралија и некои океански острови. Помеѓу географските широчини 35°С и 35°С, глечери тие можат да се видат само на Карпестите планини, Андите, Хималаите, Нова Гвинеја, Мексико, Источна Африка и планината Зад Кух (Иран).

Глечерите заземаат приближно 10 проценти од целата копнена површина на Земјата. Најчесто ги има во алпските предели бидејќи условите на животната средина се поволни за тоа. Односно, температурата е ниска, а врнежите се високи. Знаеме за еден вид врнежи наречени планински врнежи, кои се јавуваат кога воздухот се крева и на крајот се кондензира, дожд што паѓа на врвот на планина. Ако температурата остане под 0 степени, овие врнежи ќе изгледаат како снег и на крајот ќе се смират додека не се формира глечер.

Глечерите кои се наоѓаат во високите планини и поларните региони имаат различни имиња. Оние кои се појавуваат во високите планини се нарекуваат алпски глечери, додека поларните глечери се нарекуваат ледени капи. За време на топлите сезони, некои ослободуваат топена вода поради топењето на мразот, создавајќи важни водни тела за флората и фауната. Исто така, таа е од голема корист за луѓето бидејќи оваа вода се снабдува за луѓето. Тоа е најголемиот резервоар за слатка вода на Земјата, кој содржи до три четвртини од слатката вода.

Глечер е составен од различни делови.

 • Област за акумулација. Тоа е највисоката област каде паѓа и се акумулира снег.
 • Зона на аблација. Во оваа зона се одвиваат процесите на фузија и испарување. Тоа е местото каде што глечерот достигнува рамнотежа помеѓу зголемувањето и губењето на масата.
 • Пукнатини. Тие се областите каде што глечерот тече побрзо.
 • Морени. Ова се темни ленти формирани од седименти кои се формираат на рабовите и врвовите. Карпите што ги влече глечерот се чуваат и се формираат во овие области.
 • Терминал. Тоа е долниот крај на глечерот каде се топи натрупаниот снег.

врежана форма

морени

Концептот на глацијализам исто така често се користи за да се однесува на процесот на моделирање на релјефот од очигледните падови на температурата, што доведува до развој на глечери. На овој начин, ако се забележи континуиран пад на температурата во некоја област, се формира глечер: се јавува глацијација.

Затоа, глацијацијата е резултат на климата. На пример, кога се формира глечер, тој расте поради придонесот на мразот од замрзнатата вода, снежните врнежи и лавините. Глечерите, пак, губат маса преку одвојување и испарување на ледените брегови. Разликата помеѓу губењето и зголемувањето на масата се нарекува глацијална рамнотежа.

Глечеризам во кватернерството

Иако можеме да најдеме докази за глацијација во различни геолошки епохи, т.н. Во секој случај, вреди да се разјасни дека ова име е дадено и на плеистоценот и не треба да се меша со холоценот.

Плеистоценските глацијации настанале како последица на различни студени пулсирања или глацијации на кватернерните, кои се следните: Гунц, Миндел, Рис и Вурм. Деновиве е нормално да се прифати уште едно постоење, она што се вика Донан, кое ќе биде пред останатите четири.

Гледајќи го сето ова, на Пиринејскиот Полуостров, глацијалната област вклучува голем број врвови. Единствениот релевантен доказ за квартерното глацијално дејство што го најдовме во Ибериската Кордилера е масивот наречен Монкајо: Кастиља, познат и како Пења Негра, Лобера и Монкајо, со надморска височина од 2118 m и 2226 m соодветно и 2316 m. На југоисток има пониски врвови како Сиера дел Таранзо и Сиера дел Табладо.

Глобално затоплување

Оваа тесна врска помеѓу глечерите и климата ги направи глечерите тема на интерес за научниците и заштитниците. Во оваа смисла, глобалното затоплување влијае на глацијацијата и промовира повлекување и исчезнување на глечерите. Ова е причината зошто напорите за забавување и враќање на климатските промени се толку важни за планетата.

Како што можете да видите, глацијализмот станува доста важен во проучувањето на геологијата на долините и планините. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за глацијализмот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.