Гигантска ледена плоча на Антарктикот, наскоро да се распадне

Слика - НАСА

Со површина од околу 5.000 квадратни километри, ледената полица позната како полица за мраз Ларсен Ц е пред раскинување. Скршеноста веќе е долга околу 110 км, ширина 100 м и длабока околу 500 м, а како што укажува Неделата, се чини дека се држи заедно со нишка мраз.

Научниците очекуваат целосно да се пролее во наредните месеци. Но зошто?

Мразот на Антарктикот е прикачен на полицата на континентот, а не на вода како на Арктикот. Од оваа причина, кога нивото на морето се зголемува на глобално ниво. Ледената полица Ларсен, сместена по должината на источниот брег на Антарктикот, делува како контејнер за глечерите. За жал, делот Ларсен А и Б веќе излегоа, соодветно во 1995 и 2002 година.

Според научните пресметки, кога целиот мраз би се отцепил од нивото на морето би се искачил за околу 10 сантиметри. Можеби не звучи многу, но сите оние кои живееја на крајбрежјето ќе започнат да имаат многу проблеми.

Како што се зголемува глобалната просечна температура, мразот на Антарктикот се топи, што само ја влошува ситуацијата. Во овој поглед, според а Студија за списание „Природа“, спроведена од истражувачи Роберт М. ДеКонто, од Катедрата за геолошки науки на Универзитетот во Масачусетс (САД) и Дејвид Полард од Државниот институт во Пенсилванија (САД), до 2100 година нивото на водата може да се искачи повеќе од еден метар.

Само ако се намалат емисиите на стакленички гасови, одмрзнувањето многу малку ќе придонесе за покачување на нивото на морето, рече професорот ДеКонто.

Ледена бариера Ларсен, Антарктикот.

Ние ќе продолжиме да информираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.