Геотермален градиент

слоеви на Земјата

Тешко е да се помисли дека можете да ја пресметате температурата во земјата. Нашата планета има длабочина од 6.000 километри додека не стигне до јадрото. И покрај ова, човечкото суштество достигна само длабочина од 12 км. Сепак, имаме различни техники за да можеме длабочината да ја пресметаме температурата. Варијабилноста на температурата во однос на длабочината на земјината кора е позната под името на геотермален градиент.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и важност на геотермалниот градиент.

Кој е геотермалниот градиент

геотермален градиент во длабочина

Геотермалниот градиент тоа не е ништо повеќе од температурен варијанс како функција на длабочина што се наоѓаме самите себе. Температурата може да се измери во првите километри од земјината кора и тие се зголемуваат во длабочина следејќи го просечниот притисок од 3 степени на секои 100 метри длабочина. Врската помеѓу варијацијата на температурата и длабочината се нарекува геотермален градиент. Природната топлина на јадрото на Земјата се должи на различните физички и хемиски процеси што се случуваат внатре. Исто така, постојат и други фактори кои влегуваат во оваа равенка за да можат да ја пресметаат температурата.

клучните карактеристики

геотермален градиент

Ајде да видиме кои се различните фактори кои влијаат на вредноста на геотермалниот градиент:

  • Регионални фактори: регионот од кој сме од целиот свет е од суштинско значење за да можеме да ја знаеме варијансата на температурата. Геолошкиот и структурниот контекст од регионална скала е еден од факторите што ја условуваат дистрибуцијата на температурите. Со други зборови, во области каде што има активен вулканизам денес, области каде што литосферата е помала, геотермалниот градиент е многу поголем отколку во другите области каде што нема вулканска активност или каде литосферата има различна дебелина.
  • Локални фактори: на многу повеќе локално ниво гледаме разлики помеѓу топлинските својства на карпите. Постојат карпи кои имаат поголема топлинска спроводливост што произведува чувствителни странични и вертикални варијации на наведениот геотермален градиент. Факторот што најмногу ја одредува вредноста на овој геотермален градиент е циркулацијата на подземната вода. И работата е дека водата има голем капацитет да може да ја прераспредели топлината. Така наоѓаме области за полнење на водоносни слоеви чиј геотермален градиент се намалува како резултат на циркулацијата на поладна вода надолу.

Од друга страна, имаме некои области за преземање каде што се случува спротивното. Подигнувањето на топла вода на длабочина предизвикува зголемување на геотермалниот градиент. Затоа, вредноста што ќе ја земе геотермалниот градиент варира во зависност од геолошкиот и структурниот контекст, разликите помеѓу техничките својства на карпите и циркулацијата на подземните води. Сите овие фактори се тие што го зголемуваат зголемувањето на температурата во длабочина.

Проток и размножување на копнената топлина

внатрешноста на планетата

Знаеме дека топлината што ја емитува нашата планета може да се измери со топлински флукс. Ова е количината на топлина што ја губи планетата по единица површина и време. Површинскиот топлински флукс се пресметува како производ на геотермалниот градиент и топлинската спроводливост на медиумот. Тоа е, вредноста на геотермалниот градиент помножена со можноста да спроведуваме топлина во одредена средина каде што сме. Така ја знаеме вкупната количина на загуба на топлина што постои во одредена област.

Топлинска спроводливост е леснотијата на материјалот да може да пренесува топлина. Типична вредност на топлинскиот флукс на континентот е 60 mW / m2, што може да падне на вредности од 30 mW / m2 во старите континентални области - каде литосферата е подебела - и да надмине вредности од 120 mW / m2 во помладите области, каде што литосферата е помалку густа. Сосема е лесно да се провери во рудници и дупнатини, температурата на материјалите од внатрешноста на земјата се зголемува со длабочина.

Постојат бројни бунари за нафта во кои се достигнуваат вредности од 100 степени на длабочина од околу 4.000 метри. Од друга страна, во областите каде има вулкански ерупции, на површината на земјата се носат разни материјали на високи температури кои доаѓаат од многу подлабоки области. Еден дел од Земјината кора е дебел над неколку десетици сантиметри. Се карактеризира со фактот дека неговите температури зависат од постојната температура и покажува голема разновидност на дневни и сезонски температури. Влијанието на надворешната температура влијае многу помалку како што одиме подлабоко.

Кога ќе достигнеме одредено ниво на длабочина, температурата е константна еднаква на просекот на температурата на површината на местото. Оваа зона се нарекува озон со постојана температура на неутрално ниво.

Длабочина и геотермален градиент

Длабочината на која се наоѓа неутралното ниво каде што температурите се константни, обично варира помеѓу 2 и 40 метри. Дотолку е поголемо, колку е поекстремно климата што преовладува на површината на земјата. Под неутралното место е каде температурите почнуваат да се зголемуваат со длабочина. Ова зголемување не е унифицирано во сите области. Во првиот, тој е поповршен од земјината кора, просечната вредност на геотермалниот градиент е околу 33 метри. Ова значи дека треба да одите длабоко 33 метри за да имате пораст на температурата за 1 степен. Така, Воспоставено е помеѓу просечниот геотермален градиент е 3 степени на секои 100 метри.

Просечните вредности се применуваат само на најоддалечените области на кортексот, бидејќи може да се одржува низ целиот радиус. На поголема длабочина температурите се повисоки бидејќи материјалите се топат на длабочина од само неколку стотици километри.

Денес знаеме дека повеќето геофизичари проценуваат дека температурите во најдлабоките делови на планетата не надминуваат неколку илјади степени. Најмногу, некои ги проценуваат вредностите од околу 5.000 степени. Сето ова доведува до намалување на геотермалниот градиент со длабочина откако ќе се постигне одредена подземна квота.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е геотермален градиент и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.