геосфера

геосфера

Нашата планета е составена од елементи кои имаат живот и оние кои немаат живот. Можеме да размислиме за бројни предели на планини, шуми, широки мориња и океани, итн. Сите овие пејзажи имаат дел од елементи што се абиотични и други што имаат живот. Големата неизмерност на Земјата не е она што го гледаме низ пејзажите, иако ни се чини така. Нашата планета внатре е составена од огромна големина на материјали со различни карактеристики. Множеството од сите овие елементи кои немаат живот е познато како геосфера.

Во оваа статија ќе разговараме длабоко за геосферата. Можете да научите што е тоа, од што е направено, колку е важно и сите негови карактеристики.

Која е геосферата

Делови од геосферата

Геосферата е име што го добиваат сите делови на Земјата, од површината на земјата до внатрешноста. Тоа е, иако атмосферата е исто така дел од нашата планета, таа би била надвор од геосферата. За да ни даде идеја, геосферата е поделена на три дела: кора, мантија и јадро. Овие делови се познати како слоеви на Земјата.

Секој слој или дел од геосферата има поделби засновани на составот на материјалите, структурата и нивното формирање. Потеклото на секоја структура е во самата природа на материјалите што имаат тенденција да ја формираат планетата. Се сеќаваме дека, на почетокот на формирањето на Земјата, тоа не беше ништо повеќе од блескаво маса на материја што беше формирана од соединувањето на прашина и вселенски материјал. Овој материјал се ладеше малку по малку и доби форма на планета што ја има денес.

Благодарение на ефектот на гравитацијата, потешката материја беше концентрирана во јадрото, додека слоевите со помала густина се издигнуваа на површината. Поради оваа причина, кората се лади пред да биде однадвор и јадрото е сè уште стопено. Покрај тоа, во кората се формираа морињата и океаните, беше дозволено да се развиваат атмосферата и животот.

Секој дел од геосферата има уникатни карактеристики и е што ги прави уникатни во споредба со остатокот од планетата. Одиме да видиме еден по еден.

Основни карактеристики

Земјино јадро

Како што знаеме, јадро на земјата тоа е најдлабокиот дел од сите. Сместено е во центарот на сферата. Кога зборуваме за јадрото, мора да знаеме дека е поделено на два дела: внатрешно и надворешно јадро. Оваа поделба се должи и на состојбата на материјалите и на видот на материјалот од кој е направен. Внатрешното јадро е солиден дел и е најжешкото место на Земјата. Причината зошто е цврста и не стопена и покрај многу високите температури Тоа се должи на густината и притисокот на кој материјалот е подложен.

Елементите што го сочинуваат јадрото се главно железо, никел, ураниум и злато, како и други материјали. Овие материјали завршија со формирање на јадрото на Земјата поради нивната густина. Бидејќи бил повеќе густ од другите материјали, тој бил влечен од силата на гравитацијата сè додека не завршил во најдлабокиот дел. Некои лесни материјали исто така завршија на дното, бидејќи беа прицврстени на тешките. Ова е причината зошто материјалите со помала густина можат да се најдат во јадрото или во многу длабоки слоеви.

Карактеристики на палтото

Копнена мантија

Сега преминуваме на надворешниот слој. Како и со јадрото на Земјата, мантијата е поделена на внатрешни и надворешни. Во овој случај станува збор за течна текстура. Главно, мантијата е формирана од магма која се крева на површината благодарение на вулканските ерупции и која, кога ќе дојде во контакт со атмосферата, се нарекува лава.

Наметката има поширока мешавина на материјали отколку јадрото. Можеме да најдеме и потешки и полесни елементи. Бидејќи е течна структура, таа е во континуирано движење бидејќи има низа струи на конвекција што се јавуваат поради разликата во густините помеѓу материјалите што ја составуваат. Оттука, постои движење на континентите од плоча тектоника.

Карактеристики на кората

Земјина кора

Кората е солиден дел од надворешноста на планетата. Не било секогаш така. Кога создадена земја, кората што беше течна, постепено се ладеше. Тој сè уште го прави тоа до денес. Како што се ладеше постепено, топлината се распрснуваше кон надворешноста на планетата и, според тоа, површинските слоеви се ладеа. Ова резултираше со сè поцврсто ладење на површината на друга течна површина. Благодарение на фактот што кората се зацврсти и се олади, нашата планета може подобро да ја зачува температурата.

Кората е слој на Земјата каде се акумулираат големи количини на светлосни елементи. Кога дел од пределот се нарекува геосфера, ние се повикуваме на елементите на геологијата што го сочинуваат. На пример, минерали и карпи, планини, ридови, патеки итн. Сè што е составено од овие елементи е геосферата.

Можеме да најдеме потешки материјали како што се железо, олово, ураниум и злато, иако потешко се наоѓаат за она што го спомнавме претходно. Овие материјали се потешки и се на површина за различни можности. Една од нив е тоа остана на површината на земјата кога останатите слоеви беа диференцирани. Ова може да биде затоа што, исто како што некои полесни материјали беа измиени со густите, и тука можеше да се случи спротивното. Густите материјали беа измиени со помалку густи. Друга опција е дека тие дојдоа на нашата планета откако кората се зацврсти преку метеорити и астероиди. Кога ја погодија цврстата површина тие останаа тука, а не внатре.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за геосферата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.