геомагнетни бури

геомагнетни бури

на геомагнетни бури се нарушувања во магнетното поле на Земјата кои траат од неколку часа до денови. Нивното потекло е надворешно и тие произлегуваат од наглото зголемување на честичките емитирани од сончевите блесоци кои стигнуваат до магнетосферата, создавајќи промени во магнетното поле на Земјата. Геомагнетните бури имаат глобален карактер и започнуваат во сите точки на Земјата во исто време. Меѓутоа, големината на набљудуваните бури варира од место до место, а колку е поголема географската ширина, толку е поголема и јачината.

Во оваа статија ќе ви кажеме што се геомагнетни бури, кои се нивните карактеристики и опасност.

Формирање на геомагнетни бури

геомагнетни бури во вселената

Појавата на геомагнетни бури е поврзана со сончевата активност. Сонцето постојано испушта честички во она што се нарекува „сончев ветер“. Овие честички обично не продираат во атмосферата на Земјата бидејќи се отклонуваат од Земјината магнетосфера.

Меѓутоа, Сонцето нема постојана активност, туку покажува активност која варира во времетраење од 11 години, во таканаречениот „сончев циклус“, кој се квантифицира според бројот на сончеви дамки што ги гледа во секој период. момент. . Во текот на овој 11-годишен циклус, Сонцето варира од минимална активност со сончеви дамки што речиси исчезнуваат до максимална активност со значително зголемување на бројот на сончевите дамки.

Сончевите дамки одговараат на региони поладно во сончевата фотосфера каде што магнетното поле е многу силно и се сметаат за активни региони на сонцето. Токму во овие сончеви дамки се создаваат сончеви блесоци и коронални масовни исфрлања (CME). ) Одговара на насилна ерупција која фрла големи количества коронарен материјал во меѓупланетарната средина, со што се менува густината на сончевиот ветер и неговата брзина.

Кога CME се доволно големи и се појавуваат во правец на Земјата, зголемената густина и брзина на сончевиот ветер може да ја искриват магнетосферата на Земјата, создавајќи геомагнетни бури. Тие влијаат на целата планета во исто време, а во зависност од тоа колку брзо сончевиот ветер ќе достигне насилно исфрлање, може да потрае еден ден или неколку дена за да се појават, бидејќи овој феномен се јавува на Сонцето.

Во последниве години, голем број сателитски мисии беа лансирани во вселената за да следете ја активноста на сонцето од различни локации и да може да предупреди за коронални масовни исфрлања кои би можеле да влијаат на Земјата.

Како да се измерат геомагнетни бури?

оштетување на телекомуникациите

Геомагнетната бура е забележана во геомагнетните опсерватории како прилично ненадејно нарушување што влијае на компонентите на магнетното поле на Земјата и трае еден или повеќе ден додека не се врати смиреноста.

да се измери големината на геомагнетните бури беше искористен Геомагнетниот индекс. Од нив, најкористени се индексот Dst, кој ја претставува магнетната активност на мрежа од четири геомагнетни опсерватории лоцирани во близина на магнетниот екватор и тричасовниот индекс, кој ја претставува активноста

Геомагнетизмот се изведува на секои три часа. Меѓу последните, најкористен е индексот К, кој е квазилогаритамски геомагнетен индекс, кој го претставува нарушувањето на локалното геомагнетно поле и се базира на кривата на дневните варијации на геомагнетната опсерваторија во мирни денови. Ова се мери во интервали од три часа. На планетарно ниво е дефиниран индексот Kp кој се добива со пресметување на пондерираниот просек на индексите К забележани во глобална мрежа на геомагнетни опсерватории.

Американската агенција NOAA дефинираше скала за квантифицирање на интензитетот и влијанието на геомагнетните бури. Се состои од пет можни вредности (G1 до G5) поврзани со достигнатата вредност на индексот Kp и претставува просечната фреквенција со која тие се појавуваат во секој сончев циклус.

Вселенското време вклучува проучување на условите на животната средина помеѓу Сонцето и Земјата предизвикани од сончевата активност и ризиците поврзани со неа.

Во моментов, постојат многу организации ширум светот кои се специјализирани за вселенско време, кои работат на следење на сонцето и неговото влијание врз Земјата, собирајќи податоци од сателити, геомагнетни опсерватории и други сензори. Во Шпанија, Националната служба за вселенска метеорологија (СЕМНЕС) ги спроведува овие мисии за следење и ширење, со учество на Националниот географски институт кој обезбедува податоци од својата геомагнетна опсерваторија.

Ефекти од геомагнетни бури

соларна бура

Аурорите

Геомагнетните бури обично се со мали размери и не предизвикуваат никаква штета. Северните светла на северната хемисфера и јужните светла на јужната хемисфера се најпријатните манифестации на геомагнетните бури, создадени од наелектризираните соларни честички кои се во интеракција со атмосферата на Земјата. Кога ќе пристигне голема количина материјал поради влијанието на исфрлање на коронална маса, Земјиното магнетно поле се обидува да ги отфрли овие честички, но на крајот тие завршуваат продирајќи во областа во близина на магнетните полови и воспоставуваат контакт со горните слоеви на атмосферата. овие слоеви, честичките комуницираат со атмосферата во Гасовите (кислород, азот) меѓусебно комуницираат, што ќе ја прилагоди бојата што ја гледате.

Иако поларните зраци се вообичаени на големи географски широчини, кога се поврзани со екстремни геомагнетни бури, тие можат да се видат на многу пониски географски широчини. Така, на пример, големата бура „Carrington Event“ на 1 септември 1859 година создаде поларни светлина во Европа, Централна Америка и Хаваи. Во Шпанија овој феномен беше многу озлогласен и беше пренесен од тогашните локални медиуми.

Оштетување од геомагнетна бура

Во поретки случаи кога геомагнетните бури се поинтензивни, тие можат да предизвикаат штета на инфраструктурата и луѓето.

Од една страна, сателитите ризикуваат да бидат погодени од дејството на енергетски наелектризираните честички, кои можат да ја оштетат неговата структура или да влијаат на неговото функционирање. Ова може да влијае на системите за позиционирање, системите за навигација или комуникациските сателити, предизвикувајќи значителна штета и финансиска загуба на целата инфраструктура што се потпира на овие системи за работа.

Од друга страна, мрежите за дистрибуција на електрична енергија и подземните метални цевки кои можат да предизвикаат геомагнетни индуцирани струи (GIC) се многу чувствителни. Овој тип на струја може да биде исклучително штетен за електричните мрежи, предизвикувајќи прегревање или дури и изгорување на високонапонските трансформатори, како што се случи за време на геомагнетната бура од 13 март 1989 година. што предизвика познато затемнување во Квебек (Канада). Нафтоводите и гасоводите се подложни на корозија поради ГИЦ, додека сигналните системи за железничкиот сообраќај може да се оштетат, што претставува ризик.

Луѓето се погодени и од силни геомагнетни бури кога патуваат со авион. Поради оваа причина, авионите на поларните рути често се пренасочуваат за време на интензивни геомагнетни бури, а астронаутите мора да останат во авионот додека не се смират ефектите од бурата.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за геомагнетните бури и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.