Геомагнетизам

Земјино магнетно поле

Нашата планета има магнетно поле кое извршува разни заштитни функции од сончевите ултравиолетови зраци. Науката што ги проучува потеклото, својствата и варијациите на магнетното поле на оваа земја се нарекува геомагнетизам. Во овој пост ќе разговараме за геомагнетизмот и сите негови карактеристики.

Ако сакате да дознаете повеќе за геомагнетизмот, продолжете да читате.

Што е геомагнетизам

Земјино магнетно поле

Нашата планета има магнетно поле што може да се набудува од една точка и има две потекло: едно внатрешно и едно надворешно. Геомагнетизмот е наука која е одговорна за проучување на потеклото, својствата и празниците на магнетното поле на оваа земја. Магнетни столбови се оние што се наоѓаат во точките каде што оската на диполот ја пресекува површината на земјата. Магнетниот екватор е рамнина нормална на оваа оска. Тоа е поле на внатрешен извор и не е ни постојано на мојата униформа. Како што времето напредува, гледаме некои периодични брзи варијации, најважно е дека варира со период од 24 часа. Овие варијации се познати како секуларна варијација.

Магнетното поле со надворешно потекло е она што главно се должи на сончевата активност на јоносферата и магнетосферата. Постојат и други периодични осцилации како што се лунарната варијација, годишната варијација и неодгодишнината варијација. Исто така, постојат некои брзи варијации кои доаѓаат од надворешно потекло, како што се магнетни пулсации, заливи, магнетни бури и хромосферски ефекти.

клучните карактеристики

копнениот геомагнетизам

Кога зборуваме за геомагнетното поле на Земјата, гледаме дека главната карактеристика е тоа што е диполарно. Ова значи дека има два пола. Од една страна го имаме северниот пол и од друга страна јужниот пол. И двата пола се аналогни. Како да беа краеви на магнет. Благодарение на работата на компасите со магнетно поле. Ова магнетно поле е релативно слабо на површината на планетата, така што компасите се прават со додавање на лесен магнет на него.

Во магнетното поле се произведуваат имагинарни линии кои се претежно концентрирани на половите. Магнетниот северен пол е јужен пол на геомагнетното поле, додека геомагнетниот јужен пол е северниот пол кој е попознат.

За да ни дадете идеја, се чини дека нашата планета има огромен магнет внатре во неа и нејзините краеви се насочени кон половите. Насоката на овој хипотетички магнет не е целосно исправена. Почнувајќи од централните страни, ќе ја најдете лентата малку искривена. Ова е она што е познато како геомагнетна деклинација. Разликата помеѓу географскиот север и геомагнетниот север е означена со компасот. Тоа е еден вид агол кој варира во зависност од позицијата во која се наоѓаме и времето.

Како што споменавме претходно, магнетното поле на Земјата се менува со текот на годините. Во моментов, геомагнетизмот проучува дека магнетното поле на Земјата е наклонето под агол од 10 степени во однос на оската на ротација на планетата. Се сеќаваме дека оската на ротација на планетата има наклон од 23 степени.

Ова магнетно поле се протега од внатрешноста на планетата до вселената. Надвор од вселената е местото каде што се среќава, јас го нареков соларен ветер. Сончевиот ветер е она што се нарекува проток на честички што се ослободуваат од сонцето и се полнат со електрони, протони и алфа честички.

Геомагнетизам во Националниот географски институт

Геомагнетизам

Услугата што го проучува геомагнетизмот има главна мисија да го проучува и мери магнетното поле на земјата во рамките на секоја национална територија. За да го направите ова, имате геомагнетни опсерватории кои се користат за континуирано снимање на сите променливи што делуваат на магнетното поле. Податоците се добиваат во различни опсерватории и се обработуваат за да се создадат геомагнетни годишници.

Мерењата се прават на станиците што се повторуваат, а густините се прават поретко на таканаречените точки на картата. Различни вредности може да се добијат за разлика од некои точки на друга на планетата. Да не заборавиме дека магнетното поле на Земјата не делува подеднакво од сите страни. Ова значи дека треба да се разработи еден вид картографија на светско ниво со цел да се утврдат променливите кои делуваат при промена на компонентите на магнетното поле на Земјата.

Постојат неколку места на планетата каде што не се прават мапи. На пример, ова се случува на Канарските острови. Ова е затоа што на овие острови има силно влијание на нивната вулканска природа што го прави мапирањето на овие размери неизводливо. Податоците добиени во овие геомагнетни опсерватории се користат за извршување на разни истражувачки работи и соработка со некои меѓународни организации.

Причини за геомагнетизам

Потеклото на геомагнетизмот е под Земјата. Како што веќе знаеме, нашата планета има неколку внатрешни слоеви. Научниците сметаат дека внатрешното јадро е направено од цврсто железо и е опкружено со еден вид екстремно топол течен метал. Бидејќи протокот на железо создава електрични струи, се генерира магнетното поле.

Бидејќи нашата планета има и ротационо движење, придонесува оваа топлина да може да зрачи од јадрото до другите делови на ентериерот. Магнетното поле на планетата е составено од магнетни полиња кои се надредени на повеќе извори. Едното потекло е внатрешно, а другото е надворешно. Внатрешното потекло е одговорно за повеќе од 90% од магнетното поле. Ова внатрешно потекло не е стабилен, но варира со текот на времето. Варијациите на магнетното поле на Земјата се случуваат во многу долги времиња и бараат ажурирање на моделите што ги проучуваат.

Како што можете да видите, геомагнетизмот е наука која се обидува да ги проучи еволуцијата, карактеристиките и промените што се случуваат на нашата планета во однос на магнетното поле на Земјата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за геомагнетизмот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луиза Бенавидес dijo

    Благодарам за многу важните информации што ми се допаднаа многу, бидејќи во моментов ги проучувам овие феномени и тие ми беа од голема помош.