Што е геолошко време и како се мери?

Геолошко време потекло на Земјата

Во многу прилики можеби сте го прочитале изразот во моите објави „Геолошко време“. Скалата на која сме навикнати да работиме не може да се користи за да се зборува за геологијата и еволуцијата на Земјата или универзумот. Имајте на ум дека човечката скала во која нормално работиме е околу 100 години по поединец. Сепак, времето не значи ништо за геолошките процеси. Тогаш треба да зборуваме за геолошко време.

Студијата за Земјата треба да има поголем обем во која може да ги опфати сите геолошки процеси како што се случиле во реалноста. Затоа, денес ќе разговараме за геолошко време. Дали сакате да знаете како геолозите ги датираат и датираат геолошките настани на нашата планета?

Дефиниција на геолошко време

Геолошка скала

Со цел да ги компресираме сите геолошки информации, го користиме ова геолошко време. Кога зборуваме, на пример, за формирање на седиментни карпи, зборуваме за набивање на материјалите со сила на притисок. Оваа обука не се случува во денови, недели или месеци. Тоа е повеќе, Тоа не се случува за 100 години. Процесот на формирање на седиментна карпа како песочник трае илјадници години. Човечките суштества не се ни малку трепкање во геолошката историја на Земјата.

Со цел да ги воведеме сите геолошки процеси на размер на кој можеме да работиме, ги користиме еоните, геолошките векови, периоди и епохи. За разлика од нормалното време со кое сме навикнати да работиме, геолошкото време нема фиксно времетраење. Ова е затоа што има делови во историјата на Земјата каде се случиле позначајни настани. Овие настани се сумирани во лпланинско формирање, ерозија, масовно истребување, итн

Со сите овие карактеристики и упатства, можеме да го дефинираме геолошкото време како временски период што се протега од формирањето и развојот на Земјата (пред околу 4,5 милијарди години) до денес. Накратко, како да е календар на Земјата.

Скала и геолошки настани

Сумирано геолошко време

Оваа временска скала е широко користена од геолози и други научници. Благодарение на неа, Тие можат да доделат време и датуми на најважните настани на Земјата. Внатре во карпите е местото каде што ќе најдете повеќе информации за тоа што се случило на нашата планета во текот на овие 4,5 милијарди години.

До XNUMX-тиот век се сметаше дека Земјата е стара само неколку илјади години. Вистинското копнено знаење дојде со откривањето на радиоактивноста од страна на Мари Кири во XNUMX век. Благодарение на ова, беше можно да се датираат карпите на земјината кора и метеоритите што паѓаат.

Ако сакаме да зборуваме за геолошко време, не можеме да користиме единици на време како што се децении или векови. Најкорисен начин е да се подели времето по големи геолошки настани. Накратко, станува збор за големите промени што ги претрпеле карпите и живите суштества уште од потеклото на нашата планета.

Геолошки поделби

Потекло на животот на земјата

Во геолошко време, најголемата единица на време што се користи е еон. Овој еон е поделен на епохи, периоди, епохи и етапи. Целата историја на Земјата е поделена на два големи еони на времето. Првиот е прекамбрискиот, каде Земјата се формирала пред околу 4,5 милијарди години. Заврши пред околу 570 милиони години. Сега сме во Фанерозојскиот еон. Овие два еони се премногу големи, затоа ни требаат помали временски рамки.

Inе ја проучиме длабоко секоја единица за мерење на геолошко време:

Еон

Поделба на пангеа

Тој е најголем од сите во временската скала. Се мери на секои 1.000 милијарда години. Преминувањето од прекамбрискиот кон фанерозоикот се должи на распадот на суперконтинентот наречен Панотија. Фанерозојски значи „видлив живот“. Веќе постоеше живот пред почетокот на овој еон, но ова е местото каде што тие се посложени и еволуираат.

Ера

Сте биле геолошки

Ерата не е точна единица. Ги групира важните геолошки или биолошки промени што ги претрпе планетата од нејзиното формирање. Секоја ера започнува со важен настан. На пример, мезозоикот започнува со појава на првите птици и цицачи.

Возраста на геолошкото време е: Азоик, архаичен, пртерозојски, палеозојски (антички живот), мезозоик (среден живот) и кенозоик (понов живот). Бидејќи епохата се премногу големи во времето, поделбите треба да се намалат за поголема точност.

период

Палеозојска ера

Станува збор за поделба на епохи. Секој период означува геолошки настан или изглед на живо суштество што служи како белег. На пример, во камбрискиот период се распаѓа суперконтинентот наречен Пангеа.

Епоха

Епохата е поделба на периодот. Во секоја епоха геолошките настани се снимаат во помал обем. На пример, во палеоценот постои одвојувањето на Европа и Северна Америка. Иако на многу мапи со геолошко време, последен пат кога е напишан холоценот, Земјата веќе го поминала. Сега сме сместени во Антропоцен. Станува збор за првата епоха дефинирана од дејството на човекот.

Антропоцен

Антропроцен

Неспорно е дека човечкото суштество имало големи последици на Земјата. Пред сè, од индустриската револуција до денес, трансформацијата на планетата е тотална. Природните екосистеми немодифицирани од човекот се малку. Човечкото суштество успеа да влезе и да го обликува теренот во скоро секој агол на планетата.

Големи промени во светски размери, како што се климатските промени, се предизвикани од емисиите на стакленички гасови од нашите активности. Како и кај озонскиот слој, кој остана стабилен, ние успеавме скоро да го срушиме за само неколку децении. Зборуваме за експоненцијален развој што се случи за само околу 300 години. Светската популација во 1750 година не достигна една милијарда жители. Сепак, денес, ние сме повеќе од 7,5 милијарди. Се очекува дека до 2050 година ќе бидеме скоро 10 милијарди.

Како што можете да видите, геолошките скали се многу неопходни за да се датираат фосили и подобро да се разбере потеклото на нашата планета. А ти, дали знаеше за геолошко време?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ФЕРНАНДО ГРАНАДОС ГУЗМАН dijo

  ДЕСИНТЕГРАЦИЈАТА НА ПЛАНЕТНАТА ЗЕМЈА ВЕADЕ ВО СИТЕ И СИТЕ!

 2.   Марта Родригез dijo

  Неодамна слушнав коментар на телевизија дека сакам да побарам уште малку истражување. Слушнав дека има врска помеѓу фреквенцијата на мозочните бранови и субјективната перцепција на човечкото време со промена на некакво движење на Земјата, не знам дали станува збор за „нутација“ или за тоа друго движење што е осцилација на половите, или да беше нешто „магнетно“ на нашата планета.
  Прашањето што би сакал да го разјаснам е кој физички, движечки или магнетски феномен на нашата планета може да ја има оваа врска со чувството дека сега времето поминува побрзо. Благодарам однапред.

 3.   Педро Сибаја dijo

  Првата слика што ги дели геолошките времиња ви припаѓа на вас, ако е така, во која година е објавено ова дело?