Геодезичка точка

геодезија

Со цел да се проучи нашата планета, детално постои гранка на науката позната под името геодезија. Тоа е науката што го проучува обликот на димензиите на Земјата. Ова вклучува одредување на надворешното гравитационо поле на земјата и површината на дното на океанот. Во рамките на геодезијата често се користи концепт што е геодетска точка. Тоа е конструкција на земја што служи за да може прецизно да се повикува на географската позиција на некое место. Тие работат со триагулација на темиња и може да се изгради национална и регионална топографска карта на геодетските точки.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, функција и корисност на геодетската точка.

клучните карактеристики

геодетско теме

Како што споменавме претходно, геодезијата ги проучува обликот и димензиите на нашата планета. Благодарение на оваа наука можеме да го утврдиме и надворешно гравитационо поле и површината на дното на океанот. Дефиницијата за геодезија вклучува и проучување на наметната ориентација на нашата планета во вселената. Основен дел од геодезијата е одредување на положбата на точките на површината на земјата преку употреба на координати. Благодарение на овие координати можеме да ги имаме вредностите на географската должина, должина и висина.

Материјализацијата на сите овие точки на теренот претставува геодетски мрежи. Овие мрежи се составени од низа точки познати како геодетска точка. Овие точки имаат координати што ја формираат основата на картографијата на една земја. Може да кажете дека тие се инфраструктура на инфраструктурите. Геодетската точка не е ништо повеќе од камена конструкција што ни помага да ја упатиме точната географска положба на некое место. Откако ќе бидат на место, методот на триаголација на теме се користи за изградба на топографски карти во регионална и национална скала.

Во Шпанија има повеќе од 11.000 дистрибуирани геодетски точки и сите ги одржува Националниот географски институт. Сите овие темиња се дел од Националната геодетска мрежа и ја сочинуваат практичната материјализација на геодетскиот референтен систем на Европскиот датум 1950 (ED50). Мрежата е организирана во две групи:

 • Мрежа од прв ред (RPO): има околу 680 темиња и должина од повеќе или помалку 30-40 километри помеѓу секоја од нив.
 • Мрежа со понизок ред (ROI): Оваа птица има околу 11.000 темиња и просечна должина од околу 7 километри помеѓу секоја од нив. Може да се каже дека има по една геодетска точка на секои 45 квадратни километри.

Геодезичка точка и геодезија

геодетска точка

Геодетските темиња на РПО се составени од цилиндричен столб висок околу 120 сантиметри и со дијаметар околу 40 сантиметри. Основата на која се изградени има површина од 3 квадратни метри бетон. Од друга страна, оние што припаѓаат на рентабилност се составени од столб висок 120 метри и дијаметар 30 сантиметри. Тие се наоѓаат на подлога од еден квадратен метар бетон. Покрај тоа, тие имаат информации за вашата заштита и за координатите на вашата позиција.

Физичките и математичките основи што се неопходни за да се добијат овие податоци ја прават геодезијата прилично основна наука за другите дисциплини. Топографијата, картографијата, навигацијата, нискоградба, фотограметријата, географскиот информациски систем и некои други воени цели се хранат од геодезијата. Ако го анализираме сето ова од гледна точка на предметот на проучување, ќе видиме дека може да се воспостави поделба во различни специјалности за кои е одговорна геодезијата.

Видови геодезија

карактеристики на геодетска точка

Денес, скоро секоја работа што имаше врска со оваа дисциплина, бара интервенција на неколку од овие поделби. Ајде да видиме кои се класификациите и варијантите на геодезијата:

 • Геометриска геодезија: е одговорен за одредување на обликот на димензиите на планетата Земја во нејзиниот најгеометриски аспект. Ова вклучува одредување на координатите на точките на површината на земјата.
 • Физичка геодезија: е одговорен за проучување на гравитационото поле на Земјата и сите варијации што се случуваат. Исто така, тој е одговорен за проучување и на океанските и копнените плими и врски со концептот на надморска височина.
 • Геодетска астрономија: Тој е задолжен за одредување на координатите на површината на земјата каде што може да се направат мерења на starsвездите.
 • Просторна геодезија: ја одредува положбата на координатите од мерењата направени на вештачки сателити и други природни или вештачки објекти што се наоѓаат надвор од нашата планета.
 • Микрогеодезија: Ова е варијанта што е одговорна за мерење на деформации на градежни објекти или мали површини на земјиште. Овие деформации се мерат со геодетски техники со висока прецизност.

Важноста на геодетската точка

Кога ја гледаме фигурата на Земјата и ја исклучуваме топографијата или надворешната форма, гледаме дека таа наликува на дефиницијата за геоид. Геоид не е ништо друго освен еквипотенцијално ниво на површината на гравитационото поле на Земјата. Важноста на геодетската точка лежи во формирањето на мрежата на постојани станици. Целите на оваа мрежа што е развиена од 1998 година од областа на геодезијата на Националниот географски институт се следниве:

 • Добијте ги сите координати со висок степен на прецизност и полиња на брзина во скоро сите точки на мрежата.
 • Придонесете за дефинирање на новите глобални референтни системи на национална територија.
 • Користете ги добиените податоци за да направите записи. Овие записи ќе се користат во други студии од областа на геодинамиката, тропосферата, јоносферата, метеорологијата итн.
 • Може да се дефинира фундаментална мрежа за поддршка на апликации во реално време.
 • Обезбедува податоци за геодетски, топографски, картографски и работни места за позиционирање.

Благодарение на дистрибутивната мрежа на овие точки, топографските карти можат да се направат на регионално и национално ниво. Иако на прв поглед изгледаат само како парчиња бетон без никаква вредност, кога одите на планинарење и стигнете до некоја висока област ќе видите геодетска точка.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за геодетската точка и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.