Генијалност Марс

хеликоптер за патување до Марс

Генијалност Марс Станува збор за интелигентен хеликоптер чија главна мисија е да прелета над планетата Марс. Тежи само околу 1.8 кг, што го прави прилично лесен и лесен за транспорт. Сепак, има огромни услови требаше да донесе голем напредок во откривањето на универзумот.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, работење и важност на генијалноста на Марс.

клучните карактеристики

Генијалност Марс

Да видиме кои се главните карактеристики на хеликоптерот кој има намера да патува на друга планета. Ingenuity Marte претставува најсовремена технологија што ја прави револуција за истражување на вселената. Се засноваше на проект кој се обидува да одобри нов капацитет со ограничен обем. Карактеристики на 4 специјално изработени сечила од јаглеродни влакна распоредени на два ротори кои ротираат во насоки спротивности со брзина од 2.400 вртежи во минута. Оваа брзина е многу пати поголема од патничкиот хеликоптер на нашата планета.

Исто така, располага со иновативни соларни ќелии, висококвалитетни батерии и други пософистицирани компоненти. Оттогаш тој не носи никаков вид научен инструмент Тоа е посебен експеримент од „Упорноста на Марс 2020“. Тоа е првиот авион што се обиде да контролира лет на друга планета. И тоа е дека хеликоптерот „Маршум генијалност“ ќе го направи првиот обид во историјата да разнесе друга планета.

Генијалност потешкотии на Марс

генијалност Марс и неговото пристигнување

Она што го отежнува летот на хеликоптер од Марс е неговата тенка атмосфера. Ова го отежнува добивањето доволно лифт. А, атмосферата на Марс е 99% помалку густа од планетата Земја. Ова значи дека тој треба да биде лесен, придружен со ротор кој е многу поголем и може да ротира побрзо отколку што би бил потребен за хеликоптер од овој модел на Земјата.

Исто така, морам да ги земам предвид температурите на планетата. Тоа е доста вообичаено за температури во некои области како што е оној на падот на слетувањето најмалку 130 степени Целзиусови, што е -90 степени Целзиусови. Иако тимот на генијалност Марс одобри вакви температури, се верува дека треба да се претстави добро како што е предвидено. Студот ќе ги надмине границите на дизајнот на многу делови од овој хеликоптер.

Исто така, контролорот на летот JPL нема да може да го контролира хеликоптерот со џојстикот. Одложувањето на комуникацијата е својствен дел од работата на вселенските летала на меѓупланетарните растојанија. Нарачките мора да се достават однапред, а инженерските податоци ќе бидат вратени од леталото долго по секој лет. Во исто време, генијалноста ќе има голема автономија во одлучувањето како да лета до патна точка и да остане топол.

Генијалноста на Марс веќе покажа неколку подвизи на инженерството. Инженерите покажаа дека е можно да се изгради лесен авион способен да генерира доволно подигнување во оваа многу тенка атмосфера и да може да преживее во слична средина. Тие ќе тестираат некои понапредни модели на специфични симулатори на просторот во JPL. Целиот тим ќе го брои успехот чекор по чекор за да биде во тек со откритијата што ќе се направат.

Способности на генијалноста Марс

Истражување на Марс

Научниците ќе можат да го прослават секој од успесите на овој уред. И, само што го преживеа лансирањето од Кејп Канаверал и го помина целото крстарење до Марс, слетајќи на таа планета, тоа е веќе успех. Откако ќе се најдете на црвената планета, мора автономно да се загреете низ неизмерно студените марсовски ноќи. Предноста на ова може да се полни автономно благодарение на постоењето на соларен панел. Ако хеликоптерот е успешен од првиот лет, ќе се обидат натамошни тест летови во рамките на прозорец од околу 30 марсовски дена, што е еднакво на околу 31 земјен ден.

Доколку оваа мисија е успешна, идното истражување на црвената планета може да вклучи амбициозна воздушна димензија. Намената е да се демонстрира дека технологијата неопходна за летање во атмосферата може да се изгради. Доколку биде успешен, тоа може да дозволи изградба на други напредни роботски летачки возила кои би можеле да бидат вклучени во идните роботски мисии и мисии со екипаж на Марс. Тие исто така би можеле да понудат единствена гледна точка што не ја обезбедуваат денешните орбитери со голема надморска височина.

Благодарение на развојот на овој вид технологија, ќе можеме да обезбедиме слики со висока дефиниција и препознавање за кражби на луѓе, овозможувајќи пристап до терен што е тешко за роверите. Целиот тим Тој се потруди најдобро да ја тестира генијалноста на Марс на нашата планета. Важноста на сето ова е да учиме цело време за да може да стане најдобра награда и да може да биде домаќин на друга димензија за начинот на кој ги истражуваме другите светови во иднина.

Интересни податоци

Генијалноста Марс ќе слета во таканаречениот кратер Језеро, дупка ширина од 45 километри лоцирана на површината на црвената планета на западниот раб на Исидис Планитија, слив со огромен удар северно од Марсовиот екватор. Во далечното минато, овој кратер можеби бил оаза. Помеѓу 3 и 4 милијарди години, една река се влеваше во водно тело со големина на езерото Тахо во САД и депонираше седименти исполнети со карбонати и глинени минерали. Тимот за наука за упорност верува дека оваа древна речна делта можеби собрала и сочувала органски молекули и други потенцијални знаци на живот на микробите.

Повеќе од пет години, преку мали, инкрементални чекори, инженерите на JPL покажаа дека е можно да се изгради лесен уред што може да генерира доволно подигнување во тенка атмосфера на Марс. Може да преживее и во суровата околина на земјата. Конечниот прототип бара тестирање на стотици сè понапредни модели во просторот симулатор JPL. Ако некој од овие чекори не успее, проектот ќе пропадне.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за генијалноста на Марс, неговите карактеристики и важност за познавањето на универзумот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.