Геминиди

геминидас и нивните карактеристики

Денес ќе разговараме за еден од метеорските дождови кои се исклучително активни и вреди да се видат. Станува збор за мраз Геминиди. Тоа е група starsвезди што се чини дека доаѓаат од точка во со theвездието Близнаци, па оттука и неговото име, и тие се видливи од почетокот до средината на декември. Има врв што се случува околу 14-ти тој месец секоја година и е време кога можете да набудувате 100 или повеќе метеори на час.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Близнаците, нивните карактеристики и како да ги видите.

клучните карактеристики

метеорски дожд

Сè додека небесните услови се идеални, тие имаат доволно видливост и е ноќ без месечина, тие можат да се видат повеќе од 100 метеори на час за време на најславниот период на Близнаците. Ова го прави најактивниот метеорски дожд што може да се види денес. Оваа алга е на исто ниво со четириаголниците што се појавуваат во месец јануари.

Покрај интензивното зрачење, гравитационата сила што ја врши сонцето може да ги пробие и надворешните слоеви на комети или астероиди. Остатоците остануваат во орбитата и се движат со исклучително голема брзина, а кога Земјата ќе се приближи доволно близу, тие влегуваат во атмосферата. Триењето предизвикано од контакт со атмосферски гасови ги јонизира, се појавува како блесок на светлина на голема надморска височина, а топлината целосно испарува метеорот.

Фрагментите ретко паѓаат на земја. Во овој случај, тие се нарекуваат метеорити, а кога се уште се во орбита, тие се нарекуваат метеориди. На овој начин, остатоците се класифицираат, во зависност од тоа дали се надвор од атмосферата или внатре во атмосферата, или на крајот ќе слетаат.

Потекло на геминидите

Дождот Геминид ќе се пренесува во живо од опсерваторијата Теиде

Геминидите се група метеорски дождови прилично невообичаени за нивното потекло, што не е комета, туку астероид. Астероидот е познат под името Фаетон и беше откриен во 1983 година, скоро сите метеорски дождови се составени од комети и, според тоа, геминидите се исклучок.

Астрономите не се согласуваат со природата на овој објект затоа што се чини дека има мешана карактеристика на астероид-комета, иако набationsудувањата не ја откриваат типичната комета на комети од Фаетон. Општата разлика помеѓу едно небесно тело и друго е дека кометите обично се направени од мраз, додека астероидите мора да бидат карпи.

Постои хипотеза дека Фаетон бил комета пред 2000 години, но кога бил многу близу до сонцето, неговата гравитација предизвикала голема катастрофа, орбитата се сменила неверојатно, оставајќи зад себе голема количина остатоци, денес ги нарекуваме Близнаци.

Се чини дека метеорските дождови на Близнаци не се појавија веднаш по овој настан, бидејќи првиот запис за нивното појавување датира од 1862. Од друга страна, другите метеорски дождови, како Персеиди и самите Леониди, постојат со векови.

Факт е дека дури и ако метеорскиот дожд е поврзан со остатоците оставени од астероиди и комети, не е секогаш можно да се видат остатоци што ги остави последниот пристап секоја година.

Остатоците што го произведоа овогодинешниот метеор може да се создадени одамна и оттогаш останаа во орбитата. Но, мора да сметаме дека орбитите не се стационарни, тие се менуваат поради гравитационата интеракција со други објекти.

Опис на геминидите

геминиди

Близнаците се наречени така затоа што се чини дека доаѓаат од точка во соelвездието Близнаци наречена зрачење. Ова е само перспективен ефект, бидејќи траекторите се паралелни и се чини дека се собираат во далечината, како пругите на возот. Но, тоа обезбедува начин за именување за сите поголеми метеорски дождови, па овие метеорски дождови се именувани според соelвездието каде се наоѓа зрачечката точка.

Тушот почнува да се гледа околу 4 декември и продолжува до 17-ти, со врв на активност околу 13-ти или 14-ти. Зенитскиот час, ритамот на зенитот или THZ е бројот на метеори на час во идеални услови на видливост , вклучително и облаци без облаци и без месечина.

Зенит стапката на метеорскиот дожд Геминид е една од највисоките: 100-120 метеори на час, што покажува дека фрагментите оставени од Фаетонот досега не се расфрлале многу. Понатаму, набудувањата покажуваат дека стапката на зенит се зголеми малку од откривањето на дождот.

Индексот на население ја мери осветленоста на патеките оставени од метеорскиот кластер, а метеорскиот дожд Близнаци е жолт. Тоа зависи од фактори како што се масата и брзината на метеорот, и е претставена со r.

Неговата вредност е скоро секогаш поставена на 2, но во математички модел прилагоден на однесувањето на Близнаците, вредноста е r = 2.4, што е 2.6 за време на максималниот период на активност. Само по себе, жолтата боја укажува на можно присуство на железо и натриум во составот на фрагментите.

Кога и како да ги набудуваме

Со цел да ги набудуваме Близнаците, можеме да одиме каде било на планетата. Тие можат да се видат од двете хемисфери, иако може да се види појасно од северната хемисфера. Зрачењето започнува да се гледа попладне, додека на јужната хемисфера треба да почекате на полноќ. Како и секој showerвезден туш, часовната стапка на метеор се зголемува како што одминува времето и сјајот е повисок од небото. Најдобрите времиња за набудување на метеорскиот дожд што одговара на Близнаците е за време на раните утрински часови до изгрејсонцето.

Во текот на денот дождот да продолжи, но потешко е да се процени бидејќи брзината на фрагментите не е многу голема во споредба со другите метеорски дождови. Најдобри набудувања Тие се направени со избор на место далеку од загадувањето на светлината во градот и надевајќи се дека еден ден нема месечина на небото и дека сме на добра висина. Метеорите ќе се гледаат побројни со текот на ноќта.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Близнаците и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.